1. |
2. Posodobitev hidravličnega sistema vertikalnih cepilnikov drvSimon Tominšek, 2012 Opis: Dandanes se ljudje čedalje bolj obračamo k alternativnim in obnovljivim virom energije. Med slednje sodita tudi les in biomasa. Da bi priprava lesa za ogrevanje hiš bila čim bolj fizično enostavna, smo razvili različne stroje in pripomočke. Med slednje sodijo tudi cepilniki drv. Eden od njih, in sicer vertikalni cepilnik drv, je tudi obravnavan v tem diplomskem delu. Opisan je celotni hidravlični sistem na omenjenemu cepilniku, ki je tudi predmet raziskave. V ta namen so bile opravljene temeljite meritve in preizkusi, ki so dali pomembne podatke o karakteristikah hidravličnega sistema. Pridobljeni podatki so bili ustrezno obdelani in na podlagi slednjih smo prišli do ugotovitev, kako celoten hidravlični sistem posodobiti, da bo cepilnik drv dajal optimalne rezultate. Tako smo cepilnik posodobili ter v praksi preverili ujemanje izračunanih rezultatov. V diplomskem delu je zajeto tudi poglavje o hidravličnih oljih, ki so pomemben element hidravličnega sistema. Predstavljeno pa je tudi samo podjetje SICO d. o. o, sicer znano po laserskem razrezu, a se je pred letom dni odločilo, da bo del proizvodnje preusmerilo tudi na končne izdelke kot so cepilniki drv. Izdeluje več vrst cepilnikov, z različnimi možnostmi pogona, kot je elektromotor, kardanski pogon ali kombinacijo obeh. Prav zaradi omenjenega novega izdelka podjetja, v katerem sem tudi zaposlen, sem se odločil razvojno pot predstaviti v diplomskem delu. Ključne besede: hidravlika, hidravlični sistem, cepilniki drv, posodobitev. Objavljeno: 23.05.2012; Ogledov: 3071; Prenosov: 430
Celotno besedilo (4,24 MB) Ogledov v tednu: 21880 |
3. ODPRAVLJANJE TEŽAV NAMENSKIH POTNIH VENTILOVPrimož Dobnik, 2010 Opis: V diplomskem delu so predstavljeni problemi in njihove rešitve pri uporabi namenskega 4/3 potnega blok ventila na hidravličnem vitlu. V prvem primeru je šlo za blokiranje drsnika ventila. Z natančno analizo je bilo dokazano, da so za ta problem krive nečistoče v hidravličnem sistemu. Krivo je bilo podjetje, ki je hidravlični sistem naročilo, saj niso upoštevali navodil proizvajalca glede čistoče olja. Pri naslednji težavi pa je šlo za padec tlaka v sistemu. Ogroženo bi naj bilo varno upravljanje z gozdarsko vitlo. Za reševanje napake smo bili časovno omejeni. Na koncu smo prišli do zanimivih ugotovitev. Ključne besede: hidravlika, potni ventil, vzdrževanje, odpravljanje napak Objavljeno: 11.10.2010; Ogledov: 2537; Prenosov: 318
Celotno besedilo (1,66 MB) Ogledov v tednu: 13120 |
4. Rettov sindrom pri otrokuVeronika Pogorevc, 2017 Opis: Teoretična izhodišča: V diplomskem delu je predstavljena deklica z Rettovim sindromom.To je razvojno nevrološka motnja, za katero je značilen upad psihomotoričnega razvoja. Ugotoviti smo želeli negovalne probleme, ki se pojavljajo pri teh otrocih.
Raziskovalne metode: V raziskavi smo uporabili deskriptivno metodo dela. Raziskava je temeljila na kvalitativni metodologiji. Izvedli smo študijo primera s pomočjo tehnike intervjuja ter modela 14 življenjskih aktivnosti Virginie Henderson.
Rezultati: Spoznali smo deklico z Rettovim sindromom ter težave, s katerimi se srečuje njena družina. S pomočjo študije primera smo ugotovili, da se težave pojavljajo ne samo v duševnem razvoju, ampak tudi v telesnem.
Diskusija in zaključek: Rettov sindrom lahko za sabo povleče še veliko drugih zdravstvenih težav, kot je na primer popolna nepokretnost otroka. Vendar je vsaka družina, ki skrbi za takega otroka, nekaj posebnega. Skrb lahko družino še bolj poveže in splete še trdnejše vezi. Ključne besede: Rettov sindrom, otrok, zdravstvena nega, medicinska sestra Objavljeno: 29.06.2017; Ogledov: 3739; Prenosov: 247
Celotno besedilo (426,32 KB) Ogledov v tednu: 11627 |
5. ZASNOVA IN IZDELAVA CEPILNIKA LESA NA GRADBENEM STROJUBogdan Korošec, 2011 Opis: V diplomski nalogi je predstavljena zasnova in izdelava cepilnika lesa na gradbenem stroju.
Najprej je bil izveden sistematičen razvoj, ki sestoji iz iskanja idej in konstruiranja izdelka. Izdelana in testirana je bila testna konica. Kasneje so bile izdelane smernice za izdelavo prave konice. Izračunana je bila cena strojne ure. Ključne besede: cepilnik, cepljenje, konica, os, hidravlično kladivo, hitra menjava, les, masa, sila, delovni potek, orodje, frezanje, struženje, orodni listi. Objavljeno: 12.01.2012; Ogledov: 2693; Prenosov: 361
Celotno besedilo (7,11 MB) Ogledov v tednu: 10572 |
6. |
7. KARAKTERISTIKA OBTOČNE ČRPALKEBoris Goldinskij, 2009 Opis: Diplomska naloga prikazuje zasnovo karakterističnih diagramov za obtočno črpalko v sistemu, ob uporabi dveh vrst regulacij sistema.
Izdelana je projektna dokumentacija za ogrevanje nekega objekta, na podlagi katere je zasnovan pomanjšan model za izvedbo meritev karakterističnih veličin obtočne črpalke.
V nadaljevanju so izvedene meritve in diagrami iz katerih je razvidna sprememba teh veličin na podlagi spreminjanja položaja regulacijskih elementov.
Na osnovi dobljenih meritev so bili izdelani karakteristični diagrami obtočne črpalke za vsako vrsto regulacije posebej.
Zaključek diplomske naloge podaja primerjavo med vrsto regulacije sistema ogrevanja in vplivom na karakteristiko obtočne črpalke.
Ključne besede: črpalka, karakteristika črpalke, regulacija črpalke, sistem ogrevanja Objavljeno: 23.06.2009; Ogledov: 3645; Prenosov: 929
Celotno besedilo (5,29 MB) Ogledov v tednu: 7800 |
8. URGENCA »DUŠEVNE MOTNJE«Petra Zidarič, 2013 Opis: Število nujnih stanj, obolenj in poškodb, ki zahtevajo in potrebujejo nujno medicinsko pomoč, je danes veliko. Duševne bolezni imajo svojo specifičnost, opredeljene so kot vedenjske ali psihološke spremembe, ki opravičujejo psihiatrično zdravljenje. Takojšnje zdravljenje prepreči napredovanje slabšanja psihičnega stanja in v skrajnih primerih hetero ali avto agresivno vedenje. Področje urgentne zdravstvene nege in zdravstvene oskrbe življenjsko ogroženega bolnika zahteva izvajalce, ki nimajo samo visoke strokovne izobrazbe, ampak tudi dodatna znanja. Njeni izvajalci/izvajalke prevzemajo vedno nove naloge, za katere morajo biti kompetentni. V diplomskem delu smo uporabili deskriptivno in kvantitativno raziskovalno metodo dela. Podatke smo pridobili iz programa IRIS v zdravstvenem domu Ormož za obdobje od leta 2008 – do leta 2013. Želeli smo ugotoviti, katere so najpogostejše psihične motnje, ki zahtevajo urgenco na terenu, in za koliko se je število urgenc v obravnavanem obdobju povečalo ali zmanjšalo. Analiza podatkov je pokazala, da se je število urgenc zaradi duševnih motenj v raziskovalnem obdobju v prvih dveh letih povečevalo, zadnje leto pa je upadlo. Če pa vzamemo analizo celotnega obdobja, se je število urgenc na terenu povečevalo. Najpogostejša psihična motnja, ki se pojavlja v izvedenih urgencah zaradi psihičnih motenj, je duševna in telesna motnja zaradi uživanja alkohola. Če želimo, da bo v prihodnosti manj duševnih motenj, manj odvisnosti od alkohola in s tem povezanih urgenc na terenu, moramo dati poudarek predvsem preventivi in zdravem načinu življenja. Ključne besede: urgenca, psihične motnje, zdravstvena nega, medicinska sestra, bolnik Objavljeno: 12.12.2013; Ogledov: 6623; Prenosov: 396
Celotno besedilo (1,47 MB) Ogledov v tednu: 7210 |
9. Uspešnost operativnega managementa v upravnih enotahBojan Miklavčič, 2010 Opis: Operativni manager ima v javnem sektorju podobne funkcije kot operativni manager v privatnem, vendar pa je dejstvo, da se mora operativni manager v javnem sektorju prilagajati drugačnemu (administrativnemu) okolju kakor manager v tržnem okolju. Če pogledamo okolje javnega sektorja, lahko ugotovimo, da je bolj kompleksno in vsiljuje bolj heterogene cilje (politične, socialne, ekonomske), ki si pogosto med seboj tudi nasprotujejo. Zaradi mnogovrstnost ciljev je tudi težje meriti uspešnost javnih podjetij.
Brez dvoma lahko rečemo, da za uspešnega managerja v javni upravi velja oseba, ki ne sprejema samo predpisov kot takih, ampak o njih dvomi v tem pomenu, da želi procese nenehno izboljševati.
Operativni managerji v upravnih enotah morajo dovolj pozornosti posvetiti predvsem medsebojni komunikaciji in boljšemu informiranju zaposlenih, njihovo vključevanje v odločanje, ustrezno delegiranje pristojnosti in odgovornosti in oblikovanje delovnih skupin in projektnih timov. Ti elementi zelo vplivajo na vedenje drugih javnih uslužbencev in so ključni za uvajanje sprememb. Managerji vse bolj postajajo generalisti, medtem ko lahko rečemo, da so njihovi podrejeni specialisti. Značilno za operativne managerje je, da so strokovnjaki na področju, ki ga vodijo, kar pomeni, da so hkrati operativci in kreativci v istem procesnem ciklusu.
Magistrska naloga skuša podati odgovore o uspešnosti operativnega managementa v obravnavanih upravnih enotah. Opredelili smo se na gorenjsko regijo in v samo raziskavo zajeli sedem upravnih enot. Operativni management, ki je bil preko raziskovanega vzorca vključen v anketo, je zajemal vodje oddelkov, referatov in služb.
V teoretičnem delu magistrske naloge smo proučili teoretična in empirična spoznanja v domači in tuji literaturi s področja operativnega managementa ter posamezne vplive na uspešnost njegovega delovanja, ki se refleksirajo predvsem iz uspešnosti opravljanja posameznih managerskih funkcij (planiranja, organiziranja, vodenja in kontroliranja). Te funkcije smo v nadaljevanju razširili še na odločanje, zagotavljanje managerjev, motiviranje, komuniciranje, informiranje in koordiniranje.
Naloga raziskave je bila preko stališč operativnega managementa (do segmentov v okviru vodenja in upravljanja v upravni enoti, motiviranosti kadrov, okolja upravne enote, podpore operativnemu managementu, vloge operativnega managementa pri opravljanju funkcij dela in kakovosti in računalništva v povezavi z managementom) ugotoviti uspešnost samega operativnega managementa v upravnih enotah. Na osnovi dobljenih rezultatov so podani predlogi za izboljšanje stanja oziroma predlagani ustrezni ukrepi, ki naj vodijo operativni management pri opravljanju njegovega poslanstva.
Z raziskavo želimo opozoriti ključne akterje v upravnih enotah na pomen uspešnosti operativnega managementa in na njene posledice tako za ravnanje uslužbencev upravnih enot kot tudi za uspešnost upravne enote kot celote. Ključne besede: operativni management, javna uprava, državna uprava, upravne enote Objavljeno: 19.08.2010; Ogledov: 2859; Prenosov: 460
Celotno besedilo (3,41 MB) Ogledov v tednu: 5662 |
10. |