| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Spol in rezilientnost starostnikov na prehodu v dom za starejše : magistrsko delo
Avtorji:ID Molnar, Freya Anastasia (Avtor)
ID Košir, Suzana (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf MAG_Molnar_Freya_Anastasia_2022.pdf (1,23 MB)
MD5: 680E1E37C62D7E6A04AF051D96088041
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:FF - Filozofska fakulteta
Opis:Magistrsko delo obravnava kvalitativno in kvantitativno analizo rezilientnosti starostnikov glede na spol ter uspešnost prehoda v dom za starejše. Namen naloge je bil raziskati mehanizme, ki starostnikom pomagajo pri spopadanju z življenjskimi spremembami, tveganji in izgubami, kako rezilientni so starostniki glede na spol in kako rezilientnost starostnikov glede na spol vpliva na uspešnost pri prehodu v dom za starejše. Uporabljeni metodi pridobivanja podatkov sta bila polstrukturiran intervju ter anketni vprašalnik. Opravljenih je bilo deset intervjujev in anket s starostniki, ki so se v zadnjem letu do raziskave na novo preselili v dom za starejše v Podravski regiji. Glavna ugotovitev naloge je bila, da igra spol pomembno vlogo pri rezilientnosti in uspešnosti pri prehodu v dom za starejše. Skladno s tem smo ugotovili, da ženske uporabljajo drugačne mehanizme za spoprijemanje z življenjskimi stiskami, so bolj rezilientne in so tudi bolj uspešne pri prehodu v dom za starejše od moških. Rezultati na področju spopadanja z življenjskimi spremembami, tveganji in izgubami so pokazali, da se ženske pri spopadanju z življenjskimi stiskami zanašajo na socialne podporne sisteme, medtem ko se moški zanašajo bolj na individualne podporne sisteme.
Ključne besede:rezilientnost, starostniki, spol, prehod, dom za starejše
Kraj izida:Maribor
Kraj izvedbe:Maribor
Založnik:[F. A. Molnar]
Leto izida:2022
Št. strani:1 spletni vir (1 datoteka PDF (X, 148 str.))
PID:20.500.12556/DKUM-82290 Novo okno
UDK:316.6-053.9(043.2)
COBISS.SI-ID:120762883 Novo okno
Datum objave v DKUM:09.09.2022
Število ogledov:818
Število prenosov:147
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:FF
:
MOLNAR, Freya Anastasia, 2022, Spol in rezilientnost starostnikov na prehodu v dom za starejše : magistrsko delo [na spletu]. Magistrsko delo. Maribor : F. A. Molnar. [Dostopano 20 januar 2025]. Pridobljeno s: https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=82290
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Iščem podobna dela...Prosim, počakajte...
Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:10.08.2022

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Gender and resilience of the elderly in transitioning to a nursing home
Opis:The master's thesis covers a qualitative and quantitative analysis of gender related resilience of the elderly and the success of transition to a nursing home. The purpose of the paper is to look into the mechanisms that help older persons cope with life changes, risks and losses. In addition, the paper examines how resilient the elderly are in relation to gender, and how that affects the success of transition to a nursing home. The applied methods of data collection were a semi-structured interview and a questionnaire. Ten interviews and questionnaires were conducted among the older persons who had moved to a nursing home in the Podravje region in the year prior to conducting the survey. The key finding of the paper is that gender plays a major role in reference to resilience and the success of transition to a nursing home. Accordingly, the paper establishes that women use different coping mechanisms when facing life's hardships. Compared to men, women are more resilient and make more successful transition to a nursing home. The results with regard to coping with life changes and transitions, risks and losses indicate that women rely on social support systems to cope with life's adversities, whereas men rely more on individual support systems.
Ključne besede:resilience, the elderly, gender, transition, nursing home


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici