| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Monitoring indeksa nociceptivne bolečine med splošno anestezijo
Avtorji:ID Grušovnik Smodiš, Monika (Avtor)
ID Križmarić, Miljenko (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
ID Mekiš, Dušan (Komentor)
Datoteke:.pdf MAG_Grusovnik_Smodis_Monika_2022.pdf (2,75 MB)
MD5: B4EA6344E82C9B636B399EA2956CB5D4
PID: 20.500.12556/dkum/648ce613-f2e9-4e11-82b6-ac13beaa6f39
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:FZV - Fakulteta za zdravstvene vede
Opis:Uvod: Po splošni anesteziji se bolečina pojavi pri vsakem bolniku, razlikuje se le po jakosti, zato je zelo pomembno, da poskrbimo za lajšanje bolečine med in tudi po operativnem posegu. Monitoring, ki je trenutno še med novejšimi neraziskanimi metodami je ANI-monitor, ki nam lahko zelo pomaga pri odkrivanju ter zmanjševanju bolečine v prihodnosti. Namen raziskave je bil ugotoviti kako se ANI spreminja v uvodu in vzdrževanju splošne anestezije in ali lahko na podlagi rezultatov pravočasno apliciramo analgetike ter tako zmanjšamo intraoperativno in pooperativno bolečino. Metode: Raziskavo smo izvedli v obdobju od novembra 2021 do konca decembra 2021. Raziskovalni vzorec je zajemal pet bolnikov, ki so bili operirani v splošni anesteziji. Izbrani so bili po priložnostnem vzorcu. Pri bolnikih smo s pomočjo ANI-monitoringa merili globino ANI-indeksa pred in po opazovanih aktivnostih. Rezultati: Ugotovili smo, da so se spremenljivke, ki smo jih dobili, pokazale za učinkovite, saj smo pri vsakem stanju na monitorju zaznali, kdaj se je bolečina povečala, in kdaj zmanjšala ob aplikaciji analgetikov. Izstopal je le en bolnik, pri katerem smo opazili, da je ob aplikaciji opioidnega analgetika prišlo do odstopanja, saj je je pri njem pulz povečal. Ugotavljamo da je največji padec ANI-indeksa bil dosežen pri vstavitvi dihalne cevke. Najmanjši indeks je bil zabeležen 28, največji pa 65. Prav tako pa je pri vseh bolnikih bilo opaziti padec ANI-indeksa pri kirurški inciziji in sicer najnižji indeks je bil 29, najvišji dosežen indeks pa 77. Razprava in sklep: Naše ugotovitve kažejo, da je ANI-monitoring lahko v prihodnosti zelo velika pomoč pri odkrivanju in zmanjševanju akutne ali kronične bolečine ob različnih bolečinskih stanjih. Glede na rezultate menimo, da bi bilo treba opraviti še kakšno raziskavo tudi pri budnih bolnikih, ter tudi pri operativnih posegih, ki so nujni.
Ključne besede:ANI-monitoring, nociceptivna bolečina, splošna anestezija, bolečina
Kraj izida:Maribor
Založnik:[M. Grušovnik Smodiš]
Leto izida:2022
PID:20.500.12556/DKUM-81773 Novo okno
UDK:616-089.5:616.8-009.7(043.2)
COBISS.SI-ID:112930819 Novo okno
Datum objave v DKUM:29.06.2022
Število ogledov:705
Število prenosov:101
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:FZV
:
GRUŠOVNIK SMODIŠ, Monika, 2022, Monitoring indeksa nociceptivne bolečine med splošno anestezijo [na spletu]. Magistrsko delo. Maribor : M. Grušovnik Smodiš. [Dostopano 23 januar 2025]. Pridobljeno s: https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=81773
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Iščem podobna dela...Prosim, počakajte...
Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:29.05.2022

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Monitoring of the nociceptic pain index during general anesthesia
Opis:Introduction: After general anesthesia, pain occurs in every patient, differing only in intensity. Consequently, it is immensely important to take care of pain relief during as well as after surgery. Monitoring, which is one of the newer and unexplored methods, is ANI-monitor, which can help in detecting and reducing pain in the future. The purpose of the study was to determine how ANI changes in the introduction and maintenance of general anesthesia, and whether, based on the results, analgesics can be administered in a timely manner, this reducing intra and postoperative pain. Methods: The study was conducted in the period between November 2021 and the end of December 2021. Study included five patients who underwent surgery under general anesthesia and were selected on a random basis. In patients, the depth of the ANI was measured with the help of ANI-monitoring before and after the observed activities. Results: We found that the variables we obtained proved to be effective, as we detected when pain increased and decreased with each condition on the monitor when analgesics were administered. Only in one patient we observed a deviation in the administration of the opioid, as his pulse increased. The largest drop in the ANI-index was achieved with the insertion of a breathing tube. The lowest index was recorded at 28 and the highest at 65. A decrease in the ANI-index was also observed in the surgical incision in all patients, with the lowest index being 29 and the highest index being 77. Discussion and conclusion: ANI can be very helpful in the future in detecting and reducing acute or chronic pain in a variety of conditions, not necessarily only during surgery but also in other areas where pain occurs. Based on the results, we believe that some research should be done in awake patients as well, as well as in urgent procedures.
Ključne besede:ANI monitoring, nociceptive pain, general anesthesia, pain


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici