| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Staranje prebivalstva in izdatki za dolgotrajno oskrbo
Avtorji:ID Farazin, Dolores Branka (Avtor)
ID Markovič Hribernik, Tanja (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf UN_Farazin_Dolores_Branka_2020.pdf (702,09 KB)
MD5: 673C0D3884B1DEAB01686BEF33BB9B83
PID: 20.500.12556/dkum/3c4e1abc-9841-4eda-85db-c91d4f0ae2bf
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Delo diplomskega projekta/projektno delo
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:EPF - Ekonomsko-poslovna fakulteta
Opis:V diplomskem projektu se osredotočamo na staranje prebivalstva in njegov vpliv na izdatke za dolgotrajno oskrbo ter na vzdržnost javnih financ v Evropski uniji in Sloveniji. Problem staranja prebivalstva je prisoten praktično v vseh državah članicah Evropske unije in je posledica zniževanja stopenj rodnosti ter podaljševanja pričakovanega trajanja življenja. S tem se povečuje tudi verjetnost, da ljudje v starosti postanejo odvisni od pomoči drugih oseb oziroma potrebujejo dolgotrajno oskrbo, ki jo na splošno predstavimo v prvem poglavju. Nadaljujemo z analizo vpliva staranja prebivalstva na izdatke za dolgotrajno oskrbo, ki se dotika področja vzdržnosti javnih financ. Podatki namreč kažejo na rast staranja prebivalstva tako v Evropski uniji kot v Sloveniji, kar vodi v povečevanje izdatkov za dolgotrajno oskrbo in s tem povzroča pritisk na javne finance, hkrati pa povečuje potrebe po spremembah na področju dolgotrajne oskrbe v posameznih državah. V diplomskem projektu predstavimo tudi urejenost področja dolgotrajne oskrbe v izbranih evropskih državah – v Avstriji, Franciji, Nemčiji, na Švedskem in v Švici. Rešitve, ki so jih te države vpeljale v svoje sisteme, so lahko Sloveniji dobra iztočnica pri pripravi nujno potrebnega Zakona o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo.
Ključne besede:staranje prebivalstva, dolgotrajna oskrba, vzdržnost javnih financ, Evropska unija, Slovenija, preventiva.
Kraj izida:Maribor
Založnik:[D. B. Farazin]
Leto izida:2020
PID:20.500.12556/DKUM-76845 Novo okno
UDK:336.1
COBISS.SI-ID:39097091 Novo okno
NUK URN:URN:SI:UM:DK:9BM6HL06
Datum objave v DKUM:24.11.2020
Število ogledov:1576
Število prenosov:271
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:EPF
:
FARAZIN, Dolores Branka, 2020, Staranje prebivalstva in izdatki za dolgotrajno oskrbo [na spletu]. Diplomsko delo. Maribor : D. B. Farazin. [Dostopano 20 januar 2025]. Pridobljeno s: https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=76845
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Iščem podobna dela...Prosim, počakajte...
Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:15.07.2020

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Population Ageing and Long-Term Care Expenditures
Opis:The diploma thesis focuses on the ageing population and its impact on long-term care expenditure and on the sustainability of public finances in the European Union and Slovenia. The problem of population ageing is present in practically all member states of the European Union and is the result of lower birth rates and longer life expectancy. This also increases the likelihood that older people become dependent on the help of others or need long-term care, which is generally presented in the first chapter. We continue with the analysis of the impact of population ageing on long-term care expenditure, which touches on the area of sustainability of public finances. The data shows an increase in the ageing population both in the European Union and in Slovenia, which leads to an increase in expenditure on long-term care and thus puts pressure on public finances, while increasing the need for changes in long-term care in individual countries. In the diploma thesis we also present the regulation of the field of long-term care in selected European countries - in Austria, France, Germany, Sweden and Switzerland. The solutions that these countries have introduced into their systems can be a good starting point for Slovenia in the preparation of the much-needed Long-Term Care and Long-Term Care Insurance Act.
Ključne besede:population ageing, Long-term care, sustainability of public finances, European Union, Slovenia, prevention.


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici