| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Primerjava rokuronija z leptosukcinom za hitro vstavljanje dihalne cevke pri bolnikih z ileusom
Avtorji:ID Perša, Lidija (Avtor)
ID Krčevski Škvarč, Nevenka (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
ID Mekiš, Dušan (Komentor)
Datoteke:.pdf DOK_Persa_Lidija_2019.pdf (2,04 MB)
MD5: 2086D7D03D0ABB5DD1551865230870E2
PID: 20.500.12556/dkum/1d65e0bc-a9f1-4bd2-a551-8b2e6f37913d
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Doktorsko delo/naloga
Tipologija:2.08 - Doktorska disertacija
Organizacija:MF - Medicinska fakulteta
Opis:Uvod: Namen randominizirane kontrolirane raziskave je bil primerjava pogojev za vstavitev dihalne cevke s hitrim zaporedjem med uvodom v anestezijo pri bolnikih z ileusom med uporabo rokuronija ali leptosukcina. Registracija klinične raziskave: Retrospektivna registracija (4.12.2015): ISRCTN-registry: ISRCTN11777647 (https://www.isrctn.com/ISRCTN11777647) Metode: V raziskavo je bilo vključenih 30 odraslih bolnikov z ileusom, ki so bili urgentno operirani. Bolniki so bili naključno razvrščeni v dve skupini; S-skupina bolnikov, ki je za mišično relaksacijo prejela leptosukcin (1,5 mg/kg), in R-skupina bolnikov, ki je prejela rokuronij (1,2 mg/kg). Pogoji za vstavitev dihalne cevke so bili ocenjeni z uporabo točkovnega sistema po Viby-Morgensonu. Intubacijske pogoje smo ocenjevali eno minuto po vbrizganju mišičnega relaksanta. Beležili smo še srčni utrip, krvni tlak in pulzno oksimetrijo ter določali koncentracijo kalija in mioglobina v krvi. Rezultati: Pri vseh bolnikih je bila dihalna cevka vstavljena v prvem poskusu. Med uvodom v anestezijo nismo zabeležili bruhanja ali vdihanja želodčne vsebine v pljuča. Pogoji za vstavitev dihalne cevke so bili v S-skupini statistično značilno boljši kot v R-skupini. Po vstavitvi dihalne cevke smo opazili statistično značilno znižanje krvnega tlaka v obeh skupinah in statistično značilno znižanje srčnega utripa v v S-skupini. Po vstavitvi dihalne cevke je bil nivo kalija v serumu v S-skupini značilno višji v primerjavi z R-skupino; nivo mioglobina v serumu je bil v S-skupini neznačilno višji in statistično značilno nižji v R-skupini. Sklep: Rezultati kažejo, da rokuronij omogoča pri bolnikih z ileusom klinično enako dobre pogoje za vstavitev dihalne cevke s hitrim zaporedjem med uvodom v anestezijo in enako tveganje za vdihanje želodčne vsebine; zato lahko priporočamo, da se leptosukcin nadomesti z rokuronijem in se tako izognemo številnim možnim stranskim učinkom.
Ključne besede:Rokuronij, leptosukcin, vstavitev dihalne cevke s hitrim zaporedjem, ileus, pogoji za vstavitev dihalne cevke
Kraj izida:Maribor
Leto izida:2019
PID:20.500.12556/DKUM-75101 Novo okno
COBISS.SI-ID:303334912  Novo okno
NUK URN:URN:SI:UM:DK:2CARFTLQ
Datum objave v DKUM:14.01.2020
Število ogledov:1681
Število prenosov:242
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:MF
:
PERŠA, Lidija, 2019, Primerjava rokuronija z leptosukcinom za hitro vstavljanje dihalne cevke pri bolnikih z ileusom [na spletu]. Doktorska disertacija. Maribor. [Dostopano 22 januar 2025]. Pridobljeno s: https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=75101
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Iščem podobna dela...Prosim, počakajte...
Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:21.09.2019

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Rocuronium versus succinylcholine for rapid sequence intubation in patients with bowel obstruction
Opis:Introduction: The aim of the randomized controlled study was to determine intubation conditions in the patients receiving rocuronium in comparison to succinylcholine for rapid sequence intubation (RSI) during the induction of anesthesia for operative management of bowel obstruction. Trial registration: Retrospective registration (4.12.2015): ISRCTN-registry: ISRCTN11777647 (https://www.isrctn.com/ISRCTN11777647) Methods: In the randomized controlled study 30 adult patients with bowel obstruction undergoing urgent surgery were randomly allocated in two groups. For muscle relaxation the S-group of patients received succinylcholine (1.5 mg/kg) and the R-group rocuronium (1.2 mg/kg). Intubation conditions were evaluated using a grading system according to Viby-Morgenson. Primary outcomes were intubation conditions 1 minute after the application of a muscle relaxant. Secondary outcome measures were heart rate, blood pressure, and pulse oximetry; potassium and myoglobin serum level. Results: All patients were orotracheally intubated in the first attempt. During induction we didn’t observe vomiting or aspiration. Overall intubation conditions in the S-group were statistically significantly better than in the R-group. After RSI there was a statistically significant decrease in systolic and diastolic blood pressure in both groups and statistically significant decrease in heart rate in the S-group. After RSI the potassium level in the S-group was significantly higher in comparison to the R-group and serum myoglobin level non-significantly increased in the S-group and statistically significantly decreased in the R-group. Conclusion: The results show that rocuronium in RSI patients with bowel obstruction enables the same intubation conditions as succinylcholine and the same risk of aspiration which allows succinylcholine replacement and avoidance of its side effects.
Ključne besede:Rocuronium, succinylcholine, rapid sequence intubation, bowel obstruction, intubation conditions


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici