Opis: | Živimo v obdobju, ko ljudje v veliki meri komuniciramo preko socialnih omrežij, zato je zanimivo opazovati, kako se strategije, ki jih pri uporabi jezika v realnem svetu, uporabljajo v internetnem svetu. Za pogovor v realnem življenju je potrebno upoštevati pravila vljudnostnih strategij in jih uporabiti glede na dano situacijo. V internetni komunikaciji je prav tako potrebno uporabljati vljudnostne strategije, vendar se uporabljajo drugače.
Ker se internet nenehno spreminja, se z njim spreminja tudi jezik. Spletni forumi imajo določena pravila, kako je treba primerno komunicirati, vendar pa so ta pravila pogosto kršena. Spletni forumi nudijo javno asinhrono komunikacijo, ki je dostopna vsem. Jezik spletnih forumov je primerljiv z ustno komunikacijo, saj uporabniki ustvarijo tesno skupnost kljub nepoznavanju sodelujočih. Tako v jezikovni komunikaciji uporabljajo svoja pravila in s tem so določene značilnosti tega jezika, ki se razlikujejo od ustne komunikacije. Spletni forumi svojim uporabnikom omogočajo, da si ustvarijo svojo internetno identiteto, ki se razlikuje od njihove vsakdanje identitete in jim tako omogočajo anonimnost.
Pogovori na spletnih forumih ponujajo velik potencial za analizo rabe vljudnosti v jeziku, saj dajejo vpogled v izbiro vljudnostnih strategij in tako tudi izbiro stopnje upoštevanja vljudnosti drugih uporabnikov, ki pa jih ne poznajo. Primerjava ugotovitev omogoča vpogled v rabo vljudnosti v angleščini in slovenščini na spletnih forumih in razlike med njima.
Vljudnostna teorija Browna in Lewinsona predstavlja najbolj vplivno ogrodje vljudnostnih teorij do sedaj. Brown in Lewinson za temelj svoje teorije postavljata racionalno osebo, ki ima določene potrebe, ki označujejo njegov obraz. Oseba mora oceniti obraze sodelujočih tako, da primerno uporabi zmanjšane strategije dejanj, ki ogrožajo obraz. Dejanja niso samo verbalna, ampak obsegajo tudi neverbalno komunikacijo.
Glavni cilj magistrske naloge je bil primerjati uporabo vljudnosti v angleščini in slovenščini in to primerjati z vljudnostjo, ki se pojavlja v izbranih temah spletnih forumov. Naslednji cilj je bil analizirati, katere vljudnostne strategije so uporabne v izbranih spletnih forumih in ugotoviti, zakaj nekatere niso. V nalogi smo uporabili 4 spletne forume in 2 določeni temi (zdravje, odnosi). Za analizo, ki je bila izvedena na podlagi vljudnostne teorije Browna in Levinsona, je bilo izbranih 20 pogovorov. Pri analizi so bile uporabljene: pozitivna vljudnostna strategija, negativna vljudnostna strategija in nedoločena (off-record) vljudnostna strategija. Jezik spletnih forumov, kjer poteka računalniško-posredovana komunikacija, je primerljiv z ustno komunikacijo.
Magistrska naloga je razdeljena na teoretični in empirični del. Teoretični del zajema teorijo različnih vljudnostnih modelov in teorij in se osredotoča na vljudnostno teorijo Browna in Levinsona. Prav tako zajema kritiko vljudnostnih teorij, predvsem teorije Browna in Levinsona. Kritika univerzalnosti vljudnostne teorije je tudi omenjena v magistrski nalogi. Teoretičen del zajema še teorijo računalniško-posredovane komunikacije, ki jo najdemo na internetu in spletnih forumih, ki so predstavljeni v nalogi. Prav tako pa tudi jezik, ki ga najdemo na internetu in v spletnih forumih in je povezan z vljudnostjo.
Empirični del je razdeljen na 3 glavna področja, ki analizirajo različne vljudnostne strategije: pozitivno vljudnostno strategijo, negativno vljudnostno strategijo in nedoločeno (off-record) vljudnostno strategijo. Strategije so analizirane s pomočjo primerov iz izbranih spletnih forumov. Ugotovitve, diskusija in zaključek analize pa vsebujejo analizo vseh 3 super strategij in njihove zaključke. Prav tako prikazujejo primerjavo uporabe vljudnosti med angleškim in slovenskim jezikom in primerjavo uporabe vljudnosti med izbranima temama. Ta del vsebuje tudi testiranje hipotez. |
---|