| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Doživljanje in pogledi svojcev na bivanje dementnega starostnika v domski oskrbi
Avtorji:ID Novak, Barbara (Avtor)
ID Ribič, Tatjana (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
ID Mlinar Reljić, Nataša (Komentor)
ID Fekonja, Zvonka (Komentor)
Datoteke:.pdf VS_Novak_Barbara_2018.pdf (898,49 KB)
MD5: EFC35A3320671FAEB21A53B73C3E8247
PID: 20.500.12556/dkum/c19dafe3-8995-4c79-90f4-ab2b86b9c503
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:FZV - Fakulteta za zdravstvene vede
Opis:Izhodišče in namen: V Sloveniji število dementnih ljudi strmo narašča. Zelo pomembno je zgodnje prepoznavanje te bolezni, pri kateri so ključnega pomena svojci oziroma bližnji, ki skrbijo za starostnika. Starostniki s tako boleznijo potrebujejo pomoč pri življenjskih aktivnostih. Ko bolezen napreduje, se svojci težko odločijo za domsko nastanitev. Mnoge obdaja občutek jeze, žalosti, razočaranja in občutek krivde. Raziskovalne metode: V zaključnem delu smo uporabili kvalitativno metodologijo raziskovanja. Podatke smo zbrali z delno strukturiranimi intervjuji devetih oseb, svojcev starostnikov z demenco, ki bivajo v domski oskrbi. Podatke smo obdelali po metodi vsebinske analize, oblikovali dva tematska sklopa in jih predstavili v narativni obliki. Rezultati: Po analizi podatkov smo oblikovali dva tematska sklopa: Soočanje z boleznijo in Življenje v domu. Rezultati raziskave so pokazali, da je bilo svojcem sprva težko sprejeti odločitev glede domske oskrbe starostnikov z demenco, a so kasneje izrazili zadovoljstvo z oskrbo v domu. Diskusija in zaključek: Doživljanja in pogledi svojcev na bivanje starostnika z demenco v domski oskrbi so precej pozitivna. Svojci so opazili, da starostnik z demenco dobi v domu vso potrebno oskrbo, ki jo potrebuje za nadaljnjo življenje. Ugotovili smo, da so v veliki večini svojci seznanjeni z društvi, katera jim omogočajo, da pridobijo nove informacije na področju demence, vendar se le teh svojci ne udeležujejo. Menimo, da bi morali zdravstveni delavci, ki so zaposleni na področju demence, posvetiti več pozornosti tudi svojcem in jih spodbuditi k sprejemanju in koriščenju podpore, ki jo društva nudijo.
Ključne besede:Demenca, starostnik, oslabelost, Alzheimerjeva bolezen, svojci.
Kraj izida:Maribor
Založnik:[B. Novak]
Leto izida:2018
PID:20.500.12556/DKUM-70307 Novo okno
UDK:616.892.3:364.65-053.9
COBISS.SI-ID:2411940 Novo okno
NUK URN:URN:SI:UM:DK:JUGBWOFL
Datum objave v DKUM:03.07.2018
Število ogledov:1554
Število prenosov:426
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:FZV
:
NOVAK, Barbara, 2018, Doživljanje in pogledi svojcev na bivanje dementnega starostnika v domski oskrbi [na spletu]. Diplomsko delo. Maribor : B. Novak. [Dostopano 22 januar 2025]. Pridobljeno s: https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=70307
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Iščem podobna dela...Prosim, počakajte...
Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:02.05.2018

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Old people living with dementia in the nursing home: the perceptions of family members
Opis:Theoretical background: In Slovenia, there is a steep rise of elderly diagnosed with dementia. It is essential to recognize the early stages of this disease where family members play a key role. Demented elderly need assistance with daily activities. As the disease progresses, family members with unease decide to place them in nursing homes. Anger, disappointment and feeling of guilt overwhelm them. Research methods: The qualitative research method was used in the research part of the diploma thesis. Data was gathered through partly structured interviews of nine family members whose relatives suffer from dementia and live in nursing homes. Content analysis, used to process data, resulted in two main topics which were introduced in a narrative manner. Results: Data analysis has revealed two main topics: Facing the disease and Living in a nursing home. The results have shown at first family membersˈ desperation about placement in a nursing home, their satisfaction with the nursing home services followed. Discussion and conclusion: Family membersˈ perception of demented elderly living in a nursing home is fairly positive. Family members have realized demented elderly receive the needed care in nursing homes. We have discovered that family members are mostly acquainted with associations, allowing them to gather further information on dementia, however, they choose not to participate in them. We believe healthcare staff working with demented patients should also devote more attention to the family members and encourage them to join disease-related associations.
Ključne besede:Dementia, elderly, weakness, Alzheimer's disease, relatives, family members.


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici