| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Uspešnost in poznavanje Unicefovih "varnih točk" v Sloveniji : magistrsko delo
Avtorji:ID Košljar, Nika (Avtor)
ID Eman, Katja (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf MAG_Kosljar_Nika_2017.pdf (1,55 MB)
MD5: 2960E65861CF56CD89844D44CF163F0E
PID: 20.500.12556/dkum/7c0efed8-b0b1-4316-8fb7-8a6b6ab94546
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:FVV - Fakulteta za varnostne vede
Opis:Dom je prostor, kjer se ljudje počutimo varne, srečne, ljubljene in zadovoljne. Družina nam daje zadovoljstvo, srečo in veselje, ter tudi varnost in toplino. Mnogi izmed nas si ne znamo predstavljati, da nam dom in družina vsega tega ne bi nudila. Žal se veliko ljudi srečuje prav z nasprotnim, z nasiljem v družini. Družinsko nasilje se lahko nahaja povsod, tudi v slovenskih družinah, ne glede na versko prepričanje, kulturo, socialno in ekonomsko stališče. Z odpravo nasilja, pomočjo žrtvam in povzročiteljem se ukvarjajo različne organizacije, kot so policija, centri za socialno delo, tožilstvo, zdravstvo in šolstvo ter nevladne organizacije. Unicef je za namene zaščite in pomoči otrokom ustanovil projekt »Varne točke«. To je nalepka s smejočo hišico, ki jo lahko opazimo nalepljeno na vratih različnih podjetij, institucij in organizacij, ter je znak, da se otroci v primeru nasilja lahko zatečejo v ustanovo, kjer jim bodo zaposleni nudili ustrezno pomoč. V magistrski nalogi smo preučevali, koliko otroci poznajo Unicefovo varno točko, kamor se lahko zatečejo po pomoč v primeru nasilja. Prav tako smo preučevali, koliko zaposleni v organizacijah, podjetjih ali institucijah, ki sodelujejo pri tem projektu, vedo o nasilju in ali se čutijo dovolj usposobljeni za nudenje pomoči v primeru, da se k njim zateče otrok, ki je žrtev nasilja. Izdelali smo dve anketi, ena je bila namenjena otrokom v savinjski in osrednjeslovenski regiji ter druga, ki so jo izpolnjevali zaposleni. Anketa je vsebovala več vprašanj, ki so se nanašala na poznavanje nasilja, poznavanje organizacij in poznavanje Unicefa ter njihove varne točke. Obe anketi sta bili objavljeni na spletni strani www.1ka.si. Otroci so ankete reševali v fizični obliki, ki so jim jih razdelili njihovi učitelji. Raziskava je pokazala, da se zaposleni ne čutijo dovolj usposobljene nuditi ustrezno pomoč žrtvam nasilja ter da otroci poznajo organizacijo Unicef, da je več otrok iz osrednje Slovenije, ki so nalepko varnih točk že opazili ter da se otroci iz manjših krajev manj pogosto zatekajo po pomoč v varne točke. Na podlagi statističnih podatkov izpolnjenjih anket predlagamo več izobraževanja zaposlenih na področju nudenja pomoči ter boljše ozaveščanje mladih o problematiki nasilja ter o ozaveščanju in obstoju Unicefovih varnih točk.
Ključne besede:nasilje, družina, ženske, otroci, moški, žrtve, Unicef, varne točke, magistrska dela
Kraj izida:Ljubljana
Kraj izvedbe:Ljubljana
Založnik:[N. Košljar]
Leto izida:2017
Leto izvedbe:2017
Št. strani:X, 113 str.
PID:20.500.12556/DKUM-68267 Novo okno
UDK:343.62:364-053.2(043.2)
COBISS.SI-ID:3454954 Novo okno
NUK URN:URN:SI:UM:DK:DVKB9GCV
Datum objave v DKUM:08.11.2017
Število ogledov:1458
Število prenosov:161
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:FVV
:
KOŠLJAR, Nika, 2017, Uspešnost in poznavanje Unicefovih „varnih točk“ v Sloveniji : magistrsko delo [na spletu]. Magistrsko delo. Ljubljana : N. Košljar. [Dostopano 23 april 2025]. Pridobljeno s: https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=68267
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Efficiency and knowledge of unicef's safe spots in Slovenia
Opis:Home is a place where people feel safe, happy, loved and pleased. The family gives us pleasure, happiness and joy, as well as safety and warmth. Many of us cannot imagine that the home and the family would not offer us all of this. Unfortunately, many people face eyactly the opposite, they are victims of domestic violence. Domestic violence can be found everywhere, even in Slovenian families, irrespective of religious beliefs, culture, social and economic standpoint. Various organizations, such as police, social work centres, prosecution, health and education organizations, and non-governmental organizations are involved in helping victims and agents. For the purpose of protection and assistance to children, UNICEF has established a "Safe spots" project. It is a sticker with a laughing house that can be seen glued to the door of various companies, institutions and organizations, and it is a sign that children can resort to those places in the event of violence. There they will be offered appropriate assistance. In the master's thesis, we studied how many children know Unicef's safe spots, where they can resort to help in the event of violence. We also studied how many employees in organizations, companies or institutions, which are involved in this project know about violence and whether they feel sufficiently trained to provide assistance in the event that a child, who is a victim of violence, comes to them. We made two surveys, one for children in the Savinja and Osrednjeslovenska regions, and the other that was filled in by employees. The survey contained several questions related to knowledge of violence, knowledge of organizations and knowledge of Unicef and their safe spots. Both surveys were published on the www.1ka.si website. The children solved the surveys in a physical form. The surveys were distributed by their teachers. The survey showed that employees do not feel adequately qualified to offer adequate assistance to victims of violence and that children know UNICEF organization. More children from central Slovenia have already spotted a safe spot sticker. It has also shown that children from smaller towns are less likely to resort to help to safe spots. On the basis of statistical data, we propose more training of employees in the field of providing assistance and better awareness of young people on the issue of violence and on raising awareness about the existence of UNICEF safe points.
Ključne besede:Violence, family, Unicef, safe spots


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici