Naslov: | A note on Steiner intervals and betweenness |
---|
Avtorji: | ID Changat, Manoj (Avtor) ID Lakshmikuttyamma, Anandavally K. (Avtor) ID Mathews, Joseph (Avtor) ID Peterin, Iztok (Avtor) ID Narasimha-Shenoi, Prasanth G. (Avtor) ID Tepeh, Aleksandra (Avtor) |
Datoteke: | http://dx.doi.org/10.1016/j.disc.2011.08.009
|
---|
Jezik: | Angleški jezik |
---|
Vrsta gradiva: | Delo ni kategorizirano |
---|
Tipologija: | 1.01 - Izvirni znanstveni članek |
---|
Organizacija: | FERI - Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko
|
---|
Opis: | Geodetka in geodetski interval, ki je sestavljen iz vseh vozlišč, ki pripadajo kakšni geodetki med fiksnim parom vozlišč v povezanem grafu G, sta sestavni del metrične teorije grafov. Prav tako je znano, da je Steinerjevo drevo (multi) množice s k (k>2) vozlišči, posplošitev geodetke. V (B. Brešar, M. Changat, J. Mathews, I. Peterin, P. G. Narasimha-Shenoi, A. Tepeh Horvat, Steiner intervals, geodesic intervals, and betweenness, Discrete Math. 309 (2009) 6114--6125) so se avtorji ukvarjali s k-Steinerjevimi intervali S(u1,u2,ldots,uk) povezanih grafov (kgeq3) kot k-arnimi posplošitvami geodetskih intervalov. Analogno sta bila iz binarne na k-arno funkcijo posplošena tudi vmesnostni aksiom (b2) in monotoni aksiom(m) kot: za vsa vozlišča u1,ldots,uk,x,x1,ldots,xkinV(G), ki niso nujno različna $(b2)quadxinS(u1,u2,ldots,uk)RightarrowS(x,u2,ldots,uk)subseteqS(u1,u2,ldots,uk),$ $(m)quadx1,ldots,xkinS(u1,ldots,uk)RightarrowS(x1,ldots,xk)subseteqS(u1,ldots,uk).$ Avtorji so v zgoraj omenjenem članku domnevali, da 3-Steinerjev interval povezanega grafa G zadošča vmesnostnemu aksiomu (b2) natanko tedaj, ko je vsak blok grafa G geodetski z diametrom največ 2. V tem delu dokažemo to domnevo. Pri tem dodatno dokažemo, da v vsakem geodetskem bloku z diametrom vsaj 3 obstaja izometrični cikel dolžine 2k+1, k>2. Prav tako predstavimo dodaten aksiom (b2(2)), ki je smiseln le za 3-Steinerjeve intervale in pokažemo, da je le ta ekvivalenten monotonemu aksiomu. |
---|
Ključne besede: | matematika, teorija grafov, Steinerjev interval, geodetski graf, vmesnost, mathematics, graph theory, Steiner interval, geodetic graph, betweenness |
---|
Leto izida: | 2011 |
---|
Št. strani: | Str. 2601-2609 |
---|
Številčenje: | Vol. 311, iss. 22 |
---|
PID: | 20.500.12556/DKUM-51908  |
---|
UDK: | 519.17 |
---|
COBISS.SI-ID: | 16078937  |
---|
ISSN pri članku: | 0012-365X |
---|
NUK URN: | URN:SI:UM:DK:SNZ0S68F |
---|
Datum objave v DKUM: | 10.07.2015 |
---|
Število ogledov: | 1032 |
---|
Število prenosov: | 87 |
---|
Metapodatki: |  |
---|
Področja: | Ostalo
|
---|
:
|
CHANGAT, Manoj, LAKSHMIKUTTYAMMA, Anandavally K., MATHEWS, Joseph, PETERIN, Iztok, NARASIMHA-SHENOI, Prasanth G. in TEPEH, Aleksandra, 2011, A note on Steiner intervals and betweenness. Discrete mathematics [na spletu]. 2011. Vol. 311, no. 22, p. 2601–2609. [Dostopano 1 april 2025]. Pridobljeno s: http://dx.doi.org/10.1016/j.disc.2011.08.009
Kopiraj citat |
---|
| | | Skupna ocena: | (0 glasov) |
---|
Vaša ocena: | Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom. |
---|
Objavi na: |  |
---|
Podobna dela iz repozitorija:
Ni podobnih del
Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše
podrobnosti ali sproži prenos. |