| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Show document Help

Title:Ökokritik in Ilija Trojanows Roman EisTau : Magisterarbeit
Authors:ID Zemljič, Katarina (Author)
ID Kondrič Horvat, Vesna (Mentor) More about this mentor... New window
Files:.pdf MAG_Zemljic_Katarina_2024.pdf (1,60 MB)
MD5: BAABDFF16167C436ED597295F58B2D0C
 
Language:German
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:FF - Faculty of Arts
Abstract:Die vorliegende Magisterarbeit verschafft einen Einblick in die Grundlagen der Ökokritik und wird anhand Ilija Trojanows Roman EisTau literaturtheoretisch dargestellt. Weil in unserer Gesellschaft die Natur zerstört und deswegen das Klima verändert wird, ist der Klimawandel einer der wichtigsten Probleme der heutigen Gesellschaft. Obwohl der Klimawandel zunimmt, ist er für den Menschen nicht greifbar und auch schwerer zu verstehen. Der Mensch spürt ihn nämlich nicht radikal in einer kürzeren Zeit. Deshalb betrachten ihn die meisten Menschen vermutlich nicht als ein ernst zu nehmendes Problem, wie er sein sollte. In den letzten Jahren wird das Thema zunehmend präsent in literarischen Werken. Sehr sensibel und auf verschiedene Weise wird das Thema literarisiert. Daher ist es von großem Interesse zu betrachten, wie die Autoren und Autorinnen das in ihren Werken realisieren. Mit der Einbettung der Themen über die Natur in die Literaturwissenschaft, kann das Verständnis dieser Problematik illustriert werden. Mit dem Aufkommen der Ökokritik in die Literaturwissenschaft werden bewusst Themen der Natur in die Literaturwissenschat miteinbezogen. Somit werden solche Themen nicht nur im Rahmen der Naturwissenschaften behandelt, sondern auch ästhetisch dargestellt und in die Humanistik und Geisteswissenschaften miteingebunden.
Keywords:Ilija Trojanow, EisTau, Ökokritik, Klimawandel, Natur, Gletscherschmelze, Mensch-Natur-Verhältnis
Place of publishing:Maribor
Place of performance:Maribor
Publisher:K. Zemljič
Year of publishing:2024
Number of pages:1 spletni vir (1 datoteka PDF (XIII, 57 str.))
PID:20.500.12556/DKUM-89194 New window
UDC:821.112.2.09(043.2)
COBISS.SI-ID:204166659 New window
Publication date in DKUM:12.08.2024
Views:85
Downloads:29
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
Categories:FF
:
ZEMLJIČ, Katarina, 2024, Ökokritik in Ilija Trojanows Roman EisTau : Magisterarbeit [online]. Master’s thesis. Maribor : K. Zemljič. [Accessed 23 April 2025]. Retrieved from: https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=eng&id=89194
Copy citation
  
Average score:
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
(0 votes)
Your score:Voting is allowed only for logged in users.
Share:Bookmark and Share


Hover the mouse pointer over a document title to show the abstract or click on the title to get all document metadata.

Licences

License:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International
Link:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/
Description:The most restrictive Creative Commons license. This only allows people to download and share the work for no commercial gain and for no other purposes.
Licensing start date:24.06.2024

Secondary language

Language:Slovenian
Title:Ekokritika v romanu Ilije Trojanowa Taljenje
Abstract:Magistrsko delo se ukvarja z romanom EisTau Ilije Trojanova, ki je v slovenskem prevodu znan pod naslovom Taljenje. V magistrskem delu je roman obravnavan z literarnega in ekokritičnega vidika. Roman je izšel leta 2011 in obravnava teme, kot so globalno segrevanje, turizem, umetnost, znanost in podnebne spremembe. V preteklosti so se s temami o naravi ukvarjale izključno naravoslovne znanosti. S pojavom ekokritike so bile te teme načrtno vključene tudi v humanistiko in družboslovne vede. V zadnjih letih je ta tema postala vse pomembnejša tudi v literarnih delih. Iz literarnega vidika je zelo zanimivo preučevati, kako to tematiko avtorji in avtorice uresničujejo v svojih delih. Ekokritika je področje literarne vede, ki se je razvilo v Združenih državah Amerike in kasneje razširilo tudi v druge države. Ekokritika je neologizem, ki ga je leta 1978 definiral William Rueckert. S to definicijo pa so sta se kasneje ukvarjala tudi Cheryll Glotfelty in Lawrence Buell. Ekokritika proučuje, kako literatura raziskuje teme o naravi in se osredotoča na odnos med človekom in naravo oz. med kulturo in naravo. Ker se je ekokritika razvila šele v devetdesetih letih prejšnjega stoletja in velja za eno izmed mlajših področij literarne vede, se zanjo uporabljajo tudi različni izrazi. V ameriški terminologiji je znana pod pojmom „ecocriticism“, v Veliki Britaniji jo označujejo kot „Green Studies“, v nemškogovorečih državah pa uporabljajo izraz „Ökokritik“. Ekokritika v Združenih državah Amerike temelji na žanru nature writing, ki velja kot izhodišče same ekokritike. Ekokritiki so si prizadevali ekokritiko razširiti na celotno literaturo in se ne omejevati samo na nature writing. V nasprotju z Združenimi državami Amerike, kjer je poudarek na nature writing, se Britanci osredotočajo na britansko romantiko. V središču „Green Studies“ je William Wordsworth. Gre za angleškega pesnika, ki je za ekokritiko v Veliki Britaniji pomemben zaradi svojih pogledov na naravo, saj jo je postavljal nad človeka. V germanistiki se je ekokritika pojavila veliko pozneje. Prve pristope je podal kulturolog Harmut Böhme. Za enega izmed najpomembnejših ekokritikov v Nemčiji pa velja Axel Goodbody, ki je poskušal navesti razloge za pomanjkljivo zanimanje germanistike za ekokritiko. Ekokritika se še ni dokončno razvila, njen razvoj namreč poteka še danes.
Keywords:Ilija Trojanow, Taljenje, ekokritika, podnebne spremembe, narava, taljenje ledenikov, odnos med človekom in naravo


Comments

Leave comment

You must log in to leave a comment.

Comments (0)
0 - 0 / 0
 
There are no comments!

Back
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica