| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Show document Help

Title:Empatija osnovnošolskih učiteljev in njen pomen pri delu v razredu : magistrsko delo
Authors:ID Golob, Tiana (Author)
ID Pšunder, Mateja (Mentor) More about this mentor... New window
ID Bakračevič, Karin (Comentor)
Files:.pdf MAG_Golob_Tiana_2024.pdf (2,15 MB)
MD5: D9B0C67D66D2842945A3B71E6D0CB36A
 
Language:Slovenian
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:FF - Faculty of Arts
Abstract:Empatija se izpostavlja kot pomembna sposobnost učitelja, ki predstavlja temelje za pozitiven odnos z učenci ter prispeva k učinkovitemu poučevanju. V tuji literaturi se pogosto uporablja izraz empatija učitelja (teacher empathy), ki ne pomeni empatije posameznika, ki je slučajno po poklicu učitelj, temveč je ta pojem kompleksnejši. Gre za stopnjo, do katere učitelj deluje z namenom globljega razumevanja učenčevega osebnega in socialnega ozadja ter občutenja skrbi kot odziv na pozitivna ali negativna čustva učenca. Cooper v kontekstu šole opredeljuje tri ključne oblike empatije: temeljno, poglobljeno in funkcionalno empatijo. Namen magistrskega dela je bil proučiti empatijo učitelja in predstaviti njen pomen za vzgojno-izobraževalno delo. Ugotoviti se želi, kakšna je povprečna stopnja empatije slovenskih učiteljev, kako gledajo na koristnost empatije pri delu v razredu in kako se to povezuje s pomembnostjo prakticiranja posamezne oblike empatije v razredu, kot tudi ovirami, ki jih pri tem zaznavajo. Pri tem se želi prav tako ugotoviti, ali se pojavljajo razlike v odgovorih učiteljev glede na stopnjo, na kateri poučujejo, in koliko let že poučujejo. V raziskavi je sodelovalo 248 osnovnošolskih učiteljev. Rezultati so pokazali, da glede na odgovore učiteljev razlik v doseženi stopnji empatije med učitelji ni moč pripisovati ne stopnji, na kateri poučujejo, ne številu let delovne dobe iz poučevanja. Razredni učitelji so v primerjavi s predmetnimi pripisali večjo pomembnost poglobljeni obliki empatije in izrazili večje strinjanje z nekaterimi vplivi empatije učitelja na njegovo delo v razredu. Pri dejavnikih, ki jih učitelji zaznavajo kot oviro pri prakticiranju empatije, so več teh zaznali predmetni učitelji. Glede na leta dela poučevanja se med učitelji kažejo razlike le v odgovorih, ki se nanašajo na zaznavanje ovir pri prakticiranju empatije. Največ dejavnikov so kot oviro pri prakticiranju empatije zaznali učitelji, ki so šele na začetku svoje poklicne poti.
Keywords:empatija učitelja, oblike empatije, učenci, osnovna šola
Geographic coverage:Slovenija;
Place of publishing:Maribor
Place of performance:Maribor
Publisher:T. Golob
Year of publishing:2024
Number of pages:1 spletni vir (1 datoteka PDF (X, 106 str.))
PID:20.500.12556/DKUM-89068 New window
UDC:373.3:159.942(043.2)
COBISS.SI-ID:228968195 New window
Publication date in DKUM:14.03.2025
Views:0
Downloads:12
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
Categories:FF
:
GOLOB, Tiana, 2024, Empatija osnovnošolskih učiteljev in njen pomen pri delu v razredu : magistrsko delo [online]. Master’s thesis. Maribor : T. Golob. [Accessed 23 April 2025]. Retrieved from: https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=eng&id=89068
Copy citation
  
Average score:
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
(0 votes)
Your score:Voting is allowed only for logged in users.
Share:Bookmark and Share


Searching for similar works...Please wait....
Hover the mouse pointer over a document title to show the abstract or click on the title to get all document metadata.

Licences

License:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International
Link:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/
Description:The most restrictive Creative Commons license. This only allows people to download and share the work for no commercial gain and for no other purposes.
Licensing start date:11.06.2024

Secondary language

Language:English
Title:Empathy of primary school teachers and its importance for classroom work
Abstract:Empathy is stressed out as an important teacher's skill, providing the foundation for a positive relationship with students and contributing to effective teaching. In foreign literature, the term teacher empathy is often used, which does not mean the empathy of an individual, who happens to be a teacher by profession, this concept is more complex. It refers to the degree to which a teacher works to gain a deeper understanding of a student's personal and social background and to feel concern in response to a student's positive or negative emotions. In the context of school, Cooper defines three key forms of empathy: fundamental, deepened, and functional empathy. The purpose of the Master's thesis was to study teacher empathy and to present its importance for educational work. The aim is to find out the average level of empathy of Slovenian teachers, how they view the usefulness of empathy in classroom work and how this relates to the importance of practicing a particular form of empathy in the classroom, as well as the obstacles they perceive in doing so. The aim is also to identify whether there are differences in the responses of teachers depending on the level at which they teach and the number of years they have been teaching. 248 primary school teachers participated in the survey. The results showed that, according to the teachers' responses, the difference in the level of empathy achieved among teachers could be attributed neither to the level at which they teach nor to the number of years of teaching experience. Compared to subject teachers, classroom teachers attributed more importance to a deeper form of empathy and expressed greater agreement with some of the effects of a teacher's empathy on his work in the classroom. Regarding the factors that teachers perceive as obstacles in practicing empathy, more of them were perceived by subject According to the years of teaching, the only differences between teachers are in the responses relating to the perception of obstacles to practicing empathy. Teachers at the beginning of their careers identified the greatest number of obstacles to practicing empathy.
Keywords:teacher empathy, types of empathy, students, primary school


Comments

Leave comment

You must log in to leave a comment.

Comments (0)
0 - 0 / 0
 
There are no comments!

Back
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica