Abstract: | Ljudje že od nekdaj potujejo in berejo ali pišejo o potovanjih. Potovanje je tematika, ki je bila zmeraj aktualna. Ljudje skozi potovanja odkrivajo svet in s svetom delijo svoja mnenja o tujih deželah. Deljenje popotniških doživetij s svetom danes predstavlja zelo priljubljeno in razširjeno dejavnost. Ljudje želijo o svojih potovanjih pripovedovati, pisati in brati o potovanjih drugih.
Popotniška doživetja lahko ljudje objavljajo na različne načine. Izbirajo lahko med tradicionalnimi ali spletnimi besedilnimi vrstami. Popotniška knjiga in popotniški blog predstavljata eno izmed najbolj priljubljenih besedilnih vrst. Vsaka izmed besedilnih vrst pripada drugačnemu mediju, zato med njima prihaja tudi do razlik. Popotniški blogi za razliko od popotniških knjig predstavljajo interaktivno dejavnost, saj tudi bralci s svojimi komentarji in odzivi pripomorejo k ustvarjanju vsebine bloga. Informacije na spletu so hitreje dosegljive, lahko jih ustvarja tudi več ljudi.
Fokus magistrskega dela je analiza in primerjava popotniških knjig in popotniških blogov s pomočjo štirih izbranih primerov. Cilj naloge je ugotoviti, katere skupne značilnosti in katere razlike obstajajo med besedilnima vrstama. Zanima nas tudi, ali obstajajo razlike znotraj besedilne vrste.
S pomočjo holistične stilne analize smo dobili odgovore na zastavljena vprašanja. Besedila so analizirana na makro, mezzo in mikro ravni. Pri makroanalizi so besedila analizirana kot celota, pri mezzo in mikroanalizi pa so analizirana po delih. Izbrana besedila imajo nemške avtorje in skupno tematiko – potovanja. Popotniški knjigi, ki sta bili zbrani za analizo v empiričnem delu sta: Gebrauchsanweisung für Vietnam, Laos und Kambodscha Benjamina Prüferja in Weltherz – Von einem der auszog, die Freiheit zu suchen Markusa Steinerja. Popotniška bloga, ki sta bila izbrana za analizo pa sta: Bravebird Ute Kranz in Good morning world od Melanie.
Magistrska naloga je razdeljena na teoretični in empirični del. V teoretičnem delu so predstavljene teoretične vsebine magistrske naloge, ki obsegajo teorijo besedilnih vrst in popotniške literature. Tako sta definirani besedilni vrsti popotniška knjiga in popotniški blog. Besedilne vrste so razdeljene na tradicionalne in spletne besedilne vrste, pri tem pa so opisane njihove najpomembnejše značilnosti. Nato so opisane značilnosti popotniških knjig in popotniških blogov, nazadnje pa je predstavljena metoda holistične stilne analize. Teoretični del služi kot osnova empiričnemu delu, kjer je izpeljana holistična stilna analiza.
Empirični del vsebuje analizo izbranih besedil popotniških knjig in blogov. Besedila so najprej analizirana na makro ravnini, kjer je besedilo opazovano kot celota. Makro-stilistična analiza opredeli besedilno vrsto, opiše kompozicijo in strukturo, besedilne funkcije, tematski razvoj in funkcijske stile.
Na mezzo- in mikro ravnini so besedila analizirana po delih. Za analizo sta tako bili izbrani dve prototipski poglavji iz izbranih popotniških knjig in dve prototipski objavi iz izbranih popotniških blogov. Izbrana besedila so opisana podrobneje na podlagi posebnosti, ki so pomembna za besedilo. V ospredju analize stojijo leksikalni, sintaktični in semantični elementi.
Kot zadnji so predstavljeni rezultati stilne analize, ki so razdeljeni na tri dele. Najprej sledi primerjava obeh izbranih popotniških knjig, nato analiza popotniških blogov, nazadnje pa sledi primerjava obeh knjig z obema blogoma. Pri tem so izpostavljene skupne značilnosti in razlike med besedili iste besedilne vrste kakor tudi med obema besedilnima vrstama. |
---|