Abstract: | V današnjem času se vedno več ljudi različnih starosti, različnih stopenj izobrazbe in iz različnih razlogov odloča za učenje tujih jezikov v obliki tečajev za odrasle. Še pred nekaj leti je v Sloveniji, predvsem na področju Pomurja, prevladovalo število tečajnikov na tečajih angleškega jezika, sedaj pa se je stanje zelo spremenilo, nemški jezik je postal pomembnejši za ljudi, ki živijo v severovzhodni Sloveniji. Posledično so tudi ponudniki tečajev začeli nuditi več možnosti za učenje nemškega jezika. Ena izmed institucij, ki ponuja možnost učenja nemškega jezika, je Gimnazija Franca Miklošiča Ljutomer, s programom 60-urnega tečaja nemškega jezika. Tečaj je namenjen odraslim, ki se iz različnih razlogov želijo naučiti nemškega jezika. Ponuja učenje nemščine na treh stopnjah, na katerih lahko tečajniki pridobijo potrdilo o znanju nemškega jezika na nivoju A1/1, A1/2 ali A2. Stopnje jezikovnega izobraževanja so usklajene s priporočljivo lestvico Skupnega evropskega jezikovnega okvirja (SEJO, 2011), ki je uradni dokument za vrednotenje znanja tujih jezikov v Evropski Uniji. Ocenjujejo se vse kompetence: pisno in ustno izražanje ter slušno in bralno razumevanje. Evropski kriterij za A1, imenovan tudi »vstopna raven« (prav tam, str. 45), predpisuje 180 ur učenja jezika, pridobljeni certifikat pa je Start Deutsch 1 (Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1, b. l.). Ker tečaj na Gimnaziji Franca Miklošiča Ljutomer traja 60 ur, tečajniki ob koncu opravljenega tečaja prejmejo certifikat stopnje A1/1, to pomeni, da so usvojili polovico predvidenega znanja stopnje A1. Po končanem tečaju tretje stopnje tečajniki prejmejo certifikat na nivoju A2, imenovanem tudi »vmesna raven« (SEJO, 2011, str. 45), in s tem pridobijo certifikat Start Deutsch (Goethe-Zertifikat A2: Start Deutsch 2, b. l.).
Na jezikovnih šolah za razliko od srednjih in osnovnih šol ni ustaljenega učnega programa, zato mora učitelj sam sestaviti program posameznega tečaja, izbrati literaturo, teme, ki se bodo obravnavale na tečaju, pripraviti gradivo in tečaj koordinirati. Za lažje spremljanje in učenje so tečajniki v našem primeru prejeli učno gradivo Alltag, Beruf & Co. (prim. Alltag, Beruf & Co., b. l.), ki vključuje učbenik, kombinacijo teorije in vaj, ter CD za preverjanje slušnega razumevanja. Predvideno je, da tečajniki delajo dvakrat tedensko po 3 ure na srečanjih z učiteljico ter enako število ur doma. Za delo doma dobivajo domače naloge.
Na populaciji tečajnikov izobraževalne institucije Franca Miklošiča Ljutomer smo izvedli anketo, rešili so pa tudi test Start Deutsch 1 (nivo A1/1) in Start Deutsch 2 (A2) Goethe instituta. Anketa na začetku tečaja je vsebovala vprašanja o osebnih podatkih tečajnikov (spol, starost, izobrazba), o izkušnjah z učenjem nemščine v preteklosti, o odnosu do nemščine, njeni uporabi, o tečaju nemškega jezika ter razlogih za vključitev vanj. V anketi na koncu tečaja so tečajniki odgovarjali na vprašanja o morebitnih spremembah odnosa do nemškega jezika, o načinu uporabe tega ter o tem, koliko dodatnega dela so v učenje nemškega jezika vložili izven tečaja. Odgovori tečajnikov so v nalogi predstavljeni tabelarno, rezultati na začetku in na koncu tečaja pa so bili uporabljeni za izračun napredka v znanju.
Magistrska naloga je razdeljena na dva dela. V prvem delu so predstavljena teoretična izhodišča za drugi, empirični del, v katerem so predstavljeni in analizirani dobljeni rezultati. V prvem poglavju teoretičnega dela je opisano izobraževanje odraslih, ki je eden izmed ciljev vseživljenjskega učenja, ki si ga je zastavila Evropska unija. Namen vseživljenjskega učenja je Evropejcem vseh starosti nuditi in omogočiti enake možnosti učenja in raznolike učne izkušnje. V sklopu tematike izobraževanja odraslih je pomembna tudi dejanska udeležba, saj si je Evropska unija za cilj zastavila 15 % udeležbo v vsaki državi članici Evropske unije. |
---|