| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Show document Help

Title:HORIZONTALNO IN VERTIKALNO NASILJE V OPERACIJSKI SOBI
Authors:ID Lesnika, Tadeja (Author)
ID Čuček Trifkovič, Klavdija (Mentor) More about this mentor... New window
Files:.pdf VS_Lesnika_Tadeja_2015.pdf (1,29 MB)
MD5: A00FCE00F7BA11973112F5D81943E216
 
Language:Slovenian
Work type:Undergraduate thesis
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:FZV - Faculty of Health Sciences
Abstract:Nasilje na delovnem mestu je pogost družbeni problem. V zdravstveni negi se srečujemo z nasiljem v različnih vlogah: kot žrtve nasilja, kot potencialni povzročitelji in kot strokovnjaki. Operacijska medicinska sestra se vsakodnevno srečuje s stresnimi dejavniki, vzroki za nastanek nasilja so stresno okolje, narava dela, močna hierarhija in stereotipi. Nasilje v operacijski sobi lahko razvrstimo v horizontalno in vertikalno. Obstaja več vrst nasilja, vse pa negativno vplivajo na kakovost življenja posameznika. Diplomsko delo sestoji iz teoretičnega in empiričnega dela. Z raziskavo smo ugotavljali situacijo in osveščenost zaposlenih o mobbingu na njihovem delovnem mestu. Raziskava je temeljila na kvantitativni metodologiji. Za zbiranje podatkov smo uporabili anketni vprašalnik. Sodelujoči v anketi so zaposleni v splošni bolnišnici v operacijski enoti in na urgenci. Ugotovili smo, da je nasilje v operacijski sobi prisotno. Anketirani zaposleni so seznanjeni z ukrepi ob pojavu mobbinga, ne pa tudi z njegovim preprečevanjem, pogosto so informacije pomanjkljive, predvsem na področju pravne ureditve. Problemi se rešujejo ko se pojavijo, premalo pa je preventivnih ukrepov. Pri preprečevanju mobbinga ima bistveno vlogo vsaka operacijska medicinska sestra. Le dobro poznavanje in prepoznavanje pojavov nasilja v operacijski sobi bo pomagalo pri spopadanju in reševanju problema mobbinga ter k pravilnim in učinkovitim ukrepom.
Keywords:Perioperativna zdravstvena nega, operacijska soba, operacijska medicinska sestra, psihično nasilje, fizično nasilje.
Place of publishing:Maribor
Publisher:[T. Lesnika]
Year of publishing:2015
PID:20.500.12556/DKUM-55523 New window
UDC:616-089-083:364.632(043.2)
COBISS.SI-ID:2179236 New window
NUK URN:URN:SI:UM:DK:SBAJLLYT
Publication date in DKUM:23.12.2015
Views:1844
Downloads:201
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
Categories:FZV
:
LESNIKA, Tadeja, 2015, HORIZONTALNO IN VERTIKALNO NASILJE V OPERACIJSKI SOBI [online]. Bachelor’s thesis. Maribor : T. Lesnika. [Accessed 30 March 2025]. Retrieved from: https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=eng&id=55523
Copy citation
  
Average score:
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
(0 votes)
Your score:Voting is allowed only for logged in users.
Share:Bookmark and Share


Hover the mouse pointer over a document title to show the abstract or click on the title to get all document metadata.

Secondary language

Language:English
Title:HORIZONTAL AND VERTICAL VIOLENCE IN THE OPERATING ROOM
Abstract:Violence at workplace is becoming a common social problem today. In health care field we tend to find different aspects of violence: victims, potential aggressors and as experts who will respond responsively facing given victim situations. Nurses in operating room may find their daily stressors in stressful working environment, type of work and work hierarchy. Violence in surgery can be divided in two types, horizontal and vertical. There are many different types of violence and all them effect victim's quality of life. The graduation thesis consists of theoretical and empirical parts. With our research we found and pointed at awareness of mobbing in our personell at their workplace. Research was based on quantitative methodology. For data collection was used questionnaire. The participans of survey working in a general hospital in operating rooms and emergency department. We have found violence in operating room. Employees are aware of the measures at the onset of mobbing, but not with prevention. The information is lacking, especially in the field of regulation. The solving of difficulties is limited to resolving problems, when they do occur. There is not enough preventive measures. In the prevention of mobbing play a crucial role each nurse in operating room. Only good understanding and recognition of the phenomena of violence in the operating room will help in solving and resolving the problem of mobbing and to the properand and effective measures.
Keywords:Perioperative health care, operating room, operating room nurse, psychological violence, physical violence.


Comments

Leave comment

You must log in to leave a comment.

Comments (0)
0 - 0 / 0
 
There are no comments!

Back
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica