| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Show document Help

Title:IKT pri kemiji in tehniki v OŠ - sodobni pristopi
Authors:ID Rebernak, Ksenija (Author)
ID Aberšek, Boris (Mentor) More about this mentor... New window
ID Golob, Nika (Mentor) More about this mentor... New window
Files:.pdf UN_Rebernak_Ksenija_2016.pdf (4,07 MB)
MD5: 8F9FD5B52B64A03354FF34786D7A5FF7
 
Language:Slovenian
Work type:Undergraduate thesis
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:FNM - Faculty of Natural Sciences and Mathematics
Abstract:Diplomsko delo, ki je nastajalo kar nekaj mesecev, je plod zanimanja uporabe informacijsko komunikacijske tehnologije v šolstvu. V srednjih šolah je nekoliko več znanega o posedovanju opreme zaradi financiranja iz strani Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Opremljenost srednjih šol je bolj transparentna, saj srednje šole financira ministrstvo preko javnih razpisov, na katerih srednje šole pridobijo večje količine pripomočkov. Zaradi zgoraj rečenega, me je pri delu znotraj diplomske naloge zanimalo, kako je z uporabo IKT pri pouku kemije in kako pri pouku tehnike in tehnologije v osnovnih šolah. Zanimalo me je, katera vrsta IKT pripomočkov se uporablja, koliko učitelji le to vključujejo v samo uro, kje so se rokovanja naučili in seveda, kako se to odraža pri učencih. Poklicno se ukvarjam se s pospeševanjem uporabe Vernierjeve opreme v šolah. To me je seveda še dodatno vzpodbudilo k raziskavi, v koliki meri le to opremo poznajo v osnovnih šolah in v koliki meri si jo želijo preizkusiti in z njo navdušiti učence. V zadnjem delu naloge, sem podatke umestila v evropski prostor, jih analizirala na podlagi preteklih raziskav, ki so se izvajale v Sloveniji in kot že rečeno, v Evropi. Ugotovila sem, da smo povprečno oz. dobro opremljeni glede na šole v Evropi, le da bi morali biti učitelji glede uporabe IKT opreme bolj inovativni, jo uporabljati pri različnih delih ure, predvsem pa jo vključiti v praktični pouk oz. eksperimentalno delo pri kemiji. To bi dalo večjo težo eksperimentu, praktičnemu delu, bila bi IKT podprta. Takšen način dela učence čaka v realnem življenju, saj bodo morali na vsakem koraku v življenju te veščine poznati in biti z njimi vešči. Velik delež pri izobrazbi učiteljev na področju uporabe IKT je pripomogel Zavod za šolstvo. Menim, da bi morala država le to finančno vzpodbujati v večji meri, saj kot vemo, le krči sredstva, ki so namenjena v te namene.
Keywords:IKT, osnovna šola, Vernier, kemija, tehnika in tehnologija, učitelj, učenec
Place of publishing:Maribor
Publisher:[K. Rebernak]
Year of publishing:2016
PID:20.500.12556/DKUM-60546 New window
UDC:37.091.64:004:54(043.2)
COBISS.SI-ID:22504456 New window
NUK URN:URN:SI:UM:DK:3A9JAO9B
Publication date in DKUM:08.09.2016
Views:1845
Downloads:161
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
Categories:FNM
:
REBERNAK, Ksenija, 2016, IKT pri kemiji in tehniki v OŠ - sodobni pristopi [online]. Bachelor’s thesis. Maribor : K. Rebernak. [Accessed 13 April 2025]. Retrieved from: https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=eng&id=60546
Copy citation
  
Average score:
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
(0 votes)
Your score:Voting is allowed only for logged in users.
Share:Bookmark and Share


Hover the mouse pointer over a document title to show the abstract or click on the title to get all document metadata.

Secondary language

Language:English
Title:IKT in chemistry and technical education
Abstract:This thesis is the result of interest in using Information and Communication Technologies (ICT) in education. It is quite well known that high schools are technologically more equipped because of the Ministry of Education, Science and Sport financial support. They give subventions to high schools through public tenders and with this instrument high schools gain greater amount of the equipment. That made me curious about using the ICT in primary schools, mostly in teaching Chemistry and Technology. I wondered what kind of ICT tools are being used, how much are they being included into a lesson, where did teachers learn how to handle with them and how does that reflect on students. I am working professional in promoting the use of Vernier's equipment in schools. This encouraged me even more to do a survey about how they are familiar with this equipment in primary schools, to what extent they want to try it and make students enthusiastic about it. In the last part of the thesis I placed the data into the European area, analysed them based on previous surveys, which were implemented in Slovenia and Europe. I have realised that we are well equiped according to Europe but teachers should be more inovative regarding to the use of the ICT tools . ICT should be used during different parts of the lesson, it should be included into practical training and experimental work at Chemistry. This would make the experimental and practical work more important, they would be supported by ICT. Students will meet with this way of working on every step in their real life and they will have to learn how to handle with it. National Education Institute has played a great role educating teachers in using the ICT at lessons. In my opinion, the state should financially support the use of ICT in education more and not less as it actually does.
Keywords:ICT, primary school, Vernier, Chemistry, Technology, teacher, student


Comments

Leave comment

You must log in to leave a comment.

Comments (0)
0 - 0 / 0
 
There are no comments!

Back
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica