| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Značilnosti vzhodnoevropskih borznih trgov v primerjavi z razvitimi borznimi trgi
Avtorji:ID Zdovc, Tomaž (Avtor)
ID Strašek, Sebastjan (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf UN_Zdovc_Tomaz_2016.pdf (1,54 MB)
MD5: 2D66F9C1620BFF1279A5F1B8A8769A20
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:EPF - Ekonomsko-poslovna fakulteta
Opis:Diplomsko delo proučuje države, ki so imele po koncu druge svetovne vojne centralno-plansko gospodarstvo in so se po padcu »železne zavese« v devetdesetih letih soočile z izzivom prehoda v tržno gospodarstvo. Te države so bile s področja Centralne in Vzhodne Evrope ter Jugovzhodne Evrope. Prehod jim je omogočil proces privatizacije. Moralo se je razdeliti družbeno premoženje in sprejeti strukturne ukrepe, ki so omogočili modernizacijo gospodarstva z namenom vzpostavitve delujočega tržnega gospodarstva. Prehod se ni zgodil čez noč in v nekaterih državah proces še vedno traja. S prehodom v nov ekonomski sistem je prišlo do možnosti ponovne obuditve borz vrednostnih papirjev, ki so delovale že v preteklosti. Gospodarstvo in delovaje borz je močno prepleteno in drug brez drugega težko uspešno obstajata. Novonastale države in njihov potencialni razvoj gospodarstva so bile idelano okolje za delovanje teh borz, česar pa niso spregledali investitorji, ki so v tem videli možnost za visoke dobičke. Pritok tujih in domačih investicij je poganjal hitro gospodarsko rast vse do leta 2008, ko je nastopila gospodarska kriza, ki je zadala tej rasti močan udarec. Mnoga gospodarstva so od tega obdobja še vedno v okrevanju in iščejo možnosti za izhod iz krize.
Ključne besede:tranzicija, borza vrednostnih papirjev, indeks, bruto domači proizvod, tržna kapitalizacija
Kraj izida:Maribor
Založnik:[T. Zdovc]
Leto izida:2016
PID:20.500.12556/DKUM-59038 Novo okno
UDK:336.76
COBISS.SI-ID:12465948 Novo okno
NUK URN:URN:SI:UM:DK:SRSPMTFF
Datum objave v DKUM:02.09.2016
Število ogledov:1432
Število prenosov:108
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:EPF
:
ZDOVC, Tomaž, 2016, Značilnosti vzhodnoevropskih borznih trgov v primerjavi z razvitimi borznimi trgi [na spletu]. Diplomsko delo. Maribor : T. Zdovc. [Dostopano 29 april 2025]. Pridobljeno s: https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=59038
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Characteristics of East European stock markets compared to developed stock markets
Opis:This final thesis examines countries that have had at the end of Second World War cetral-planned economy and were faced in the 90´s with the challange of transition to market economy. These countries were from Central and East or South Eastern Europe area. Privatization process enabled this tranzition. Social property was devided amongst people and structural reforms and measures needed to be taken so modernization of its economy could take place. This transfer happened gradually. With new economic system stock exchanges were brought back to life. Stock markets go hand in hand with the economy. At that time newly emerged countries with the potential of still developing economies were ideal evironment for operation of the stock exchanges. That was not overlooked by investors home and abroad. The inflow of investment has driven rapidly economic growth until year 2008, when economic crisis strucked and affecteded greatly growth of the economies. Many of them are still in process of recovery and are looking for ways how to get out of the crisis.
Ključne besede:tranzition, stock exchange, index, gross domestic product, market capitalization


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici