| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Vahabistični radikalizem kot temelj terorizma v Bosni in Hercegovini : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Avtorji:ID Sefić, Ajla (Avtor)
ID Sotlar, Andrej (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf VS_Sefic_Ajla_2024.pdf (1,33 MB)
MD5: AAFCCBBC1835A62F5BCE0EA7464B15A8
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:FVV - Fakulteta za varnostne vede
Opis:Največji oborožen konflikt v Evropi, ki se je zgodil po drugi svetovni vojni, je bila vojna v Bosni in Hercegovini (BiH), ki je trajala od leta 1992 do leta 1995. Poleg Srbov, Hrvatov in Bošnjakov, so se v tej vojni, na strani bosanskih muslimanov, borili tudi prostovoljci iz različnih držav. Večina jih je bila iz Savdske Arabije, Egipta, Libije, Iraka in Irana. Ko se je vojna končala, so morali vsi tuji borci zapustiti državo, ampak še danes niso tega storili. Skupaj s še nekaterimi Bošnjaki širijo radikalno obliko islama, ki se imenuje vahabizem. Na določenih območjih BiH so nekdanji borci in del Bošnjakov ustanovili organizacije in svoje skupnosti, kjer živijo samo vahabiti. Nekateri pripadniki vahabitskih skupnosti so se povezovali z ostalimi pripadniki radikalnega islama po vsem svetu in sodelovali v terorističnih in kriminalnih dejavnostih. Diplomsko delo se osredotoča na ideologijo, ki želi oblikovati družbo po vzorcih tako imenovanega izvornega islama. Teroristična grožnja v BiH je majhna, saj od leta 2016 ni bilo storjenih terorističnih dejanj. Danes, po sprejetju vahabizma v bosansko družbo, številni muslimani v BiH ne vidijo nobene nevarnosti niti razumejo razlik v obrednem in tradicionalnem izvajanju verskih dolžnostih. Pojav vahabizma ustvarja zmedo med muslimani in medsebojna nestrinjanja a največjo nevarnost predstavlja za Islamsko skupnost v BiH. Vahabizem veliko vpliva na pojav sporov med ljudmi in samega terorizma v BiH ter pojava strahu med prebivalci. Menimo, da vahabizem predstavlja enega od potencialnih virov ogrožanja varnosti prebivalstva in same države Bosne in Hercegovine.
Ključne besede:vahabizem, radikalizacija, terorizem, džihad, Bosna in Hercegovina, diplomske naloge
Kraj izida:Ljubljana
Kraj izvedbe:Ljubljana
Založnik:A. Sefić
Leto izida:2024
Leto izvedbe:2024
Št. strani:VI f., [37] str.
PID:20.500.12556/DKUM-89902 Novo okno
UDK:343.3(497.6)(043.2)
COBISS.SI-ID:205596419 Novo okno
Datum objave v DKUM:28.08.2024
Število ogledov:96
Število prenosov:21
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
Področja:FVV
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:18.08.2024

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Wahhabist radicalism as the foundation of terrorism in Bosnia and Herzegovina
Opis:The largest armed conflict in Europe since the Second World War was the war in Bosnia and Herzegovina (BiH), which lasted from 1992 to 1995. In addition to Serbs, Croats and Bosniaks, volunteers from various countries fought on the side of Bosnian Muslims, most of them from Saudi Arabia, Egypt, Libya, Iraq and Iran. When the war ended, all foreign fighters had to leave the country, but to this day they have not done so. Together with some other Bosnians, they are spreading a radical form of Islam called Wahhabism. In certain areas of BiH, former fighters and some Bosniaks have set up their own organizations and communities where only Wahhabis live. Some members of Wahhabi communities have linked up with other members of radical Islam around the world to engage in terrorist and criminal activities. This thesis focuses on an ideology that seeks to model society on so-called original Islam. The terrorist threat in BiH is low, as no terrorist acts have been committed since 2016. Today, after the acceptance of Wahhabism in Bosnian society, many Muslims in BiH do not see any danger, nor do they understand the differences in the ritual and traditional performance of religious duties. The emergence of Wahhabism creates confusion among Muslims and mutual disagreements, but it is the greatest danger for the Islamic community in BiH. Wahhabism has a major impact on the emergence of civil strife and terrorism in BiH and on the emergence of fear among the population. We consider Wahhabism to be one of the potential sources of threat to the security of the population and the state of Bosnia and Herzegovina itself.
Ključne besede:wahhabism, radicalization, terrorism, jihad, Bosnia and Herzegovina


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici