| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Primerjava korupcijskih tveganj med proračunskimi uporabniki z uporabo OSINT : magistrsko delo
Avtorji:ID Hostnik, Benjamin (Avtor)
ID Dvojmoč, Miha (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
ID Šumi, Robert (Komentor)
Datoteke:.pdf MAG_Hostnik_Benjamin_2024.pdf (1,19 MB)
MD5: CD43D72E93FE48CD4DE9271AF6F4127F
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:FVV - Fakulteta za varnostne vede
Opis:Korupcija predstavlja zlorabo zaupane moči za pridobitev zasebne koristi in kot taka že od nekdaj predstavlja pereč problem v družbi. Korupcija se pojavlja v javnem in zasebnem sektorju, njene posledice pa se kažejo v obliki izgube zaupanja v institucije in ogrožanja demokracije, pravne države ter človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Na področju ekonomije korupcija ovira pošteno konkurenco, zavira gospodarsko rast in razvoj ter povečuje sivo ekonomijo. Njene posledice se kažejo tudi v nižji kakovosti javnih storitev in birokratski neučinkovitosti. V družbi korupcija povzroča razdeljenost, povečuje negotovost, neenakost in revščino ter predstavlja grožnjo varnosti. Eden izmed načinov boja proti korupciji je akademsko raziskovanje. Zaključno delo raziskuje potencialna korupcijska tveganja v obliki nasprotja interesov v postopkih javnega naročanja. V empiričnem delu so primerjana korupcijska tveganja med različnimi proračunskimi uporabniki javnega sektorja. Kot tvegane so bile prepoznane naslednje situacije, in sicer ko je posameznik deloval v javnem in v zasebnem sektorju; ko je zaposleni v javnem sektorju deloval v zasebnem podjetju, ki se je ukvarjalo z istovrstno dejavnostjo; ko so zaposleni pri delodajalcu iz javnega sektorja od njega prejemali finančna sredstva na račun svojega zasebnega podjetja. Zbiranje podatkov se je izvajalo s pomočjo OSINT orodij, ki služijo kot zakonit pripomoček za pridobivanje podatkov iz javno dostopnih virov. Takšen način zbiranja podatkov prinaša številne omejitve in pri interpretaciji zahteva nekatere poenostavitve. Ugotovitve zaključnega dela služijo kot smernice, celoten proces zaznavanja in analiziranja korupcijskih tveganj pa služi kot predstavitev inovativnega pristopa za zaznavanje korupcijskih tveganj.
Ključne besede:korupcijska tveganja, proračunski uporabniki, primerjava, magistrska dela
Kraj izida:Ljubljana
Kraj izvedbe:Ljubljana
Založnik:B. Hostnik
Leto izida:2024
Leto izvedbe:2024
Št. strani:VIII f., 75 str.
PID:20.500.12556/DKUM-89857 Novo okno
UDK:343.352(043.2)
COBISS.SI-ID:209128707 Novo okno
Datum objave v DKUM:26.09.2024
Število ogledov:0
Število prenosov:20
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:FVV
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:14.08.2024

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Comparison of corruption risks among budget users using osint
Opis:corruption, corruption risks, conflicts of interest, OSINT, budget users
Ključne besede:Corruption is the abuse of entrusted power for private gain and as such has always been a pressing problem in society. Corruption occurs in both public and private sectors and its consequences are manifested in a loss of trust in institutions and in threats to democracy, the rule of law, human rights and fundamental freedoms. In the economic sphere, corruption hinders fair competition, impedes economic growth and development and increases the informal economy. It also results in lower quality public services and bureaucratic inefficiency. In society corruption causes division, increases insecurity, inequality and poverty, and poses a threat to security. One way to fight corruption is through academic research. In the final part of the thesis, potential corruption risks in the form of conflicts of interest in public procurement procedures were investigated. The empirical part compared corruption risks between different public sector budget users. The following situations were identified


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici