| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Pravica do prekinitve nosečnosti - primerjava slovenskega, hrvaškega in ameriškega pravnega sistema : magistrsko delo
Avtorji:ID Bračko, Urška (Avtor)
ID Kraljić, Suzana (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf MAG_Bracko_Urska_2024.pdf (1,64 MB)
MD5: 8F2820E1F09125A2A0E2A674D2603F00
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PF - Pravna fakulteta
Opis:Tema o umetni prekinitvi nosečnosti – splavu še zmeraj po svetu ostaja tabu tema ter eno izmed najbolj razdvajajočih vprašanj v sodobni družbi, saj se na tem področju prepletajo različne družbene vrednote (pravica do življenja, pravica do telesne avtonomije), ki jih ljudje različno prioritiziramo. Vsekakor je razumevanje ter dojemanje abortusa močno povezano s političnimi, kulturnimi ter verskimi vrednotami in je to glavni razlog za oteženo dosego konsenza o ureditvi umetne prekinitve nosečnosti na globalni ravni. Ne glede na razlike v državnih ureditvah abortusa pa je pomembno, da se priznajo pravice ženskam do telesne avtonomije in se zagotavi tudi celovita podpora, kar vključuje dostop do zdravstvenih storitev, izobraževanja in morebitno socialno podporo. Na drugi strani pa je pomembno zaščititi tudi pravico do življenja, ki je prav tako ena izmed temeljnih pravic po vsem svetu. V ta namen so oblikovani različni koncepti po svetu, ki omogočajo ženskam svobodno odločitev o prekinitvi nosečnosti, hkrati pa preprečujejo, da bi že »živo bitje, ki se nahaja v telesu nosečnice« umrlo kot posledica umetne prekinitve nosečnosti. Tako slovenska in hrvaška ureditev denimo dovoljujeta umetno prekinitev nosečnosti na zahtevo nosečnice do dopolnjenega 10. tedna nosečnosti, kasneje pa le s soglasjem posebne komisije. Ameriška ureditev je za razliko od slovenske in hrvaške, urejena zelo neenotno, saj je zveznim državam prepuščeno, da same določajo, kako bodo uredile abortus, kar zagotavlja neenak položaj žensk v Združenih državah Amerike in jih prisiljuje, da potujejo v države, ki jim je storitev splava omogočena.
Ključne besede:splav, nosečnost, zarodek, ugovor vesti, zasebnost, medicinsko pravo, morala
Kraj izida:Maribor
Kraj izvedbe:Maribor
Založnik:U. Bračko
Leto izida:2024
Št. strani:1 spletni vir (1 datoteka PDF (VIII, 68 str.))
PID:20.500.12556/DKUM-89774-17c25a08-346c-f5fd-bf4a-fdf3bb80c8fd Novo okno
UDK:342.7:616-007.29(043.3)
COBISS.SI-ID:206253059 Novo okno
Datum objave v DKUM:04.09.2024
Število ogledov:56
Število prenosov:65
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:PF
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.sl
Opis:Licenca Creative Commons Brez predelav dovoljuje uporabnikom ponovno distribucijo dela, vendar ne v spremenjeni obliki. Zahtevana je navedba avtorstva.
Začetek licenciranja:11.08.2024

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Right to abortion - comparison among slovenian, croatian and american legal system
Opis:Abortion is still a taboo subject worldwide and one of the most divisive issues in contemporary society, because it is an area where different social values (right to life, right to bodily autonomy) intersect and have different priorities. In any case, the understanding and perception of abortion is strongly linked to political, cultural and religious values, which is the main reason why it is difficult to reach a global consensus on abortion regulation. Notwithstanding the differences in national abortion regimes, it is important, that women's right to bodily autonomy is recognised and that they are provided with comprehensive support, including access to health services, education and possible social support. On the other hand, it is also important to protect the right to life, which is also a fundamental right throughout the world. To this end, various concepts have been developed around the world that allow women to freely decide to terminate their pregnancy, while preventing the "living being already inside the pregnant woman" from dying as a result of the abortion. For example, the Slovenian and Croatian regulations allow abortion at the request of the pregnant woman up to the 10th week of pregnancy, and after that only with the consent of a special commission. Unlike the Slovenian and Croatian regulations, the American regulation is very uneven, as the states are left to determine how to regulate abortion, which ensures an unequal position for women in the United States and forces them to travel to countries that allow abortion services to be provided.
Ključne besede:abortion, pregnancy, fetus, conscientious objection, privacy, medicine law, morality


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici