| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Show document Help

Title:Značilnosti pouka biologije na daljavo v času pandemije covida-19 v osmih razredih osnovne šole na severu Hrvaške : magistrsko delo
Authors:ID Senčar Kosalec, Sara (Author)
ID Šorgo, Andrej (Mentor) More about this mentor... New window
Files:.pdf MAG_Sencar_Kosalec_Sara_2024.pdf (2,54 MB)
MD5: F0DE01FB9C7CB8FB69EF49FD2838DEAD
 
Language:Slovenian
Work type:Master's thesis/paper
Typology:2.09 - Master's Thesis
Organization:FNM - Faculty of Natural Sciences and Mathematics
Abstract:Učenje biologije, ki temelji na naravoslovnem pristopu, prispeva k razvoju veščin, spretnosti in odnosov učencev, ki jih bodo lahko uporabili v vsakdanjem življenju. Ob uporabi IKT pri pouku biologije se razvijajo tudi kompetence za uporabo različnih tehnologij in kritičen odnos do informacij. Leta 2020 je pojav novega virusa covid-19 povzročil pandemijo. Kljub temu da je e-učenje v digitalni eri že ustaljen pojav, so se učitelji, učenci in starši znašli v stresnih razmerah zaradi prisilnega zaprtja šol, ki ga je povzročila pandemija. Definiran je nov pojem – vsiljeno poučevanje na daljavo, ki se razlikuje od e-učenja po krizi oz. katastrofi. Raziskali smo uporabljene metode za učenje biologije v času vsiljenega poučevanja na daljavo na osnovnih šolah na Hrvaškem ter odnos in mnenja učencev do takšnih metod. Nadalje smo raziskali, kako je takšen način dela vplival na motivacijo in znanje učencev ter prednosti in slabosti takšnega učenja. Rezultati raziskave so pokazali, da so se učitelji največkrat odločali za poučevanje v živo prek video konference, pri čemer so ustno razložili vsebino in dodeljene naloge, občasno pa so podali ustno povratno informacijo v smeri rešitve nalog. Vsiljeno poučevanje na daljavo imelo negativen vpliv na znanje in motivacijo učencev v času zaprtja šol in po vrnitvi v šole. V primeru ponovnega zaprtja šol želijo učenci opravljati več nalog v naravi in pogosteje analizirati video eksperimente z učiteljem ter izvajati virtualne eksperimente.
Keywords:biologija, vsiljeno poučevanje na daljavo, covid-19, laboratorijsko delo, terensko delo
Geographic coverage:Hrvaška;
Place of publishing:Maribor
Place of performance:Maribor
Publisher:[S. Senčar Kosalec]
Year of publishing:2024
Number of pages:X, 90 f.
PID:20.500.12556/DKUM-89544 New window
UDC:57/59:37.018.43:004(043.2)
COBISS.SI-ID:207225603 New window
Publication date in DKUM:12.09.2024
Views:12
Downloads:4
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
Categories:FNM
:
Copy citation
  
Average score:(0 votes)
Your score:Voting is allowed only for logged in users.
Share:Bookmark and Share


Hover the mouse pointer over a document title to show the abstract or click on the title to get all document metadata.

Licences

License:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International
Link:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/
Description:The most restrictive Creative Commons license. This only allows people to download and share the work for no commercial gain and for no other purposes.
Licensing start date:19.07.2024

Secondary language

Language:English
Title:Characteristics of distance learning in biology during the pandemic covid-19 in the eighth grade of elementary schools in northern Croatia
Abstract:Learning biology, based on a natural science approach, contributes to the development of students' skills, abilities, and attitudes, which they will be able to use in everyday life. Using ICT in biology lessons, competencies for various technologies, and a critical attitude toward information have also evolved. In 2020, the emergence of the new COVID-19 virus caused a pandemic. Even though e-learning is already an established phenomenon in the digital era, teachers, students, and parents found themselves in stressful situations due to the forced closure of schools caused by the pandemic. A new concept is defined - forced distance learning, which differs from e-learning after a crisis or catastrophe. We investigated the methods used for learning biology during forced distance learning in primary schools in Croatia, as well as the attitudes and opinions of students towards such methods. We further investigated how such a way of working influenced student motivation and knowledge, in addition to the advantages and disadvantages of such learning. The research showed that the teachers often decided to teach live via video conference, where they verbally explained the content and assigned tasks and occasionally gave verbal feedback about solving the tasks. Forced distance learning had a negative impact on students' knowledge and motivation during school closures and after returning to school. Should schools close again, students want to do more tasks in nature, analyse video experiments with the teacher more often, and conduct virtual experiments.
Keywords:biology, forced distance learning, covid-19, experimental work, field work


Comments

Leave comment

You must log in to leave a comment.

Comments (0)
0 - 0 / 0
 
There are no comments!

Back
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica