| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Zaupanje delovno neaktivnega prebivalstva Republike Slovenije v policijo : magistrsko delo
Avtorji:ID Gregorič, Matic (Avtor)
ID Modic, Maja (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
ID Erčulj, Vanja (Komentor)
Datoteke:.pdf MAG_Gregoric_Matic_2024.pdf (1019,65 KB)
MD5: 881FD2BFCA15886B6D36CF3F845F5253
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:FVV - Fakulteta za varnostne vede
Opis:Zaupanje v policijo postaja eno izmed vedno bolj raziskanih področij družboslovja. Pojav je izredno pomemben za zagotavljanje njene uspešnosti in na splošno učinkovitega delovanja. Ključno za doseganje tega je policijsko delo v skupnosti, katero v ospredje njenega delovanja postavi potrebe družbe. S to aktivno sodeluje, rešuje probleme in s tem gradi dobro razmerje, preko katerega si izboljša tako zaupanje vanjo kot tudi njeno legitimnost. V magistrski nalogi nas je zanimalo, kako so različni dejavniki povezani z zaupanjem v policijo s strani delovno neaktivnega prebivalstva. V ta namen je bila opravljena spletna anketa, ki je vključevala 279 delovno neaktivnih prebivalcev. S pomočjo statističnih testov ugotovimo, da obstaja povezanost med uspešnostjo policije in zaupanjem vanjo s strani delovno neaktivnih prebivalcev. Prav tako obstaja povezanost med udeleženostjo v policijskem postopku in zaupanjem v policijo s strani delovno neaktivnega prebivalstva. Enako odkrijemo, da mnenje o policijskem delu v skupnosti in ocene njene vidnosti korelira z zaupanjem v policijo s strani delovno neaktivnega prebivalstva. Ne odkrijemo pa povezanosti med tipom naselja in zaupanjem v policijo. Z diskriminantno funkcijo nam ne uspe statistično značilno ločiti med skupinami delovno neaktivnega prebivalstva na podlagi zaupanja v policijo, mnenja o njeni odzivnosti in mnenja o njeni uspešnosti preprečevanja kaznivih dejanj.
Ključne besede:zaupanje v policijo, delovno neaktivni prebivalci, postopkovna pravičnost, policijsko delo v skupnosti, legitimnost policije, magistrska dela
Geografsko pokritje:Slovenija;
Kraj izida:Ljubljana
Kraj izvedbe:Ljubljana
Založnik:M. Gregorič
Leto izida:2024
Leto izvedbe:2024
Št. strani:VI f., [72] str.
PID:20.500.12556/DKUM-89057 Novo okno
UDK:351.74:005.336.6-057.19(043.2)
COBISS.SI-ID:201605891 Novo okno
Datum objave v DKUM:12.07.2024
Število ogledov:160
Število prenosov:58
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:FVV
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:10.06.2024

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Trust of work inactive residents of Republic of Slovenia in the police
Opis:Trust in police is becoming one of more active researches in social science. It is very important for ensuring police effectiveness and operational efficiency. Key to achieve this is community policing, which prioritizes society needs for its operations. Through active engagement, problem-solving and building good relationships, it enhances both trust in the police and legitimacy. In this work we are interested in how various factors influence trust in the police among work inactive residents. For this purpose, a survey was conducted, but only work inactive residents will be included in this research. Through statistical tests we found a correlation between police effectiveness and trust in them among work inactive residents. We also found a correlation between involvement in police precedure and trust in the police among work inactive residents. Likewise, we found that opinions about community policing and assessments of police visibility correlate with trust in the police among work inactive residents. However we did not find correlation between type of settlement and trust in the police among them. Likewise, using discriminant function analysis, we did not manage to statistically distinguish into which group of work inactive residents an individual belongs to based on trust in the police, opinions about thier responsiveness and opinions about their effectiveness in preventing crime.
Ključne besede:trust in police, procedural justice, community policing, police legitimacy


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici