Abstract: | Pričujoča diplomska naloga se osredotoča na razvoj platforme za digitalizacijo dnevnika prostovoljcev v Črni gori. Za boljše razumevanje potreb, ki jih mora naša platforma zadovoljiti, smo najprej raziskali, kaj je prostovoljstvo, kako se izvaja in prek koga, pri čemer smo upoštevali tudi pravni okvir. Obstoječa rešitev za beleženje opravljenih ur dela prostovoljcev je nepraktična in se redko uporablja, kar kaže na potrebo po prenovi. V Črni gori imata prostovoljstvo in trud prostovoljcev nizko prepoznavnost. Naša rešitev je enostavna za uporabo; spletna platforma je razvita v okolju Flutter, ki omogoča neprekinjeno sledenje vsem prostovoljskim storitvam in aktivnostim ter postavlja temelje za digitalno platformo za vse, kar je povezano s prostovoljstvom na nacionalni ravni.
Raziskava je opredelila potrebne funkcionalnosti na osnovi vprašalnikov za prostovoljce in intervjujev z vodji in koordinatorji prostovoljcev. V vprašalnikih smo zbrali mnenja tistih, ki so nekoč opravljali delo kot prostovoljci oz. ga trenutno opravljajo, in preučili demografske vzorce prostovoljcev v Črni gori. Na podlagi zbranih podatkov smo ustvarili profil tipičnega prostovoljca, kar nam je pomagalo določiti, katere funkcionalnosti so zares potrebne in kako lahko platforma najbolje služi interesom prostovoljcev.
Na osnovi intervjujev z vodji prostovoljskih organizacij smo pridobili vpogled v trenutne izzive in potrebe na področju upravljanja prostovoljstva. Ti intervjuji so bili ključni za razvoj prvega prototipa platforme. S pridobljenim znanjem smo oblikovali ključne funkcionalnosti aplikacije in jih prilagodili profilom uporabnikov glede na njihove vloge.
Raziskali smo pravne okvirje, da predlagana rešitev digitalizacije dnevnika prostovoljcev ustreza pravnim zahtevam. Na koncu diplomske naloge predstavimo aplikacijo in priporočila za nadgradnje, ki jih nameravamo uvesti v prihodnje. Razvita platforma omogoča enostavno in celovito sledenje podatkov o aktivnostih prostovoljcev ter pomaga izboljšati učinkovitost procesa upravljanja prostovoljstva.
Implementacija predlagane rešitve lahko pripomore k dvigu prepoznavnosti, na nacionalnem nivoju, prostovoljskega dela in veščin ter kompetenc, ki jih posameznik pridobi skozi prostovoljstvo. Z uvedbo platforme bi se zmanjšalo število napak pri sledenju prostovoljskega dela, kar bi posledično olajšalo upravljanje prostovoljstva in imelo pozitiven učinek na učinkovitost dela organizacij. V nadaljevanju bomo platformo nadgrajevali z dodatnimi funkcionalnostmi, ki bodo omogočale generiranje kakovostnih poročil, jo prilagajali uporabnikom in tako poskrbeli za boljše povezovanje prostovoljcev in organizacij, v okviru katerih delujejo.
S podporo več organizacij civilne družbe se bomo trudili za udejanjanje rezultatov projekta, predvsem za implementacijo predlagane spletne platforme. Načrtujemo tudi njeno promocijo preko različnih kanalov ter sodelovanje na podjetniških tekmovanjih, ki podpirajo socialne projekte, kot so SIA, RISE in BoostMeUp. Verjamemo, da bo platforma prinesla pozitivne spremembe lokalni skupnosti, povečala prepoznavnost dela prostovoljcev na nacionalni ravni in prispevala k razvoju veščin in kompetenc prostovoljcev. |
---|