| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Nezakonit ribolov in sužnjelastništvo na ribiških ladjah : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Avtorji:ID Veler, Jona (Avtor)
ID Eman, Katja (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf VS_Veler_Jona_2024.pdf (684,13 KB)
MD5: 92DE482E9676B637C41E3A30485F7CE4
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:FVV - Fakulteta za varnostne vede
Opis:V diplomskem delu smo se osredotočili na problem nezakonitega, neprijavljenega in nereguliranega ribolova, ki dan danes predstavlja eno večjih groženj oceanom in življenja v njem, ter problematiko prisilnega dela in sužnjelastništva na ribiških ladjah. Zaradi vse večje svetovne populacije prebivalstva se povečuje tudi potreba po (morski) hrani. Ker je povpraševanje po ribah vse večje, se ribiška industrija sooča s težavo dostavljanja le-teh. Zaradi prekomernega ribolova se ribiški staleži zmanjšujejo, kar pa otežuje delo ribičem, saj težje najdejo območja, ki so bogata z morskimi organizmi. Večje povpraševanje zahteva tudi več dela in več delovne sile. Zaradi pomanjkanja delavcev so migranti in ljudje, ki so bili žrtev trgovine z ljudmi, ujeti v prisilno delo na morju. Delavci na ladjah so deležni nehumanih delovnih razmer, brez konkretnega počitka, varne opreme, pitne vode in hrane. So velikokrat tudi žrtve nasilja ali pa so celo ubiti. Ker se ribiške ladje poslužujejo uničujočih ribolovnih praks, s tem ulovijo tudi neciljne vrste morskih organizmov, ki jih kasneje zavržejo, s temi praksami pa tudi uničujejo morsko dno in morski habitat. Zaradi degradacije oceanov posledice ne čutijo samo živali v njem, ampak tudi ljudje. Zaradi uničenja morskih habitatov in prekomernega lovljenja se zmanjšuje možnost za obnovitev življenja v njem, kar ljudje občutimo kot pomanjkanje hrane oziroma lakoto. Na udaru so predvsem obmorske države, ki jim ribe predstavljajo vir življenja in dohodka. Z manjšim ulovom se zmanjša tudi dobiček, kar za gospodarstvo in ribiško industrijo predstavlja velik primanjkljaj. Za ohranjanje zdravih oceanov in človeških potreb po morski hrani je potrebno bolje obveščati in izobraževati ljudi, vzpostaviti boljši in učinkovitejši nadzor nad delom na morju in vzpostaviti zakone, ki bodo varovali oceane.
Ključne besede:ekološka kriminaliteta, nezakonit ribolov, sužnjelastništvo, diplomske naloge
Kraj izida:Ljubljana
Kraj izvedbe:Ljubljana
Založnik:J. Veler
Leto izida:2024
Leto izvedbe:2024
Št. strani:VI f., [41] str.
PID:20.500.12556/DKUM-88461 Novo okno
UDK:[343.3/.7:504]:326(043.2)
COBISS.SI-ID:197520643 Novo okno
Datum objave v DKUM:03.06.2024
Število ogledov:187
Število prenosov:43
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
Področja:FVV
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:29.04.2024

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Illegal fishing and slavery on fishing boats
Opis:In this thesis, we focused on the problem of illegal, unreported and unregulated fishing, which is one of the major threats to the oceans and to life in them today, as well as on the issue of forced labour and slavery on fishing boats. The world's growing population is also increasing the demand for (sea)food. As the demand for fish increases, the fishing industry is faced with the problem of supplying it. Overfishing is reducing fish stocks, which in turn makes it harder for fishermen to find areas rich in marine organisms. Increased demand also requires more work and more labour. The shortage of workers means that migrants and victims of human trafficking are trapped in forced labour at sea. Workers on ships are subjected to inhumane working conditions, without a rest, safe equipment, drinking water and food. They are also often victims of physical violence or even killed. As fishing boats engage in destructive fishing practices, they also catch non-target species of marine organisms that are later discarded, and these practices also destroy the seabed and marine habitat. The consequences of ocean degradation are felt not only by the animals in the ocean, but also by humans. The destruction of marine habitats and overfishing reduces the chance of life recovering there, which is experienced by humans as food shortages or starvation. The coastal countries in particular, which rely on fish for their livelihoods and income, are hit hard the most. With fewer catches, profits are also reduced, which is a big minus for the economy and the fishing industry. To maintain healthy oceans and human needs for seafood, we need to better inform and educate people, establish better and more effective controls on work at sea, and put in place laws to protect the oceans.
Ključne besede:illegal fishing, slavery, environmental crime


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici