| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Obravnava odvisnosti v slovenskih zaporih : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Avtorji:ID Verbinc, Freia (Avtor)
ID Hacin, Rok (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf UN_Verbinc_Freia_2024.pdf (1,05 MB)
MD5: FE2AD21FAC34E00C0BD42D83568C642A
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:FVV - Fakulteta za varnostne vede
Opis:Zdravljenje odvisnosti od drog je dolgotrajen in naporen proces, ki zahteva veliko discipline in motivacije. Kljub temu, da zaporsko okolje večinoma ne predstavlja pozitivne izkušnje v življenju posameznika, je ključnega pomena, da odvisnim zapornikom poskušamo premagati težave s katerim se spopadajo, kajti z uspešno obravnavo odvisnosti od drog lahko prekinemo življenje kriminala in trpljenja posameznika. V diplomskem delu je prikazana raziskava, v katero so vključeni strokovni delavci Zavodov za prestajanje kazni zapora Ljubljana in Celje, s katero smo analizirali obravnave odvisnosti od drog v Sloveniji in opredelili dejavnike uspešnosti obravnav. Ugotovili smo, da programe za odvisnost od drog v Sloveniji delimo na nizkopražne programe, višjepražne programe in visokopražne programe. Vključitev v programe temelji na prostovoljnosti in vzpostavitvi abstinence. Dejavnike, ki vplivajo na uspešnost obravnav smo razdelili v tri sklope: izvedbo obravnav, zaporniki s težavami z odvisnostjo od drog in vzdrževanje abstinence. Strokovni delavci preko motivacijskih pogovorov spodbujajo posameznike, za vključitev v programe. Na samo uspešnost vplivajo tudi osebne, situacijske in družinske značilnosti zapornika. Na vzpostavitev abstinence vplivajo fizični pogoji zapora in kadrovske zmožnosti zapora. Zaradi kompleksnosti problematike je potreben celostni pristop k reševanju trenutnih težav, s katerimi se spopadamo na področju pomoči odvisnikom v zaporih.
Ključne besede:odvisnost od drog, zaporniki, slovenski zapori, diplomske naloge
Kraj izida:Ljubljana
Kraj izvedbe:Ljubljana
Založnik:F. Verbinc
Leto izida:2024
Leto izvedbe:2024
Št. strani:V f., [39] str.
PID:20.500.12556/DKUM-87538 Novo okno
UDK:615.015.6-058.57(043.2)
COBISS.SI-ID:193140995 Novo okno
Datum objave v DKUM:19.04.2024
Število ogledov:335
Število prenosov:116
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:FVV
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:20.03.2024

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Treatment of addiction in Slovenian prisons
Opis:The treatment of drug addiction is a lengthy and challenging process that requires a lot of discipline and motivation. Despite the fact that the prison environment is generally not a positive experience in an individual's life, it is crucial to try to help users overcome the difficulties they face. With a successful treatment of drug addiction, we can interrupt the cycle of crime and individual suffering. The thesis presents a study involving professional workers from the Correctional Facilities in Ljubljana and Celje, analysing the treatment of drug addiction in Slovenia and defining the factors of success in the treatment. It was found that drug addiction programs in Slovenia are divided into low-threshold programs, higher-threshold programs, and high-threshold programs. Participation in the programs is based on voluntariness and the establishment of abstinence. The factors influencing the success of treatments were divided into three categories: the implementation of treatments, prisoners with drug addiction problems, and maintaining abstinence. Prison workers encourage individuals to participate in programs through motivational conversations. The success also depends on the personal, situational, and family characteristics of the prisoner. The ability to maintain abstinence is influenced by the physical conditions of the prison and the personnel capabilities of the prison. Due to the complexity of the issue, a comprehensive approach is needed to address the current problems we face in helping addicts in prisons.
Ključne besede:treatment of drug addiction, prisoners, addiction, illegal drugs, prison worker


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici