| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Vpliv covida-19 na nastanek pljučne embolije pri odraslih pacientih
Avtorji:ID Skeledžič, Stela (Avtor)
ID Koželj, Anton (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
ID Sokolović, Ivana (Komentor)
Datoteke:.pdf VS_Skeledzic_Stela_2024.pdf (1,09 MB)
MD5: BE1A3FAC1EE68BC1C867BE33AF59EC14
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:FZV - Fakulteta za zdravstvene vede
Opis:Uvod: Velika grožnja javnemu zdravju po vsem svetu so v zadnjih letih postale novo nastajajoče virusne bolezni. Predvsem izrazit je COVID-19. Številni pacienti imajo med okužbo ali po okužbi številne zaplete, med katerimi se pojavlja tudi pljučna embolija. Namen zaključnega dela je raziskati, kakšen je vpliv COVIDA-19 na nastanek pljučne embolije pri odraslih pacientih. Metode: Pregledali smo znanstveno literaturo s področja vpliva COVIDA-19 na nastanek pljučne embolije pri odraslih pacientih. Iskanje literature je potekalo v podatkovnih bazah CINAHL, PubMed in Science Direct v angleškem jeziku. Za pisanje smo uporabili deskriptivno metodo, metodo analize, metodo kompilacije, metodo komparacije in metodo sinteze. Rezultati: V končno analizo smo vključili 13 raziskav, ki smo jih identificirali v podatkovnih bazah. Kot izid smo pri vseh pregledanih raziskavah dobili enake rezultate, in sicer je kar 13 raziskav potrdilo povečano incidenco pacientov s pljučno embolijo zaradi vpliva COVIDA-19. Devet raziskav je izpostavljalo prisotnost povišanega D-dimera. Razprava in zaključek: Med pandemijo COVIDA-19 se je povečalo število pacientov s trombemboličnimi zapleti, predvsem s pljučno embolijo. Pljučna embolija je bila pogosta pri pacientih, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje. Glede na to, da je ta bolezen še vedno prisotna in lahko pričakujemo, da bo tudi v prihodnosti, je pomembno, da se na tem področju še dalje razvijajo ustrezne raziskave.
Ključne besede:COVID-19, trombembolija, pljučna embolija, odrasli
Kraj izida:Maribor
Založnik:[S. Skeledžič]
Leto izida:2024
PID:20.500.12556/DKUM-86454 Novo okno
UDK:616.24+578.834(043.2)
COBISS.SI-ID:186044163 Novo okno
Datum objave v DKUM:21.02.2024
Število ogledov:467
Število prenosov:97
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:FZV
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:04.12.2023

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:The imapct of covid-19 on the occurrence of pulmonary embolism in adult patients
Opis:Introduction: Emerging viral diseases have become a major threat to public health worldwide in recent years. COVID-19 is especially prominent. Many patients have numerous complications during or after infection, including pulmonary embolism. The purpose of the final work is to investigate the impact of COVID-19 on the occurrence of pulmonary embolism in adult patients. Methods: We reviewed the scientific literature in the field of the impact of COVID-19 on the occurrence of pulmonary embolism in elderly patients. The literature search was conducted in the CINAHL, PubMed and Science Direct databases in the English language. For writing, we used the descriptive method, the analysis method, the compilation method, the comparison method and the synthesis method. Results: We included 13 studies identified in the databases in the final analysis. As an outcome, we obtained the same results in all the reviewed studies. 13 studies confirmed an increased incidence of patients with pulmonary embolism due to the impact of COVID-19. Nine studies pointed out the presence of elevated D-dimer. Discussion and conclusion: During the COVID-19 pandemic, the number of patients with thromboembolic complications, especially pulmonary embolism, increased. Pulmonary embolism was common in patients requiring hospital treatment. Given that this disease is still present and we can expect it to be in the future, it is important that appropriate research continues to be developed in this area.
Ključne besede:COVID-19, thromboembolism, pulmonary embolism, adults


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici