| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Analiza pojava rasnega profiliranja ob uporabi pooblastila "stop and frisk" v ameriški policiji : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Avtorji:ID Žurga, Natalija (Avtor)
ID Modic, Maja (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf UN_Zurga_Natalija_2023.pdf (979,22 KB)
MD5: AD03671DB2B8DF1442D538D817D8344B
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:FVV - Fakulteta za varnostne vede
Opis:Rasna diskriminacija v delovanju organov kazenskopravnega sistema v Združenih državah Amerike sega daleč v zgodovino in je še danes globoko zakoreninjena v organizacijskih kulturah, sistemih, postopkih in nenazadnje tudi posameznih akterjih kazenskopravnega sistema. Ravno policija je tista, ki zaradi narave svojega dela prestavlja prvotni stik s skupnostjo in kot taka s svojo diskrecijsko pravico odloča o uvedbi policijskega postopka. V diplomskem delu se osredotočimo na analizo pojava rasnega profiliranja v postopkih »stop and frisk«, kar lahko povzamemo kot uporabo rase pri odločanju, koga ustaviti, zaslišati in preiskati. Zaradi omenjene prakse so rasne manjšine v ZDA, sploh temnopolti, izpostavljene pogostokrat neupravičenemu in neutemeljenemu stiku s policijo. Na ta račun so bile vložene mnoge tožbe, iz njih pa izhaja kar nekaj prelomnih sodnih primerov, ki so s svojimi zaključki začrtali uporabo pooblastila »stop and frisk« v prihodnosti. Izvajanje rasno diskriminatornih postopkov s strani policije v javnosti vedno znova vzbuja neodobravanje in zaskrbljenost, kar posledično vodi v izgubo zaupanja v policijsko delo in oslabljeno sodelovanje skupnosti, kar pa je v nasprotju s policijsko zaprisego služenja in varovanja skupnosti kot primarne policijske funkcije. Poleg postopkovnih nepravičnosti pa rasno profiliranje pušča tudi dolgotrajne negativne posledice v življenjih nedolžnih posameznikov, ki so neupravičeno izpostavljeni kazenskopravnemu sistemu.
Ključne besede:policija, rasno profiliranje, "stop and frisk", Združene države Amerike, diplomske naloge
Kraj izida:Ljubljana
Kraj izvedbe:Ljubljana
Založnik:N. Žurga
Leto izida:2023
Leto izvedbe:2023
Št. strani:VII f., [55] str.
PID:20.500.12556/DKUM-85868 Novo okno
UDK:351.741(043.2)
COBISS.SI-ID:167166467 Novo okno
Datum objave v DKUM:05.10.2023
Število ogledov:367
Število prenosov:28
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:FVV
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:17.09.2023

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Analysis of the phenomenon of racial profiling in the use of stop and frisk in the U.S. police
Opis:Racial discrimination in law enforcement in the United Stated goes back a long way and is still deeply rooted in organisational cultures, systems, proceedings and ultimately individual actors of the criminal justice system. It is the police who, by the nature of their work, has the initial contact with the community and as such has the discretion to decide whether or not to initiate a police proceeding. In this thesis, we focus on analysing the phenomenon of racial profiling in stop and frisk proceedings, which can be summarised as the use of race in deciding who to stop, question and frisk. As a result of this practice, racial minorities in the US, in particular black people, are often subjected to unjustified and unwarranted contact with the police. Many lawsuits have been brought on this account and several landmark court cases have emerged from them, which have set the future course of the use of stop and frisk. The implementation of racially discriminatory practices by the police has repeatedly aroused public disapproval and concern, resulting in a loss of trust in the US police and weakened community cooperation, which is contrary to the police oath to serve and protect the community as a primary policing function. In addition to procedural injustice, racial profiling also has long-lasting negative consequences in the lives of innocent individuals who are unfairly subjected to the criminal justice system.
Ključne besede:racial profiling, stop and frisk, police, United States of America


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici