Abstract: | Namen magistrskega dela je bil raziskati spolne stereotipe v angleških otroških pesmih. Kot reprezentativni vzorec za analizo smo si izbrali dve knjigi z otroškimi pesmimi, in sicer zbirko English Nursery Rhymes for Young Learners (Nelson, 1992) ter The Rand Mcnally Book of Favorite Mother Goose Rhymes (1984). Magistrska naloga je sestavljena iz dveh delov, in sicer teoretičnega in empiričnega.
V teoretičnem delu naloge se najprej osredotočimo na obrazložitev pojmov kot so spol, katerega dalje delimo na biološki in družbeni spol. V življenju vsakega posameznika je pomemben izraz tudi spolna identiteta, za katero McHugh pravi, da je vgrajena v naših genih in se že od zarodka razvija skupaj s posameznikom (Mayer in McHugh, 2016:85). Omeniti velja tudi, da odrasli spolno identiteto že od rojstva vgrajujemo v svoje otroke. To se kaže že pri izboru oblačil (oblačila roza barve za deklice ter modra oblačila za dečke), igrač (barbike in dojenčki za deklice ter avtomobilčki in žoge za fantke), načinu govora (pri govoru z deklicami uporabljamo drugačno besedišče in pa tudi drugačen ton glasu kot pri dečkih) in vedenja. Raziskave so pokazale, da so otroci zelo dojemljivi glede prepoznavanja spolne identitete in spolnih vlog, saj že pri starosti treh let ločijo razliko med moškimi in ženskami. Pri temi, kot je ta pa ne moremo, da ne bi omenili tudi pojem seksizem. Navadno ga uporabljamo, ko govorimo o diskriminaciji na podlagi spola. V veliki večini primerov gre za diskriminacijo žensk v primerjavi z moškimi. Ženske so v primerjavi z moškimi diskriminirane na dva načina in sicer tako, da so moški videni kot pomembnejši od žensk ter, da so ženske so tem svetu samo zato, da skrbijo za potrebe moških. Takšni seksistični pogledi na svet, so tudi razlog za tako veliko število stereotipov, pa naj so to pozitivni stereotipi, negativni stereotipi ali pa spolni stereotipi.
Stereotipe uporabljamo zato, da si lažje osmislimo naše življenje. Zanimivo pa je, da so spolni stereotipi skoraj vedno v prid moškim, jih prikazujejo v dobri luči, ter v škodo ženskam. Spolni stereotipi so globoko ukoreninjeni v naši družbi. Večina ljudi jih podzavestno upošteva, vendar se tega sploh ne zavedajo. Nanašajo se na vloge in pravila vedenja, ki naj bi bila značilna za pripadnike moškega in ženskega spola. Navadno so zasnovani tako, da legitimirajo nadvlado moških nad ženskami (Talbot, 2003). Moore (2001:579) definira spolne stereotipe kot določitve sklopov vedenj kot pravila, ki jih apliciramo na vse moške in ženske. Spolni stereotipi so tesno povezani s spolno ideologijo in sodelujejo pri nastajanju spolnih razlik.
Otroške pesmi pa so se izkazale za pomemben del otrokovega življenja in naše družbe. So prvi otrokov stik z literaturo in mu pomagajo z razvojem domišljije in domišljijskega sveta. Prav tako so pa tudi pomembne saj krepijo vez med otrokom in odraslim (navadno so to starši ali stari starši), ki jim te pesmice pojejo ali recitirajo. Med otroške pesmi uvrščamo uspavanke, otroško poezijo, števne ter abecedne rime, ter otroške igre (Mintz, 1966). Otroci so nad otroškimi pesmimi ponavadi navdušeni predvsem zaradi njihovega živahnega ritma in zanimivih rim.
Angleške otroške pesmi pa niso samo za zabavo ampak imajo tudi dober vpliv na razvoj otrokovih motornih sposobnosti, saj hiter ritem rim spodbuja gibanje in koordinacijo. Odlične so tudi zaradi spodbujanja komunikacijskih sposobnosti, saj omogočajo očesni kontakt ter sodelovanje otroka s pripovedovalcem. Zaradi telesnega stika in bližine staršev pri otroku spodbujajo tudi razvoj socialno-emocionalnih sposobnosti in so dobra podlaga za razvoj zdrave čustvene navezanosti. Poslušanje otroških pesmi pa ima pri otrocih najpomembnejšo vlogo pri razvoju otrokovega besednega zaklada in domišljije. Otroci se ob poslušanju pesmi učijo novega besedišča, ki pa zajema razna področja od znanosti, abecede, barv, živali ter raznih predmetov.
Vendar pa te otroške pesmi ne prinašajo samo dobrih stvari. |
---|