| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Frazemi v mladinski prozi Svetlane Makarovič : magistrsko delo
Avtorji:ID Jamnik, Katja (Avtor)
ID Voršič, Ines (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf MAG_Jamnik_Katja_2023.pdf (1,94 MB)
MD5: 0B8A60E0624DB8DA4FAC9BE07B3E11E6
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Opis:Frazemi so izrazna sredstva, ki naš jezik bogatijo in ga olepšajo. Prisotni so v vsakdanji komunikaciji, v umetnostnih ter neumetnostnih besedilih. Pravzaprav nas spremljajo na vsakem koraku. Razumevanje frazemov pa je zahtevno, še zlasti za otroke, ki pogosto ne razumejo in ne prepoznajo prenesenega pomena in frazem razumejo dobesedno. V magistrskem delu Frazemi v mladinski prozi Svetlane Makarovič je bil osrednji namen prebrati in preučiti mladinska prozna dela Svetlane Makarovič ter v njih poiskati frazeme. Pri iskanju in interpretaciji frazemov nam je kot merilo služil Slovar slovenskih frazemov (Keber, 2015). Nabor frazemov, ki smo jih našli in vključili v obravnavo, šteje skupaj 160 frazemov. V magistrski nalogi smo jih analizirali glede na pogostost, obliko in pomen. Po pogostosti sta izstopajoča frazema »sapo je vzelo komu« in »hitro kot blisk«, med pogostimi pa so še »valjati se od smeha«, »pojdi(te) se solit« in »umreti od smeha«. Po obliki so najpogostejši glagolski frazemi (101), v veliko manjši meri sledijo prislovni frazemi (27) in pridevniški frazemi (13), najmanj pa je samostalniških (11) in nepregovornih frazemov (6). Opozorili smo tudi na prenovitve. Po raziskavi smo še bolj prepričani v to, da je treba na frazeme opozarjati že v prvih razredih osnovne šole, saj lahko z njimi učenkam in učencem olajšamo razumevanje umetnostnih besedil, hkrati pa bogatimo njihovo besedišče.
Ključne besede:frazeologija, frazem, učni načrt za slovenščino, mladinska proza, Svetlana Makarovič
Kraj izida:Maribor
Kraj izvedbe:Maribor
Založnik:[K. Jamnik]
Leto izida:2023
Št. strani:1 spletni vir (1 datoteka PDF (VII, 128 str.))
PID:20.500.12556/DKUM-82778 Novo okno
UDK:81'373.7:821.163.6-93Makarovič S.(043.2)
COBISS.SI-ID:140547331 Novo okno
Datum objave v DKUM:03.02.2023
Število ogledov:748
Število prenosov:132
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:PEF
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:01.09.2022

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Idioms in the youth literature works of Svetlana Makarovič
Opis:Idioms are means of expression that enrich and beautify our language. They are present in our everyday communication and in artistic and non-artistic texts. In fact, they are an essential part of everyday language. However, understanding idioms is challenging, especially for children. They often do not understand and recognize the transferred meaning and many times understand the phrases literally. In the master thesis »Idioms in the youth literature works of Svetlana Makarovič« the main purpose was to read and study the author's youth prose works and find phrases in them. As a criterion for interpretation of idioms we used Janez Keber`s “Dictionary of Slovene Idioms” (Slovar slovenskih frazemov, 2015). In this master thesis we found a set of 158 idioms which we included in the discussion. We analysed them according to frequency, form and significance. In terms of frequency, the most prominent phrases were "sapo je vzelo komu" and "hitro kot blisk", and among the most common are "valjati se od smeha", "pojdi(te) se solit" and "umreti od smeha«. In terms of form the most common are verbal idioms (101), followed by adverbial idioms (27), as adjectival (13), nominal idioms (11) and non-speech idioms (6) are much less common. We also drew attention to the reconstructed idioms. According to the research, we are convinced that idioms should be under consideration as early as the first grades of primary school, as they can make it easier for students to understand artistic texts and at the same time enrich their vocabulary.
Ključne besede:phraseology, idiom, Slovene language curriculum, youth literature, Svetlana Makarovič


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici