| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Obravnava žrtev nasilja po modelu Barnahus : magistrsko delo
Avtorji:ID Kotnik, Klavdija (Avtor)
ID Areh, Igor (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf MAG_Kotnik_Klavdija_2022.pdf (1,42 MB)
MD5: ABCD1AE4071427C6B392C358E892CBC9
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:FVV - Fakulteta za varnostne vede
Opis:V magistrskem delu smo raziskovali kako poteka obravnava žrtev nasilja po modelu Barnahus v tujini in v Sloveniji in kako s tem preprečujejo sekundarno viktimizacijo otrok. Ko otrok doživi zlorabo prvič, temu dogodku rečemo primarna viktimizacija, sekundarna viktimizacija pa nastane, če mora otrok večkrat ponavljati svojo izpoved različnim osebam in s tem spet podoživlja to travmatično izkušnjo. Z namenom preprečevanja sekundarne viktimizacije otrok in lažjega in hitrejšega ukrepanja ob nasilju/zlorabi se je na Islandiji leta 1998 prvič razvil model Barnahus in se uspešno začel širiti po nordijskih državah in kasneje tudi drugod po Evropi. Model nudi celostno obravnavo otrok na njim prijazen, varen in udoben način in kar je še najpomembnejše, v njej je zaposlen strokovno usposobljen kader, ki vse postopke, ki bi jih otrok drugače moral opraviti na različnih lokacijah, opravi pod isto streho. Na začetku smo na splošno predstavili kaj je nasilje, njegove oblike ter posledice, da smo lahko dobili vpogled v to, kako nasilje/zloraba izgleda in kako zelo škoduje vsakemu posamezniku, še posebej otrokom. Nadaljevali smo z opredelitvijo sekundarne viktimizacije, ki je zelo pomembna za naše raziskovanje, saj se model Barnahus osredotoča ravno na odpravljanje le-te. Sledila je splošna predstavitev modela Barnahus v tujini, torej iz kje izvira, kako se je razvijal, čemu je sploh namenjen itd. Pogledali smo tudi kako se je implementiral v različnih državah v Evropi, natančneje v nordijskih državah in pa v naši sosednji državi Hrvaški. Za konec pa smo predstavili še nedavno odprto Hišo za otroke pri nas v Sloveniji. Izvedli smo intervju z direktorico Hiše in sicer z go. Simono Mikec, ki nam je dala veliko pomembnih in koristnih informacij za magistrsko delo.
Ključne besede:nasilje, žrtve kaznivih dejanj, žrtve nasilja v družini, obravnava žrtev, model Barnahus, hiša za otroke, magistrska dela
Kraj izida:Ljubljana
Kraj izvedbe:Ljubljana
Založnik:[K. Kotnik]
Leto izida:2022
Leto izvedbe:2022
Št. strani:VII f., 60 str.
PID:20.500.12556/DKUM-82717 Novo okno
UDK:343.62+364(043.2)
COBISS.SI-ID:123135235 Novo okno
Datum objave v DKUM:27.09.2022
Število ogledov:758
Število prenosov:123
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:FVV
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:30.08.2022

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:The treatment of victims of violence according to the Barnahus model
Opis:In this master's thesis I investigated how victims of violence are treated according to the Barnahus model abroad and in Slovenia and how this prevents secondary victimisation of children. When a child experiences abuse for the first time, this event is called primary victimisation, and secondary victimisation occurs when the child has to repeat his or her confession to different people several times, reliving the traumatic experience. In order to prevent secondary victimisation of children and to facilitate and speed up action in the event of violence/abuse, the Barnahus model was first developed in Iceland in 1998 and successfully spread throughout the Nordic countries and later to the rest of Europe. The model offers holistic treatment for children in a child-friendly, safe and comfortable way and, most importantly, it is staffed by professionally trained personnel who carry out all the procedures that a child would otherwise have to undergo in different locations under one roof. We started with a general overview of what violence is, its forms and its consequences, so that we could get an insight into what violence/abuse looks like and how much it harms each individual, especially children. We went on to define secondary victimisation, which is very relevant to our research, as the Barnahus model focuses specifically on addressing it. This was followed by a general presentation of the Barnahus model abroad, i.e. where it originated, how it has developed, what it is for, etc. We also looked at how it has been implemented in different countries in Europe, specifically in the Nordic countries and in our neighbouring country, Croatia. Finally, we presented the recently opened Children's House in Slovenia. We interviewed the director of the Children's House, Ms Simona Mikec, who gave us a lot of important and useful information for this Master's thesis.


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici