| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Vpliv socialne fobije na kakovost življenja mladostnika
Avtorji:ID Zrim, Petra (Avtor)
ID Čuček Trifkovič, Klavdija (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
ID Cilar Budler, Leona (Komentor)
Datoteke:.pdf VS_Zrim_Petra_2022.pdf (804,47 KB)
MD5: 6D8C95708FE7D9A4A72FD7D1E27A2144
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:FZV - Fakulteta za zdravstvene vede
Opis:Mladostništvo je obdobje, za katero so značilne velike spremembe in je čas, v katerem posameznik oblikuje svojo identiteto. V tem obdobju se največkrat pojavijo različne anksiozne motnje, ki vidno vplivajo na kakovost življenja posameznika. Socialna fobija spada med najpogostejše anksiozne motnje in je dejavnik tveganja za različne motnje in težave v kasnejšem življenju. Ogroženi so predvsem posameznikov odnos z ljudmi, akademski uspeh in zmožnost za službo in delo v prihodnosti. V zaključnem delu je bila pregledana strokovna in znanstvena literatura v angleškem jeziku. Gradivo smo iskali v naslednjih mednarodnih bazah: PubMed, MEDLINE in Science direct. Uporabljeni članki, ki so se nanašali na izbrano temo, so bili prosto dostopni ter objavljeni v celoti in ne starejši od 10 let in sistematično pregledani. Opažamo negativen vpliv socialne fobije na medsebojne odnose. Mladostniki se vse raje zatekajo v virtualni svet, kjer se lahko pretvarjajo, da so nekdo drug. Situacije, kjer pride do stika iz oči v oči, so za njih zelo stresne in se počutijo nelagodno. Učenci imajo tudi slabši šolski uspeh, kar posledično vpliva na kasnejše poklicno življenje. Zaradi socialne fobije, jih ima veliko težave z delovno zmožnostjo, zato je za te posameznike značilna večja odsotnost v službi. Socialna fobija negativno vpliva na kakovost življenja mladostnikov in to na več področjih. Menimo, da bi se moralo več raziskav osredotočiti na to temo, ker je še premalo raziskana, predvsem pa zato, ker vpliva na mladostnikovo sedanjost in bo vplivala tudi na njegovo prihodnost ter pomembne odločitve.
Ključne besede:spremenjen način življenja, anksioznost, socialna fobija v mladostništvu
Kraj izida:Maribor
Založnik:[P. Zrim]
Leto izida:2022
PID:20.500.12556/DKUM-82029 Novo okno
UDK:159.96-053.6:613.96(043.2)
COBISS.SI-ID:124194819 Novo okno
Datum objave v DKUM:19.12.2022
Število ogledov:563
Število prenosov:139
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:FZV
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:30.06.2022

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:The influence of social phobia on the quality of life of adolescent
Opis:Adolescence is a period characterized by big changes and is a time in which an individual forms his or her identity. During this period, various anxiety disorders most often occur, but they visibly affect the life of the individual. Social phobia is one of the most common anxiety disorders it is a risk factor for various disorders and problems later in life. The individual's relationship with people, academic success and ability to work are particularly at risk. In the research study we reviewed professional and scientific literature in English. We searched for the material in the following international databases: PubMed, MEDLINE and Science direct. The articles used were related to the selected topic and were systematically studied. They were freely accessible and fully published and were not older than 10 years. We observe the negative impact of social phobia on interpersonal relationships. Adolescents increasingly prefer to take refuge in a virtual world where they can pretend to be someone else. Situations where a face-to-face contact occurs are very stressful for them and they feel uncomfortable. Moreover, students have poorer school performance, which in turn affects their later professional life. Due to social phobia, many of them have problems with their ability to work, so these individuals are characterized by a greater absence from work. All research shows that social phobia negatively affects the quality of life of adolescents in several areas. We believe that more studies should focus on the topic because it is still underresearched and above all because it affects the adolescents present and will also influence his or her future and important decisions.
Ključne besede:a changed way of life, anxiety, prevalence of social phobia in adolescence


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici