| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Učinek enkratne hipnotske intervencije na stanje anksioznosti (primerjava hipnoze na daljavo in hipnoze v živo) : magistrsko delo
Avtorji:ID Dovnik, Katarina (Avtor)
ID Pavšič Mrevlje, Tinkara (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf MAG_Dovnik_Katarina_2022.pdf (1,74 MB)
MD5: B1F245F5F245D207A31776BC875959DA
PID: 20.500.12556/dkum/9bc5acc5-ea80-4d89-b648-ac008bc140cf
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:FF - Filozofska fakulteta
Opis:Hipnoza je budno stanje z usmerjeno pozornostjo, v katerem je značilen povečan odziv na sugestije. Čeprav je hipnoza vsakodnevno stanje, se lahko uporablja v različne namene, tudi v medicini, psihiatriji in psihoterapiji. Medicinska hipnoza se med drugim izkazuje za učinkovit način zdravljenja anksioznosti in anksioznih motenj. V naši študiji smo na vzorcu 59-ih udeležencev (ki so pred prijavo rešili vprašalnik BSI) preverjali učinek enkratne hipnotske intervencije (v živo in na daljavo) na stanje anksioznosti. Ugotovljeno je bilo, da je enkratna hipnotska intervencija pomembno znižala anksioznost v obeh skupinah, pri čemer skupina ni vplivala na učinkovitost intervencije. Anksioznost kot stanje se je pokazal kot pomemben prediktor učinkovitosti hipnoze, ne pa tudi anksioznost kot poteza. Predhodna izkušnja s hipnozo ni vplivala na učinkovitost hipnoze. Dokazano je bilo, da se lahko s podajanjem preprostih, nespecifičnih sugestij doseže pomembno znižanje anksioznosti, tudi na daljavo. Poleg kvantitativnih podatkov so bili v nalogi interpretirani tudi pisni komentarji udeležencev, ki so po veliki večini delavnico hipnoze zapustili bolj sproščeni in manj anksiozni. Diskutirane so pomanjkljivosti in uporabna vrednost raziskave. Podani so predlogi za raziskave medicinske hipnoze v prihodnosti.
Ključne besede:medicinska hipnoza, anksioznost kot stanje, anksioznost kot osebnostna lastnost, sproščanje
Kraj izida:Maribor
Kraj izvedbe:Maribor
Založnik:[K. Dovnik]
Leto izida:2022
Št. strani:1 spletni vir (1 datoteka PDF (IX, 97 str.))
PID:20.500.12556/DKUM-81828 Novo okno
UDK:615.851.2(043.2)
COBISS.SI-ID:117721603 Novo okno
Datum objave v DKUM:10.08.2022
Število ogledov:782
Število prenosov:106
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:FF
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:06.06.2022

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:The effect of a single hypnotic intervention on state anxiety (comparison of remote hypnosis and live hypnosis session)
Opis:Hypnosis is a vigilant state with focused attention, characterized by an increased response to suggestions. Although hypnosis is an everyday condition, it can be used for a variety of purposes, including medicine, psychiatry, and psychotherapy. Among other things, medical hypnosis is proving to be an effective way to treat anxiety and anxiety disorders. In our study, we examined the effect of a single hypnotic intervention (live and remote) on anxiety on a sample of 59 participants (who completed a BSI questionnaire before applying). A single hypnotic intervention was found to significantly reduce anxiety in both groups, while the group did not affect the effectiveness of the intervention. State anxiety has been shown to be an important predictor of the effectiveness of hypnosis; however, trait anxiety has not. Previous experience with hypnosis has not affected the effectiveness of hypnosis. Significant, non-specific suggestions have been shown to significantly reduce anxiety, even remotely. In addition to quantitative data, the thesis also interpreted the written comments of the participants, who for the most part left the hypnosis workshop more relaxed and less anxious. The shortcomings and useful value of the research are discussed. Suggestions for future research in medical hypnosis are given.
Ključne besede:medical hypnosis, state anxiety, trait anxiety, relaxation


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici