Abstract: | V zadnjih letih smo priča skokoviti rasti števila naprav, povezanih v internet. Razlog ni v večji prodaji telefonov, tablic ali igralnih konzol, ampak v spreminjanju vsakdanjih naprav, ki postajajo pametne in zato potrebujejo povezavo v internet. Takšne naprave poznamo pod imenom Internet stvari (Internet of Things). Uporabljajo se v transportu, za varovanje zdravja, nadzor, avtomatizacijo v industriji in doma ter na mnogih drugih področjih.
Eno izmed glavnih področjih uporabe takšnih naprav je sledenje (ljudem, živalim in stvarem). Znotraj tega področja je tudi poseben primer uporabe za sledenje ogroženim divjim živalim za namene raziskav in varovanja. Prav za te namene se zavzema iniciativa OpenCollar, ki jo je ustanovilo podjetje Smart Parks. V podjetju IRNAS d. o. o. skupaj z njimi razvijamo sledilne naprave v okviru projekta z imenom OpenCollar. Posebnost tega projekta je, da je vsa tehnologija prosto dostopna vsakomur, s čimer želi iniciativa privabiti nove raziskovalce in omogočiti uporabo naprav v čim večjem številu projektov, tudi v takšnih z omejenimi finančnimi sredstvi.
Naprave OpenCollar se trenutno med drugim uporabljajo za: zaščito divjih živali v naravnih rezervatih v različnih afriških državah; sledenje vozilom, čuvajem in turistom v rezervatih za zagotavljanje njihove varnosti; raziskovanje interakcij med divjimi mačkami in drugimi živalmi v mestu New York; spremljanje vedenja evropskega bizona v rezervatu na Nizozemskem.
Te naprave je pred uporabo potrebno nastaviti in prilagoditi za želene cilje; prav tako je ključnega pomena omogočiti spreminjanje nastavitev in prenašanje podatkov iz naprave tudi, ko je le-ta že v uporabi. Za ta namen je bilo potrebno razviti aplikacijo oziroma program za uporabnike. Ker je fizični dostop do naprave velikokrat nemogoč, žično povezovanje ni prišlo v poštev in potrebno je bilo najti alternativno, brezžično rešitev. Razvita je bila aplikacija za mobilne telefone namesto računalniškega programa zaradi boljše prenosljivosti in nižje povprečne cene telefona od računalnika.
Namen tega magistrskega dela je bil razvoj in implementacija mobilne aplikacije, primarno za telefone z operacijskim sistemom Android, kasneje pa tudi za iOS, ki omogoča uporabniku, da brezžično komunicira z napravami OpenCollar z uporabo tehnologije Bluetooth Low Energy (BLE). Aplikacija omogoča pregled stanja naprave, branje in spreminjanje nastavitev ter prenos analitičnih podatkov. Aplikacija je zasnovana tako, da je enostavna za uporabo, saj večina uporabnikov nima podrobnega znanja s področja računalništva (gre za biologe, okoljevarstvenike, upravljalce parkov, itd.). |
---|