| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:The impact of digital technologies and digitalization on labour law : the case of Slovenia
Avtorji:ID Stefancic, Mitja (Avtor)
ID Zirnstein, Elizabeta (Avtor)
Datoteke:URL http://journals.um.si/index.php/lexonomica/article/view/124
 
Jezik:Angleški jezik
Vrsta gradiva:Neznano
Tipologija:1.01 - Izvirni znanstveni članek
Organizacija:PF - Pravna fakulteta
Opis:Building on research focusing on the impact of digital technologies on the labour market, this paper provides an interpretation of major findings by reference to labour law in Slovenia. It is argued that the existing labour law in Slovenia does a reasonable job in dealing with the changes we are witnessing in digital economy. However, the problem is in the implementation of workers rights in practice. The workers are not taking action to enforce their legal rights as much as one could expect. In addition to this, employers do not put enough attention to the challenges that digitalisation brings in the field of health at work and in the field of workers% skills. Therefore, the Slovene government should embark upon a system of reforms to improve the promptness of courts in labour disputes. It should also appoint more labour inspectors. At the same time, employers should adopt practical solutions regarding the organisation of working process with aim to diminish the negative impacts of digitalisation on health at work. Furthermore, the employers should put more attention to the development of workers skills, especially those which, according to theory, will be crucial in the future.
Ključne besede:digital technology, technological progress, Slovene labour law, employment relations, working conditions, social security
Leto izida:2018
Št. strani:str. 119-132
Številčenje:Vol. 10, no. 2
PID:20.500.12556/DKUM-78545 Novo okno
UDK:349.2(497.4):004
COBISS.SI-ID:9667992 Novo okno
DOI:10.18690/lexonomica.10.2.119-132.2018 Novo okno
ISSN pri članku:1855-7147
NUK URN:URN:SI:UM:DK:AXAI5UK5
Datum objave v DKUM:15.01.2021
Število ogledov:753
Število prenosov:38
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:Ostalo
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Gradivo je del revije

Naslov:Lexonomica : revija za pravo in ekonomijo
Založnik:Pravna fakulteta, Pravna fakulteta, University of Maribor Press
ISSN:1855-7147
COBISS.SI-ID:246384128 Novo okno

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Opis:Izhajajoč iz raziskav o vplivu digitalnih tehnologij se prispevek osredotoča na delovno-pravne vidike, ki jih digitalizacija prinaša v svet dela na splošno in še posebej v Sloveniji. Avtorja poudarjata, da učinek in posledice tehnoloških inovacij presegajo dileme o izginjanju dosedanjih delovnih mest in nastanku novih: nanašajo se na vprašanje kvalitete zaposlitve, varnosti zaposlitve, plačila za delo in delovnih pogojev. Avtorja menita, da slovensko delovno pravo nudi primerne odgovore na izzive, ki jih digitalno gospodarstvo prinaša v svet dela. Zato se ne zavzemata za spremembe zakonodaje, pač pa poudarjata, da je v Sloveniji problem predvsem implementacija te zakonodaje v praksi. Delavci v praksi ne uveljavljajo svojih pravic, delodajalci pa posvečajo premalo pozornosti vplivu digitalizacije na zdravje pri delu in razvijanju kompetenc delavcev. Rešitve obstoječih izzivov so zato nujno večplastne. Slovenska vlada bi morala pristopit k oblikovanju reform za še večjo hitrost sodnih postopkov, prav tako bi morala povečati število inšpektorjev za delo. Obenem bi delodajalci morali razmisliti o praktičnih rešitvah na področju organizacije delovnih procesov ter na ta način omiliti negativne učinke digitalizacije na zdravje delavcev. Prav tako bi morali več pozornosti nameniti razvijanju tistih kompetenc delavcev, ki bodo, po raziskavah sodeč, v prihodnosti ključne.


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici