Title: | Prisotnost agroekoloških ukrepov v Osrednjih Slovenskih goricah |
---|
Authors: | ID Davidović, Danijel (Author) ID Vovk, Ana (Mentor) More about this mentor... ID Krevs, Marko (Comentor) |
Files: | MAG_Davidovic_Danijel_2018.pdf (3,49 MB) MD5: A80E46767B6208A86E9D5B24685C4BEB PID: 20.500.12556/dkum/865a25cd-375f-4437-be26-62ae935cb76e
|
---|
Language: | Slovenian |
---|
Work type: | Master's thesis/paper |
---|
Typology: | 2.09 - Master's Thesis |
---|
Organization: | FF - Faculty of Arts
|
---|
Abstract: | V magistrskem delu smo raziskovali prisotnost agroekoloških ukrepov v Osrednjih Slovenskih goricah. Agroekologija obsega znanosti, načine kmetovanja in družbena gibanja za krepitev samooskrbnosti in prilagajanje podnebnim spremembam, tako da je utemeljena na pojmih ekologije, lokalnih virih, tradiciji, različnih deležnikih in večnamenskosti. Vključuje oskrbo s kakovostno hrano, surovinami, izdelki in storitvami na okoljsko in družbeno odgovoren način, zato je poleg kmetijstva pomembno razvijanje nekmetijskih dopolnilnih dejavnosti, kot so obrtništvo, turizem in izobraževanje. V delu smo raziskovali agroekološke ukrepe, ki smo jih opredelili kot sredstva oziroma konkretne ureditve za udejanjanje agroekologije.
Sprva smo na podlagi znanstvene literature opredelili pojem in popisali agroekološke ukrepe v obliki preglednice. Nato smo ugotavljali razumevanje pojma v Sloveniji s pregledom literature in virov slovenskih znanstvenikov. Nadalje smo stanje agroekologije in popisanih agroekoloških ukrepov iz literature preverjali na terenu. Tako smo izvedli fokusno skupino s predstavniki območne razvojne agencije, s katero smo raziskali razumevanje in udejanjanje pojma v Osrednjih Slovenskih goricah. Opisne podatke na terenu smo zbrali tudi s terenskimi popisi. Pri tem smo uporabili lastno aplikacijo, ki smo jo zasnovali z orodjem Survey123 for ArcGIS. Prepoznane in popisane agroekološke ukrepe smo predstavili v preglednici in na zemljevidu.
Ugotovili smo, da agroekologija obsega pester nabor ukrepov, ki so uporabni pri načrtovanju kmetij ali kmetijskih pokrajin, za katere so značilni izzivi nizke samooskrbe in neugodnih vplivov podnebnih sprememb. Nekateri izmed ukrepov se v izbrani pokrajini že udejanjajo na ravni posameznih domačij in na ravni pokrajine, vendar obstajajo možnosti za izvajanje dodatnih ukrepov, s čimer se lahko prispeva k trajnostnem razvoju in krepi samozadostnost. |
---|
Keywords: | agroekologija, Osrednje Slovenske gorice, naravni viri, samooskrba, trajnostni razvoj |
---|
Place of publishing: | Maribor |
---|
Publisher: | [D. Davidović] |
---|
Year of publishing: | 2018 |
---|
PID: | 20.500.12556/DKUM-72258 |
---|
UDC: | 502.131.1:631.95:631.147(497.4Slovenske gorice)(043.2) |
---|
COBISS.SI-ID: | 24179464 |
---|
NUK URN: | URN:SI:UM:DK:LWKW9TI7 |
---|
Publication date in DKUM: | 28.11.2018 |
---|
Views: | 1320 |
---|
Downloads: | 219 |
---|
Metadata: | |
---|
Categories: | FF
|
---|
:
|
Copy citation |
---|
| | | Average score: | (0 votes) |
---|
Your score: | Voting is allowed only for logged in users. |
---|
Share: | |
---|
Hover the mouse pointer over a document title to show the abstract or click
on the title to get all document metadata. |