Opis: | Uvod: Kultura varnosti je koncept, ki opisuje, kako odnosi med vodstvom in osebjem, njihova stališča, postopki in praksa varujejo bolnike pred škodljivimi dogodki zaradi napake v zdravstvu. Z raziskavo smo želeli raziskati kulturo varnosti v slovenskih dežurnih ambulantah na primarni ravni zdravstvenega varstva in določiti dejavnike, ki so povezani z njo.
Metode: To je bila prečna opazovalna raziskava, ki je potekala v slovenskih dežurnih ambulantah na primarni zdravstveni ravni in je bila del mednarodne raziskave z naslovom Patient Safety Culture in European Out-of- Hours services (SAFE-EUR OOH). K sodelovanju smo povabili vse dežurne ambulante v Sloveniji (N=60), 37 jih je sodelovanje potrdilo. V teh ambulantah je bilo k sodelovanju povabljenih 438 zaposlenih. Uporabili smo slovensko različico lestvice Safety Attitudes Questionnaire – ambulatory version (SAQ – AV), s katero smo merili raven kulture varnosti.
Rezultati: Od 438 povabljenih je vprašalnike izpolnilo 250 zaposlenih (57,1%). Povprečna vrednost lestvice SAQ – AV je bila 56,6±16,0 točke. Povprečna vrednost faktorja dojemanje vodstva je bila 53,6±19,6 točke, faktorja zadovoljstvo z delom 48,5±18,3 točke, faktorja ozračje varnosti 59,1±22,1, faktorja ozračje timskega dela 72,7±16,6 in faktorja sporazumevanje 51,5±23,4 točke. Zaposleni v regiji Ravne na Koroškem, zaposleni z izmenskim delom in zaposleni s polnim delovnim časom so imeli statistično višji seštevek točk na lestvici SAQ – AV.
Zaključek: Kultura varnosti v slovenskih dežurnih ambulantah potrebuje izboljšave. Različni seštevki točk na lestvici SAQ – AV v različnih regijah Slovenije in v različnih dežurnih ambulantah kažejo na potrebo po zmanjšanju razlik in izboljšanju delovnih pogojev |
---|