| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Do the experiences of patients of state-employed family physicians and concessionaires in Slovenia differ?
Avtorji:ID Rotar-Pavlič, Danica (Avtor)
ID Sever, Maja (Avtor)
ID Klemenc-Ketiš, Zalika (Avtor)
ID Švab, Igor (Avtor)
ID Kersnik, Janko (Avtor)
ID Boerma, Wienke (Avtor)
Datoteke:.pdf Zdravniski_vestnik_2015_Pavlic_et_al._Do_the_experiences_of_patients_of_state-employed_family_physicians_and_concessionaires_in_Slovenia.pdf (105,74 KB)
MD5: 3F8CF20997218A0A8E25D8B6662003B8
 
URL http://vestnik.szd.si/index.php/ZdravVest/article/view/1108
 
Jezik:Angleški jezik
Vrsta gradiva:Znanstveno delo
Tipologija:1.01 - Izvirni znanstveni članek
Organizacija:MF - Medicinska fakulteta
Opis:Background: Family practice healthcare in Slovenia is provided by state-employed family physicians as well as concessionaires. However, both work under a contract with the National Health Insurance Institute. This study focuses on comparing patients’ experiences with Slovenian concessionaires and state-employed physicians. Methods: We performed analyses using survey data from a cross-sectional study on patient experiences, which took place from September 2011 to April 2012 as a part of the international QUALICOPC study. The Slovenian branch of this study included 1,962 patients visiting family practices. Patients were classified into two groups with respect to the registered status of their family physician. They completed the questionnaires immediately aſter visiting their family physicians. Data used in the analyses included 76 variables: 18 socio-economic and 58 variables linked to the patient’s experience. Results: The analyses showed few differences between concessionaires and state-employed family physicians. In comparison with patients of state-employed family physicians, patients of concessionaires were less likely to make an appointment for a visit (19.8 % vs. 29.2 %), were generally more frequent visitors (43.7 % vs. 50.7 %), and more oſten felt that opening hours were too restricted (25.7 % vs. 31.9 %). Patients of concessionaires believed more oſten that in general, doctors can be trusted (40.1 % vs.47.1 %). A smaller percentage of patients of concessionaires felt that their physician had the capacity to deal with personal problems as well as to provide medical care (61.9 % vs. 54.7 %). Conclusions: There are few differences in patients’ experiences of state-employed family physicians and concessionaires. Slovenian patients have a generally positive experience with family practice services regardless of the family physicians’ status. Plans for organizational change of the health sector should include patients’ perceptions of services.
Ključne besede:patient, experience, family physician, state-employed, concessionaire
Status publikacije:Objavljeno
Verzija publikacije:Objavljena publikacija
Leto izida:2015
Št. strani:str. 670-678
Številčenje:Letn. 84, št. 10
PID:20.500.12556/DKUM-65613 Novo okno
ISSN:1318-0347
UDK:614.2
COBISS.SI-ID:32313049 Novo okno
ISSN pri članku:1318-0347
NUK URN:URN:SI:UM:DK:K8FPRAR9
Datum objave v DKUM:10.05.2017
Število ogledov:1352
Število prenosov:357
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:Ostalo
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Gradivo je del revije

Naslov:Zdravniški vestnik. glasilo Slovenskega zdravniškega društva
Založnik:Slovensko zdravniško društvo
ISSN:1318-0347
COBISS.SI-ID:32893696 Novo okno

Gradivo je financirano iz projekta

Financer:EC - European Commission
Program financ.:FP7
Številka projekta:242141
Naslov:Quality and costs of primary care in Europe
Akronim:QUALICOPC

Licence

Licenca:CC BY-NC 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.sl
Opis:Licenca Creative Commons, ki prepoveduje komercialno uporabo, vendar uporabniki ne rabijo upravljati materialnih avtorskih pravic na izpeljanih delih z enako licenco.
Začetek licenciranja:10.05.2017

Sekundarni jezik

Jezik:Slovenski jezik
Naslov:Ali se izkušnje bolnikov z zdravniki družinske medicine, zaposlenimi v javnih zavodih, in s koncesionarji v Sloveniji razlikujejo?
Opis:Izhodišče: Družinsko medicino v Sloveniji izvajajo zdravniki, ki so zaposleni v javnih zavodih, in koncesionarji. Oboji delujejo v okviru pogodbe z Zavodom za zdravstveno zavarovanje. Ta študija se osredinja na primerjavo izkušenj bolnikov z zdravniki, zaposlenimi v javnem zdravstvu, in s koncesionarji. Metode: Uporabili smo podatke presečne raziskave o izkušnjah bolnikov, ki je kot del mednarodne raziskave QUALICOPC potekala od septembra 2011 do aprila 2012. V njeno slovensko vejo je bilo vključenih 1.962 bolnikov, ki so obiskali ambulante družinske medicine. Bolniki so vprašalnike izpolnili takoj po opravljenem obisku. Podatki, uporabljeni v analizi, vključujejo 76 spremenljivk: 18 socialno-ekonomskih in 58 spremenljivk, povezanih z bolnikovimi izkušnjami. Rezultati: Analiza je pokazala nekaj razlik med koncesionarji in zdravniki v javnih zavodih. V primerjavi z bolniki, ki so obiskali zdravnike družinske medicine, zaposlene v javnem zdravstvu, so se bolniki koncesionarjev manjkrat naročili na pregled (19,8 % v primerjavi z 29,2 %), na splošno so koncesionarja tudi pogosteje obiskali (43,7 % v primerjavi s 50,7 %) in pogosteje menili, da je obratovalni čas preveč omejen (25,7 % v primerjavi s 31,9 %). Bolniki koncesionarjev so pogosteje menili, da so zdravniki vredni zaupanja (40,1 % v primerjavi s 47,1 %). Manjši odstotek bolnikov, ki so obiskali koncesionarje, je povedal, da so bili poleg obravnave medicinskih deležni tudi obravnave svojih osebnih težav (61,9 % v primerjavi s 54,7 %). Zaključki: Obstaja nekaj razlik v izkušnjah bolni- kov, ki so obiskali zdravnike družinske medicine, zaposlene v javnem zdravstvu, in koncesionarje. Slovenski bolniki imajo na splošno pozitivne izkušnje z družinsko medicino ne glede na status družinskega zdravnika. Načrti za organizacijske spremembe v zdravstvenem sektorju bi morali vključevati izkušnje bolnikov.
Ključne besede:bolnik, izkušnje, zdravnik družinske medicine, zaposleni, koncesionar


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici