Opis: | Izhodišče: Družinsko medicino v Sloveniji izvajajo zdravniki, ki so zaposleni v javnih zavodih, in koncesionarji. Oboji delujejo v okviru pogodbe z Zavodom za zdravstveno zavarovanje. Ta študija se osredinja na primerjavo izkušenj bolnikov z zdravniki, zaposlenimi v javnem zdravstvu, in s koncesionarji.
Metode: Uporabili smo podatke presečne raziskave o izkušnjah bolnikov, ki je kot del mednarodne raziskave QUALICOPC potekala od septembra 2011 do aprila 2012. V njeno slovensko vejo je bilo vključenih 1.962 bolnikov, ki so obiskali ambulante družinske medicine. Bolniki so vprašalnike izpolnili takoj po opravljenem obisku. Podatki, uporabljeni v analizi, vključujejo 76 spremenljivk: 18 socialno-ekonomskih in 58 spremenljivk, povezanih z bolnikovimi izkušnjami.
Rezultati: Analiza je pokazala nekaj razlik med koncesionarji in zdravniki v javnih zavodih. V primerjavi z bolniki, ki so obiskali zdravnike družinske medicine, zaposlene v javnem zdravstvu, so se bolniki koncesionarjev manjkrat naročili na pregled (19,8 % v primerjavi z 29,2 %), na splošno so koncesionarja tudi pogosteje obiskali (43,7 % v primerjavi s 50,7 %) in pogosteje menili, da je obratovalni čas preveč omejen (25,7 % v primerjavi s 31,9 %). Bolniki koncesionarjev so pogosteje menili, da so zdravniki vredni zaupanja (40,1 % v primerjavi s 47,1 %). Manjši odstotek bolnikov, ki so obiskali koncesionarje, je povedal, da so bili poleg obravnave medicinskih deležni tudi obravnave svojih osebnih težav (61,9 % v primerjavi s 54,7 %).
Zaključki: Obstaja nekaj razlik v izkušnjah bolni- kov, ki so obiskali zdravnike družinske medicine, zaposlene v javnem zdravstvu, in koncesionarje. Slovenski bolniki imajo na splošno pozitivne izkušnje z družinsko medicino ne glede na status družinskega zdravnika. Načrti za organizacijske spremembe v zdravstvenem sektorju bi morali vključevati izkušnje bolnikov. |
---|