| Title: | SELITVENI POTENCIAL BREZPOSELNIH V OSREDNJESLOVENSKI REGIJI |
|---|
| Authors: | ID Cirar, Vesna (Author) ID Novak, Vesna (Mentor) More about this mentor...  ID Žnidaršič Mohorič, Anja (Comentor) |
| Files: | MAG_Cirar_Vesna_2016.pdf (1,35 MB) MD5: 304A31EA39596DF700949F8EF80543B7
|
|---|
| Language: | Slovenian |
|---|
| Work type: | Master's thesis/paper |
|---|
| Organization: | FOV - Faculty of Organizational Sciences in Kranj
|
|---|
| Abstract: | Migracije so vedno imele in imajo še danes v svetu izjemen pomen. Predvsem pomembna je njihova vloga v nacionalnih zadevah in v mednarodnih odnosih. Danes, ko se pomembna vprašanja in polemike v svetu vrtijo okoli denarja, je izjemnega pomena, kam se steka denar, ki ga zaslužijo migranti. Migracijski tokovi potekajo predvsem iz manj razvitih držav oziroma območij v razvitejša območja, saj so ljudje v iskanju boljših pogojev za življenje, predvsem boljših možnosti za zaposlitev ali izobraževanje. V določenih državah bi bilo brez migrantov težko zagotoviti nemoteno delovanje posameznih sektorjev, saj so nekatere javne storitve in celotni sektorji gospodarstva izjemno odvisni od njih.
V magistrski nalogi smo se osredotočili na področje mednarodnih migracij, pri čemer dajemo poudarek na področje Evropske unije (EU). Opisali smo tudi vzroke, ki pripravijo ljudi do tega, da se odločijo za spremembo svojega prebivališča. Poudarek dajemo predvsem na ekonomske dejavnike, saj so ti najpogostejši vzrok, zaradi katerega se ljudje odločajo za selitev. Predstavili pa smo tudi vrste brezposelnosti in trg dela.
V nadaljevanju smo predstavili rezultate raziskave, ki smo jo izvedli med brezposelnimi osebami z bivališčem v osrednjeslovenski regiji. Dobili smo nekaj zanimivih ugotovitev, in sicer da so brezposelni v osrednjeslovenski regiji pripravljeni migrirati oziroma delati v tujini. V tujino bi se preselili predvsem zaradi večjega osebnega dohodka, ker nimajo zaposlitve v Sloveniji in boljših zaposlitvenih možnosti. |
|---|
| Keywords: | migracije, brezposelni, osrednjeslovenska regija, trg dela |
|---|
| Place of publishing: | Kranj |
|---|
| Year of publishing: | 2016 |
|---|
| PID: | 20.500.12556/DKUM-61231  |
|---|
| COBISS.SI-ID: | 7790867  |
|---|
| NUK URN: | URN:SI:UM:DK:LEN5HZNY |
|---|
| Publication date in DKUM: | 13.10.2016 |
|---|
| Views: | 1319 |
|---|
| Downloads: | 132 |
|---|
| Metadata: |  |
|---|
| Categories: | FOV
|
|---|
|
:
|
Copy citation |
|---|
| | | | Average score: | (0 votes) |
|---|
| Your score: | Voting is allowed only for logged in users. |
|---|
| Share: |  |
|---|
Hover the mouse pointer over a document title to show the abstract or click
on the title to get all document metadata. |