| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Garancija za brezhibno delovanje stvari - primerjava pravil OZ in ZVPot
Avtorji:ID Turk, Urška (Avtor)
ID Kranjc, Vesna (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf UN_Turk_Urska_2015.pdf (483,28 KB)
MD5: FE2C8CD472BA743806FBB3BD2BF8B133
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:PF - Pravna fakulteta
Opis:Garancija za brezhibno delovanje stvari je institut, ki predstavlja kupcu jamstvo, da bo stvar v garancijskem roku brezhibno delovala. V slovenski zakonodaji jo urejata Obligacijski zakonik in Zakon o varstvu potrošnikov. Glavni namen mojega diplomskega dela je primerjava pravil obeh zakonov na področju navedenega instituta. Iz ureditve OZ izhaja, da ta ureja prostovoljno garancijo, ZVPot pa v večini določb v poglavju o garanciji ureja obvezno garancijo, razen prvih štirih členov, ki veljajo za obe vrsti. Vendar pa pravila OZ dopolnjujejo ZVPot, glede tistih vprašanj, ki v slednjem niso urejena - tudi v primeru obvezne garancije. Če pride v garancijskem roku do okvare stvari, lahko kupec na podlagi obeh zakonov uveljavlja enake zahtevke. To so: zahtevek za popravilo, zahtevek za zamenjavo, odstop od pogodbe, znižanje kupnine. Z vidika kupca je relevantno, da jih uveljavlja v skladu z določeno hierarhijo, ki jo poznata oba zakona. Poleg navedenih zahtevkov pa lahko uveljavlja tudi odškodnino. Med zakonoma obstajajo razlike glede ureditve rokov, ki jih mora kupec poznati za uspešno uveljavljanje pravic iz naslova garancije. ZVPot določa minimalno dolžino garancijskega roka, medtem ko je OZ ne predpisuje. Razlika je tudi v ureditvi roka za odpravo napake, ki se ga mora držati garant, saj ga ZVPot v nasprotju z OZ konkretizira. Tudi dolžina roka za sodno uveljavljanje pravic se razlikuje - ZVPot namreč določa daljšega kot OZ.
Ključne besede:garancija za brezhibno delovanje stvari, Obligacijski zakonik, Zakon o varstvu potrošnikov, kupec, zahtevek, rok
Kraj izida:Maribor
Založnik:[U. Turk]
Leto izida:2015
PID:20.500.12556/DKUM-54892 Novo okno
UDK:347.453.031(043.2)
COBISS.SI-ID:5073195 Novo okno
NUK URN:URN:SI:UM:DK:JF581BLJ
Datum objave v DKUM:16.05.2016
Število ogledov:3729
Število prenosov:445
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:PF
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:GUARANTEE-COMPARISON OF PROVISIONS BETWEEN OZ AND ZVPot
Opis:Guarantee is an instrument which ensures customers flawless operation of goods within the guarantee period. In Slovenian legislation the instrument is governed by Obligations Code (OZ) and Consumer Protection Act (ZVPot). The main purpose of my thesis is to compare provisions about guarantee between both acts. OZ governs voluntary guarantee, while ZVPot, in most of the provisions, governs obligatory guarantee, except for the first four articles which relate to both, voluntary and obligatory guarantee. However, provisions of the OZ complement ZVPot in the issues that are not governed in the latter – also with regard to obligatory guarantee. In case the product purchased malfunctions, consumers have the right to the same kind of claims based on both laws. These are: demand for repair or replacement, withdrawal from the contract, reduction of purchase money. It is relevant that consumers claim their rights in conformity of the hierarchy of both laws. Beside the listed claims consumers may also claim compensation. There are differences between both laws as to time limits which consumers must regard as to be successful in their claims. ZVPot stipulates the minimal guarantee period, while OZ does not. There is a difference also in the rules governing the time limit for correcting malfunctions that a guarantor is to abide by, since it is concretely stated in ZVPot. Another difference is in the time limit to claim consumer rights in court – in ZVPot it is longer than in OZ.
Ključne besede:guarantee, Obligations Code, Consumer Protection Act, consumer, claim, time limit


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici