| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Mariborske vstaje - dva procesa : sodišče prava in sodišče politično-ideološkega prizorišča
Avtorji:ID Lovrec, Vesna (Avtor)
ID Flander, Benjamin (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf VS_Lovrec_Vesna_2015.pdf (561,60 KB)
MD5: 306B08C0A4E8E48D58A43E98B9513B0E
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:FVV - Fakulteta za varnostne vede
Opis:Leta 2012 se je v Mariboru zgodilo več protestnih shodov, od katerih sta se dva končala z resnejšimi nemiri v mestu in množičnimi aretacijami. Tako imenovani »mariborski vstaji« je sledilo burno javno odzivanje, kakor tudi intenzivni uradni in sodni postopki, nekateri nerešeni še skoraj tri leta kasneje. Predmet diplomske naloge je natančen kronološki pregled dogajanj na samih protestih, v postopkih pridržanj in priporov, v (pred)kazenskem postopku in sodnem procesu, ki nam očitno izpostavi številne anomalije v teh procesih. Ravnanje policije, tožilstva in sodstva je bilo v več primerih v teh procesih močno nenavadno in nenormalno. Ob tem pa se nam zastavlja tudi vprašanje, zakaj je prišlo do teh anomalij v procesih oziroma vprašanje, ali je prišlo do teh anomalij zato, ker je bil politično-ideološki vpliv na potek procesa tako močan, da je izkrivil formalni potek procesov in s tem razkril, da se je poleg procesa na sodišču prava pravzaprav odvijal tudi sočasni proces na sodišču politično-ideološkega prizorišča. Zato v nalogi obravnavamo tezo v dveh fazah, prvič, preverjamo veljavnost teze, da je bil celoten proces obravnave »mariborske vstaje« in »udeležencev protestov« močno nenavaden in nenormalen, in drugič, preverjamo verjetnost insinuacije, da je bil ta proces nenavaden in nenormalen zato, ker je bil politično-ideološko konotiran. Skozi obravnavo tematike pridemo do širšega spoznanja, da proces proti udeležencem mariborskih vstaj ni bil navadan proces, temveč proces z velikim P, Proces, ki je imel močno politično-ideološko in državotvorno vlogo, ter da so bile “mariborske vstaje” prva resna demokratična (pre)izkušnja naše mlade države, ki se je v zadevi izkazala za neveščo in neuko prakticiranja demokracije.
Ključne besede:demonstracije, protestni shodi, politični protesti, mariborske vstaje, sodni procesi, diplomske naloge
Kraj izida:[Ljubljana
Kraj izvedbe:[Ljubljana
Založnik:V. Lovrec]
Leto izida:2015
Leto izvedbe:2015
Št. strani:74 str.
PID:20.500.12556/DKUM-54321 Novo okno
UDK:323.233(497.4)(043.2)
COBISS.SI-ID:3026922 Novo okno
NUK URN:URN:SI:UM:DK:7AOGMHI8
Datum objave v DKUM:19.10.2015
Število ogledov:1673
Število prenosov:378
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
Področja:FVV
:
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:AddThis
AddThis uporablja piškotke, za katere potrebujemo vaše privoljenje.
Uredi privoljenje...

Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Mariborske vstaje
Opis:In 2012 several political demonstrations happened in Maribor, two of them ended with seriouce riots and mass arrests. So called “Maribor uprisings” ware followed with wild public reactions and also with intensive formal proceedings and trials, some of them still unclosed today, three years later. The subject of this thesis is exact chronological overwiew of the happenings in the riots, in the proceedings of detentions, (pre)criminal proceedings and in the trial. Obvious anomalies appear in all these proceedings. The acts of police, acts of prosecution and the acts of court were in many cases in this process heavily unusual and abnormal. Parallely, the question appears why these unusual and abnormal acts appeared in the process, or the question wheather these unusual and abnormal acts appeared beceause of the strong political-ideological pressure in the background of the the process. Parallely to the process in the court of law there was a process in the court of political-ideological backstage. That is why we develop the thesis in two stages: firstly, we validate the thesis that the whole process of proceedings of “Maribor uprisings” and of “participants of protests” was heavily unusual and abnormal. And secondly, we question the possibility of insinuation that the whole process was unusual and abnormal because of its political-ideological conotation. The task leads us to wider recognition that the process on “Maribor uprisings” was no ordinary process, but was a process with capital P, the Process with heavy political-ideological and state-building role, and that “Maribor uprisings” were the first serious democratical experience of our young state, which turned out to be quite unskilled and inexpert in practicing democracy.
Ključne besede:Maribor uprisings, riots in Maribor, democracy, protection of protests, political protests, mass arrests, trial on uprisings, right to fair trial


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici