| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 59
First pagePrevious page123456Next pageLast page
1.
Pojavnost serijskih morilcev skozi zgodovino : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Ajda Jenkole, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Na začetku diplomskega dela je na kratko opisana definicija serijskih morilcev, kakšne so njihove značilnosti in pa kratek pregled zgodovine. V nadaljevanju je kategorizacija, za katero smo ugotovili, da obstaja več različnih tipologij, ampak nobena ni znanstveno potrjena. Poleg tipologije, smo obravnavali tudi faktorje, ki prispevajo k razvoju serijskih morilcev. Ti faktorji so lahko tako biološke narave (genetska predispozicija ali poškodbe možganov) kot psiho-sociološke narave (travme iz otroštva). Poskusili smo tudi, na kratko odgovoriti, ali se serijski morilci rodijo, ali jih starši vzgojijo, kjer smo ugotovili, da se rodijo potencialni serijski morilci, njihov razvoj pa je odvisen od vzgoje in okolja, v katerem odrastejo. Ker nas je zanimala pojavnost serijskih morilcev, smo v drugem delu diplomskega dela naredili pregled po kontinentih. Tu smo ugotovil,i da je število identificiranih serijskih morilcev odvisno od razvitosti policijskih organov in medijev – bolj kot je razvita država oziroma kontinent, več podatkov obstaja o številu serijskih morilcev. Za konec smo se posvetili še vplivu medijev na serijske morilce, kjer smo ugotovili, da mediji in serijski morilci delujejo simbiotično. Popularnost medijev je odvisna od prikazovanja teh morilcev, saj pritegnejo pozornost občinstva, medtem ko serijski morilci pridobivajo lastno identiteto preko medijske izpostavljenosti.
Keywords: serijski morilci, pojavnost, zgodovinski pregledi, baze podatkov, diplomske naloge
Published in DKUM: 29.09.2023; Views: 418; Downloads: 48
.pdf Full text (555,46 KB)

2.
Razvoj kriminalitete belih ovratnikov v Republiki Sloveniji od 1990 do danes : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Kristjan Malijanski, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Kriminaliteta belih ovratnikov se nanaša na nenasilne, finančno motivirane kriminalne dejavnosti, ki jih običajno izvajajo posamezniki ali organizacije v poslovnem ali poklicnem okolju. Pogosto je povezana s posamezniki na položajih zaupanja, avtoritete ali visokega družbenega statusa. Kazniva dejanja belih ovratnikov imajo lahko velike finančne posledice, saj povzročajo finančno škodo posameznikom, podjetjem in celotnemu gospodarstvu. Še danes nimamo točne definicije za tovrstno kriminaliteto, kar rezultira v težkem odkrivanju, preprečevanju in pregonu kaznivih dejanj, povezanih z njo. Navadno gre za dejanja uglednih ljudi na višjih družbenih položajih, ki so spoštovani v družbi in imajo visoko izobrazbo. Problem pa se pojavlja tudi v pozni opredelitvi tovrstnih dejanj kot nemoralnih in kaznivih, zaradi česar so se mnoga že uveljavila kot redna praksa. Med glave oblike kriminalitete belih ovratnikov uvrščamo slamnata podjetja, odtekanje denarja v davčne oaze in pranje denarja. Zločini belih ovratnikov imajo več problematičnih vidikov, ki imajo lahko daljnosežne posledice. Ključna vprašanja, povezana s kriminaliteto belih ovratnikov, so finančne izgube, težavnost odkrivanja in pregona, izguba zaupanja, neenakomerno izvrševanje ter družbeni in gospodarski vpliv: kazniva dejanja belih ovratnikov imajo lahko obsežne družbene in gospodarske posledice. Med pisanjem diplomske naloge smo ugotovili, da reševanje problematičnih vidikov kriminalitete belih ovratnikov zahteva večplasten pristop, ki vključuje stroge predpise, učinkovito izvrševanje, ozaveščanje javnosti in mednarodno sodelovanje. Ključnega pomena je spodbujati preglednost, okrepiti mehanizme odgovornosti in zagotoviti, da pravni sistem ustrezno obravnava kazniva dejanja belih ovratnikov, da se zaščitijo interesi posameznikov, podjetij in družbe kot celote.
Keywords: kriminaliteta belih ovratnikov, odkrivanje, pregon, zgodovinski pregledi, Slovenija, diplomske naloge
Published in DKUM: 26.09.2023; Views: 486; Downloads: 90
.pdf Full text (2,33 MB)

3.
Fizično kaznovanje otrok v šolah: pregled sprememb skozi čas in mednarodna primerjava : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Nika Zalar, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Fizično kaznovanje je disciplinska metoda, pri kateri odrasla oseba, ki nadzoruje otroka, namerno povzroči bolečino kot odgovor na otrokovo nesprejemljivo vedenje in neprimerno govorjenje. Neposredni cilji takšnega kaznovanja so običajno ustaviti prekršek, preprečiti njegovo ponovitev in dati zgled drugim. Domnevni dolgoročni cilj je spremeniti otrokovo vedenje in ga uskladiti s pričakovanji odrasle osebe. Pri fizičnem kaznovanju odrasle osebe običajno kaznujejo otroka po različnih delih njegovega telesa z roko ali s palicami, jermeni ali drugimi predmeti, ki naj bi povzročili bolečino in strah. V diplomskem delu je predstavljeno in razloženo, kaj kazen sploh je ter kako se je čez zgodovino ta oblika kaznovanja razširila in bila velikokrat uporabljena. V raziskovalnem delu smo analizirali, kako se je fizično kaznovanje razvijalo v preteklosti ter kako je s tem danes. Zanimalo nas je tudi, ali je ta oblika kaznovanja še vedno razširjena po svetu. Nad podatki, ali je fizično kaznovanje v nekaterih državah prisotno, smo bili res presenečeni, ker se na žalost po svetu to še vedno dogaja. Morda nekdo celo pomisli, da se to dogaja v državah, ki so manj razvite, vendar ni tako. V 15 državah fizično kaznovanje ni popolnoma prepovedano v nobenem okolju, tudi kot kazen za kaznivo dejanje. V 29 državah je fizično kaznovanje − bičanje, klofutanje − še vedno zakonito v skladu z državnim, tradicionalnim ali verskim pravom kot kazen za kazniva dejanja, ki jih storijo mladoletniki.
Keywords: fizično kaznovanje, otroci, kazni, zgodovinski pregledi, diplomske naloge
Published in DKUM: 25.09.2023; Views: 382; Downloads: 72
.pdf Full text (801,11 KB)

4.
5.
6.
7.
8.
Postanek in razvoj drame
Fran Bradač, 1931

Keywords: tragedija, zgodovinski pregledi, stara grška tragedija
Published in DKUM: 30.12.2015; Views: 1002; Downloads: 47
URL Link to full text

9.
10.
Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica