1.
Primerjava metod zaklepanja pametnih telefonov : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnostMirza Purić, 2023, diplomsko delo
Opis: Teoretični del zaključnega dela zajema predstavitev trenutno najbolj priljubljenih oziroma aktualnih metod zaklepanja pametnih telefonov. Prikazan je način delovanja za vsako izmed metod, hkrati pa so predstavljene prednosti in slabosti ter možnosti za njihov razvoj v prihodnosti.
Ker se je zmogljivost pametnih telefonov v zadnjem desetletju močno povečala, je s tem narasla tudi njihova uporaba. Že dolgo časa nam telefoni ne služijo več zgolj za klicanje in pisanje sporočil, temveč se uporabljajo za številna druga opravila, kot so hramba podatkov, fotografiranje, brskanje po internetu, potrjevanje spletnih plačil in podobno. Ravno zaradi tega se pri uporabnikih pojavi želja oziroma potreba po ustreznem varovanju vseh podatkov, ki so shranjeni v njihovih napravah. Poleg že obstoječih standardnih metod zaklepanja, kot so vzorci in gesla, je k občutku varnosti močno pripomogla implementacija biometričnih metod zaklepanja v mobilne telefone. Gre namreč za tehnologijo, ki uporabniku omogoča preverjanje identitete s pomočjo prstnih odtisov, obraza, očesne šarenice in podobno. Zaradi enostavne uporabe in stopnje varnosti, ki jo biometrija nudi, je ta dokaj hitro postala priljubljena med uporabniki pametnih telefonov in tako postala standard na področju varovanja mobilnih naprav.
V empiričnem delu so predstavljeni rezultati anketnega vprašalnika, katerega cilj je bil ugotoviti predvsem, katere metode so najbolj priljubljene med uporabniki pametnih telefonov znotraj Republike Slovenije in zakaj se odločajo prav za izbrano metodo.
Ključne besede: pametni telefoni, varnost, zaklepanje pametnih telefonov, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 30.03.2023; Ogledov: 741; Prenosov: 132
Celotno besedilo (1,64 MB)