| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Kakovost življenja pri pacientu z mehanskim podpornim sistemom za levi prekat
Matevž Amon, 2020, diplomsko delo

Opis: Teoretično izhodišče: Mehanski podporni sistem za levi prekat (v nadaljevanju LVAD črpalka) je namenjen dolgotrajni podpori srca, saj zaradi svojega delovanja razbremeni popuščajoč levi prekat in zagotovi primeren krvni obtok po celotnem telesu. LVAD črpalka pacientu omogoča aktivno in dejavno življenje. Vseeno pa pacient mora sprejeti določene omejitve, prav tako lahko pride do določenih sprememb v pacientovem življenju. Namen zaključnega dela je predstaviti kakovost življenja pri pacientu z mehanskim podpornim sistemom za levi prekat. Raziskovalne metode: Pri izdelavi teoretičnega dela zaključnega dela smo uporabili deskriptivno (opisno) metodo dela. V empiričnem delu zaključnega dela smo uporabili kvalitativno metodologijo raziskovanja. Izvedli smo študijo primera. Za potrebe zbiranja podatkov smo izvedli intervju z eno pacientko z vstavljenim mehanskim podpornim sistemom za levi prekat. Rezultati: Rezultati v študiji primera so nam pokazali, da se je kakovost življenja pacientke z vstavljenim mehanskim podpornim sistemom znatno izboljšala, zlasti pri sami samostojnosti pacientke in zmanjšanemu številu hospitalizacij. Ugotovili pa smo, da so največje težave s katerimi se pacientka sooča nespečnost in omejitev v gibanju. V okviru teh ugotovitev smo izpostavili smo 7 poglavitnih negovalnih diagnoz. Diskusija in zaključek: Kakovost življenja je včasih težko ocenjevati. Vsaka oseba si namreč drugače razlaga, kdaj je njegovo življenje zadovoljivo in uspešno. Zato si je pri ocenjevanju kakovosti potrebno izbrati individualen pristop. Prav tako je kakovost življenja odvisna od same uspešnosti prilagoditve pacienta na njegovo bolezensko stanje. Potrebno bo še več raziskav na to temo, ki bodo spremljale samega pacienta dalj časa in ga še bolje spoznala.
Ključne besede: srčno popuščanje, srčna črpalka, vsakodnevne aktivnosti, kakovost življenja, LVAD
Objavljeno v DKUM: 19.02.2020; Ogledov: 1215; Prenosov: 292
.pdf Celotno besedilo (1,35 MB)

2.
Analiza aktivnosti starostnikov za kvalitetno in varno staranje
Nadja Jurančič, 2017, magistrsko delo

Opis: Namen naloge je preučiti in določiti vsakodnevne aktivnosti starostnikov, ki bi nam lahko omogočile lažje osnove za alarm oziroma pomagale oblikovati tehnološke rešitve zaznavanja aktivnosti starostnikov na daljavo. V nalogi predstavimo starostnike glede na njihovo osebnost, spol in telesne zmogljivosti v posameznih obdobjih njihovega življenja. Opredelimo vzroke in posledice demografskih sprememb, teorije staranja in pripravo na proces staranja. Natančneje predstavimo aktivno staranje in pomen informacijsko-komunikacijskih tehnologij za kvalitetno in varno staranje. Uporabili smo metodi opazovanja in anketiranja. Vsakodnevne aktivnosti smo razdelili na običajne in instrumentalne.
Ključne besede: vsakodnevne aktivnosti, starostniki, staranje, aktivno staranje, informacijsko-komunikacijske tehnologije
Objavljeno v DKUM: 22.03.2017; Ogledov: 1478; Prenosov: 338
.pdf Celotno besedilo (1,84 MB)

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici