| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Parametrični vplivi na kakovost in zanesljivost merilnega vezja : učbenik
Vojko Matko, 2022, textbook

Abstract: Vsebina obsega vplive posameznih parametrov na kakovost in zanesljivost merilnega vezja. Parametrični pristop daje zelo natančen kakovostni pregled nad vplivi parametrov vezja, vplivnimi količinami in tudi optimiranju merilnih vezij v smislu “ECO (Ecology) design-a”. Ta je predpisan z evropsko direktivo 2009/125 /CE in postavlja okvir za določitev zahtev za okoljsko primerno zasnovo izdelkov, povezanih s čim manjšo porabo električne energije. Ob upoštevanju te direktive pa moramo ob zmanjšanju porabe energije posameznih vezij tudi preverjati kakovost in zanesljivost delovanja, kar je v tem učbeniku osredotočeno na področje merilne negotovosti merilnih vezij. Pomembne pridobitve parametričnega pristopa so, da v končni analizi dobimo informacijo o velikostnih redih posameznih parametričnih vplivov, da izboljšamo kakovost v smislu izboljšanja merilne negotovosti ob sočasnem zmanjšanju porabe električne energije in predvsem, da dobimo informacijo kako izboljšati vezje. Vsebina te publikacije je splošno uporabna tudi pri drugih predmetih študija splošne elektrotehnike.
Keywords: vpliv parametrov, analize parametrov, merilna negotovost, zanesljivost delovanja, »eco design«
Published in DKUM: 25.05.2022; Views: 730; Downloads: 80
.pdf Full text (22,80 MB)
This document has many files! More...

2.
Primerjava različnih modelov pri sublimacijskem sušenju
Ožbej Verhnjak, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Liofilizacija je postopek, pri katerem preko poznavanja trojne točke izvedemo postopek sušenja s pomočjo sublimacije. Postopek je danes veliko v uporabi v živilski in farmacevtski industriji, saj tekom izvedbe hrana oziroma biološka tkiva ne izgubijo kvalitet, ki so jih imele v normalnem stanju. Ker pa je postopek drag, so nekatera podjetja izrazila željo po razvoju simulacijskega orodja, ki bi celoten proces uspel izračunati in tako preprečil nepotrebne stroške. V tem delu je opisano, na kakšen način je bilo simulacijsko orodje razvito. Podano je fizikalno ozadje procesa in pa različni modeli, ki ga morejo opisati. Ker v modelih nastopa veliko koeficientov je bilo potrebno preveriti, kateri imajo močan vpliv na rezultate preračuna. Na podlagi izrisanih grafov je bila narejena primerjava in podan rezultat. Zaradi večje uporabnosti programa je bil izdelan tudi uporabniški vmesnik, katerega nastanek je opisan.
Keywords: Sublimacijsko sušenje, liofilizacija, primerjava modelov, vpliv parametrov na izračun
Published in DKUM: 27.10.2015; Views: 1313; Downloads: 178
.pdf Full text (2,69 MB)

3.
Vpliv pogojev strjevanja na mikrostrukturo zlitin in kompozitov s sestavo AlSi17Cu5
Gorazd Lojen, Ivan Anžel, Alojz Križman, 2001, original scientific article

Abstract: Mikrostrukture zlitin v litem stanju so, razen od kemijske sestave, odvisne od procesnih parametrov, ki opredeljujejo razmere pri strjevanju. Najvplivnejša sta hitrost ohlajanja in gibanje taline med strjevanjem. Klasični postopki litja dopuščajo le relativno majhen vpliv na hitrost ohlajanja, saj je le-ta okvirno določena že z izbiro postopka (litje v pesek, litje v kokile, tlačno litje ...). Gibanje taline je omejeno na vrtinčenje, ki je posledica ulivanja v formo. V večini primerov je kratkotrajno in prešibko, da bi imelo večji vpliv na mikrostrukturo. Večina postopkov priprave materialov za predelavo v delno staljenem stanju temelji na intenzivnem gibanju taline med strjevanjem, ki omogoča ravoj nedendritne, globulitne morfologije primarnih trdnih faz. Pri teh postopkih je mogoče variirati dva procesna parametra: hitrost ohlajanja in hitrost mešanja. Kljub temu so faze v materialu in zaporedje njihove kristalizacije še vedno skladne s faznim diagramom in s sestavo zlitine. Izbrani hitrosti ohlajanja in mešanja opredeljujeta podobne pogoje nukleacije in rasti za vse faze, ki kristalizirajo iz taline med mešanjem. Bistvenio različne pogoje za nukleacujo in rast delcev posameznih faz v materialih je mogoče izbirati le, če material izdelamo kot kompozit. S postopkom sinteze delno staljenih mešanic je mogoče izdelati materiale, ki vsebujejo več primarnih faz, pri čemer lahko delcem vsake od teh faz predpišemo drugačno obliko in velikost. V tem prispevku obravnavamo mikrostrukture različnih materialov s povprečno kemijsko sestavo AlSi17Cu5: mikrostrukture različno hitro (brez mešanja) strjenih zlitin, zlitine, strjene med mešanjem, in kompozitov, izdelanih s sintezo delno staljenih mešanic.
Keywords: metalurgija, morfologija primarnih faz, vpliv procesnih parametrov, hitrost ohlajanja, mešanje v delno staljenem stanju, kompoziti s kovinsko matico, delno staljene mešanice, večfazne mešanice, sinteza delno staljenih mešanic
Published in DKUM: 01.06.2012; Views: 2404; Downloads: 96
.pdf Full text (367,24 KB)
This document has many files! More...

Search done in 10.52 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica