| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 12
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
UGOTAVLJANJE TRDOTE VODE IN IZLOČANJE VODNEGA KAMNA
Nina Vičar, 2015, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo preučevali problematiko izločanja vodnega kamna iz vode na črpališču v Sp. Ščavnici. Izmerili smo relevantne fizikalno-kemijske parametre. Na podlagi rezultatov meritev smo se odločili za elektromagnetno napravo in permanentni magnet, ki na kristalizacijo vodnega kamna vplivata z magnetnim poljem. Izvedli smo eksperimente pri različnih variantah montaže elektromagneta in pri različnih obtokih vode skozi merilno progo. Dokazali smo, da se brez obdelave iz vode izloča kalcit, medtem ko se aragonit izloča v manjši meri. Po obdelavi z elektromagnetom in permanentnim magnetom pa se delež aragonita poveča. Pri tem zadostuje že par obtokov skozi napravo. Pomembna ugotovitev je, da se po obdelavi kemijska sestava vode in mikrobiološka slika ne spremenita.
Keywords: vodni kamen, trdota vode, magnetna obdelava vode, permanentni magnet, elektromagnet, pitna voda
Published in DKUM: 04.12.2015; Views: 2904; Downloads: 401
.pdf Full text (4,49 MB)

2.
EKSPERIMENTALNA DOLOČITEV VPLIVA ELEKTROMAGNETNEGA POLJA NA IZLOČANJE VODNEGA KAMNA
Tadeja Volaušek, 2014, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo proučevali vpliv elektromagnetnega polja na izločanje vodnega kamna. Namen dela je bil eksperimentalno dokazati, da se v primeru obdelane vode na grelcu bojlerja nabere manj vodnega kamna kot pri neobdelani vodi. Izvedli smo tri različne eksperimente z uporabo generatorja magnetnega polja Multi PLUS, ki omogoča dve možnosti obratovanja. Prva bi naj povzročila raztapljanje vodnega kamna, ki je v sistemu že prisoten, druga možnost pa preprečila odlaganje in kopičenje trdih oblog na kontaktne površine. Eksperimente smo izvajali na dveh linijah, da smo lahko primerjali razliko med obdelano in neobdelano linijo. Prvi eksperiment je bil namenjen opazovanju raztapljanja vodnega kamna, druga dva pa vzdrževanju površin cevi in grelca pri višjih in nižjih frekvencah. Na osnovi rezultatov lahko v vseh treh eksperimentih potrdimo pozitivno delovanje elektromagnetne naprave.
Keywords: elektromagnetna obdelava vode, vodni kamen, karbonatno ravnotežje, kalcijev karbonat, mehčanje vode
Published in DKUM: 22.09.2014; Views: 2053; Downloads: 182
.pdf Full text (1,60 MB)

3.
UČINKOVITOST RAZLIČNIH MAGNETNIH NAPRAV ZA ZMANJŠEVANJE OBLOG VODNEGA KAMNA V GRELNIKIH VODE
Alja Koštomaj, 2013, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljena učinkovitost različnih magnetnih naprav za zmanjševanje oblog vodnega kamna v grelnikih vode. Preučevali smo učinkovitost permanentnih magnetov in elektromagnetno napravo. Eksperimente smo izvajali na primerjalni progi in na progi z magnetno obdelavo vode. Pri eksperimentu z elektromagnetno napravo so rezultati pokazali, da naprava ob upoštevanju obratovalnih pogojev ni bila učinkovita. S permanentnimi magneti smo izvedli eksperimente pri izhodni temperaturi 60 °C in 80 °C. Pri obeh eksperimentih je bilo manj vodnega kamna na grelniku z magnetno obdelavo vode. Prav tako pa je bilo manj vodnega kamna pri eksperimentu z nižjo izhodno temperaturo, kar kaže na večjo učinkovitost permanentnih magnetov pri nižjih temperaturah.
Keywords: vodni kamen, kalcijev karbonat, magnetna obdelava vode, permanentni magneti, elektromagnet
Published in DKUM: 18.09.2013; Views: 2457; Downloads: 185
.pdf Full text (5,99 MB)

4.
VPLIV HITROSTI IN KATODNE ZAŠČITE NA IZLOČANJE VODNEGA KAMNA IZ MAGNETNO OBDELANE VODE
Nina Vičar, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo prikazuje študijo kemijske sestave vodnega kamna, katerega glavna komponenta je kalcijev karbonat. Prav tako zajema tudi obarjanje kalcijevega karbonata kot primarne komponente vodnega kamna in problematiko izločanja vodnega kamna na grelcih grelnika vode. Obloge vodnega kamna smo skušali zmanjšati z uporabo permanentnih magnetov s t. i. magnetno obdelavo vode. Izvedli smo eksperimente pri različnih pretočnih hitrostih vode skozi magnetno napravo z uporabo magnezijeve katodne zaščite in vzporedno brez njene prisotnosti. Ugotovili smo, da pri naših pretočnih hitrostih in povprečni temperaturi ni bistvene razlike med magnetno obdelano in neobdelano vodo ter da magnezijeva katodna zaščita prav tako kaj dosti ne vpliva na količino izločenega vodnega kamna.
Keywords: vodni kamen, aragonit, kalcit, kalcijev karbonat, permanentni magneti, katodna zaščita, magnetna obdelava vode
Published in DKUM: 18.09.2013; Views: 2598; Downloads: 190
.pdf Full text (11,12 MB)

5.
ANALIZA NERAZTOPLJENIH SNOVI V PITNI VODI GOSPODINJSTEV
Valerija Čižić, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi smo analizirali črne neraztopljene delce, ki so se izločili iz pitne vode. Glede na literaturne navedbe bi se v vodi lahko nahajale spojine z železom ali manganom, ki bi se izločale skupaj z vodnim kamnom. Druga možnost je tvorba biofilma. Opravili smo fizikalno-kemijske analize vode ter mikroskopske analize in posneli IR spektre izločenih delcev iz vode. Rezultati fizikalno-kemijskih analiz so pokazali, da je voda trda ter ne vsebuje železovih in manganovih snovi. Iz IR spektrov smo določili prisotnost proteinov, ki so bistveni sestavni del celične stene bakterij, zato smo zaključili, da gre za izločanje vodnega kamna, obdanega s črnim biofilmom.
Keywords: pitna voda, onesnaženje vode, kovine v vodi, vodni kamen, IR spektrometrija, bakterije, biofilm
Published in DKUM: 04.10.2012; Views: 2182; Downloads: 331
.pdf Full text (1,82 MB)

6.
TOPLOTNE IZGUBE ZARADI ODLAGANJA VODNEGA KAMNA NA GRELCIH GOSPODINJSKIH NAPRAV
Gregor Kravanja, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljena učinkovitost magnetne obdelave vode (MOV) na zmanjšanje izločanja vodnega kamna. Preučevali smo vpliv različnih hitrosti pretoka vode skozi magnetno napravo za preprečitev nastajanja vodnega kamna na grelcih bojlerjev. Prav tako smo izvedli eksperimente z in brez Mg-elektrode pri različnih pretokih. Rezultati nakazujejo, da pri eksperimentih z Mg - elektrodo in napravo z MOV ni bistvenega učinka magnetne obdelave na zmanjšanje količine izločenega vodnega kamna. Pri eksperimentih brez Mg-elektrode in vključeno napravo za MOV pa se učinek magnetne naprave povečuje s povečanim pretokom vode. Predvidevamo, da se z dodatkom Mg - elektrode vpliv MOV izrazito zmanjša.
Keywords: vodni kamen, kalcijev karbonat, magnetna obdelava vode (MOV), Mg-elektroda, dinamičen fluidni sistem
Published in DKUM: 20.09.2012; Views: 2580; Downloads: 295
.pdf Full text (3,48 MB)

7.
OPTIMIZACIJA SISTEMOV ZA PREPREČEVANJE VODNEGA KAMNA V TOPLOTNIH POSTAJAH DALJINSKEGA OGREVANJA
Primož Matičič, 2010, master's thesis/paper

Abstract: V sistemu daljinskega ogrevanja v Ljubljani se za preprečevanje izločanja vodnega kamna v toplotnih postajah za pripravo sanitarne tople vode večinoma uporabljajo sistemi s tekočimi polifosfati. Te sisteme poskušamo nadomestiti s sistemi, ki delujejo brez dodajanja kemijskih sredstev v potrošno vodo. V magistrskem delu so v realnih razmerah ovrednoteni termični sistem in naprave za magnetno obdelavo vode ter primerjani s sistemom na osnovi tekočih polifosfatov. Obravnavani so tudi sodobni pristopi k izbiri regulacijskega ventila kot ključnega elementa v termičnem sistemu in optimizacija teh sistemov, ki izboljša njihovo učinkovitost pri preprečevanju izločanja vodnega kamna.
Keywords: energetika, daljinsko ogrevanje, toplotna postaja, prenosnik toplote, naprava za magnetno obdelavo vode, termični sistem, vodni kamen, sanitarna topla voda
Published in DKUM: 12.09.2010; Views: 4685; Downloads: 408
.pdf Full text (12,62 MB)

8.
PRIPRAVA HLADILNE VODE ZA JEKLARNO
Matej Lužnik, 2009, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo opisuje problematiko priprave hladilne vode za Jeklarno v podjetju Acroni d.o.o.. Največji problem je onesnaženost hladilne vode z muljem oziroma majhnimi mikronskimi delci. Ta problem je posledica močnih nalivov, predvsem spomladi in jeseni, ko se onesnažita potok Javornik in reka Sava Dolinka, iz katerih se napaja hladilna voda za Jeklarno. Drugi največji problem je nastanek vodnega kamna, predvsem na odprtem sekundarnem sistemu Elektro Obločne Peči. Oboje je za nemoteno delovanje posameznih sistemov v Jeklarni zelo moteče, zato so v diplomskem delu predlagane smernice k rešitvam za posamezni primer.
Keywords: hladilna voda, vodni kamen, mulj
Published in DKUM: 11.06.2009; Views: 3723; Downloads: 352
.pdf Full text (20,72 MB)

9.
OPTIMIZACIJA VROČEVODNEGA OMREŽJA IN VPLIV VODNEGA KAMNA NA PRENOS TOPLOTE GRELNIH POVRŠIN
Danijela Urbancl, 2009, dissertation

Abstract: Doktorska disertacija zajema tri sklope v katerih so predstavljene rešitve, ki lahko v znatni meri prispevajo k smotrni rabi energije, zmanjšanju škodljivih vplivov na okolje in posledično k ciljem, ki so prioriteta svetovne energetske in okoljske politike. Predstavljeni so statistični podatki o emisijah toplogrednih plinov in predlagani ukrepi za njihovo zmanjšanje. Raziskane so pretočno - tlačne zakonitosti sistema daljinskega ogrevanja ter z variacijo vplivnih parametrov v optimizacijskem modelu analiziran vpliv na potek optimalnih drevesnih poti v zankastem omrežju. Podrobneje je predstavljena morfologija vodnega kamna, katerega glavna sestavina je kalcijev karbonat v kalcitni ali aragonitni strukturi. V sklopu eksperimentalnega dela so izvedeni preizkusi izločanja vodnega kamna na grelcih bojlerjev za toplo vodo in na grelcih pralnih strojev. Analiziran je vpliv dvovalentnih ionov na kristalno obliko vodnega kamna in podana ocena zmanjšanega prenosa toplote zaradi oblog na grelcih iz različnih materialov. Predlagana je optimalna namestitev grelcev in oblika kadi, ki zagotavlja dobro turbulenco toka vode in manjšo tvorbo vodnega kamna.
Keywords: energetika, smotrna raba energije, prenos toplote, vročevodna omrežja, optimizacija, nelinearno programiranje, pralni stroji, grelci pralnih strojev, vodni kamen
Published in DKUM: 06.05.2009; Views: 5099; Downloads: 399
.pdf Full text (4,82 MB)

10.
Search done in 0.18 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica