1. Vpliv kenguru metode na rast in razvoj nedonošenčkovKatarina Božić, 2024, magistrsko delo Opis: Uvod: Prezgodnje rojstvo predstavlja globalni zdravstveni problem, ker prispeva k povečanju obolevnosti in umrljivosti nedonošenčkov. Metoda kenguru je dokazano učinkovita metoda, ki temelji na tesnem telesnem stiku med materjo in nedonošenčkom. Stalna podpora medicinske sestre je ključnega pomena pri izvajanju te metode.
Metode: Uporabili smo deskriptivno metodo dela. Izvedli smo sistematični pregled znanstvene in strokovne literature na raziskovalno tematiko. Iskanje literature je potekalo v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL Ultimate, Cochrane Library, Wiley Online Library in SAGE. Sledili smo smernicam pristopa PRISMA. Identificirane raziskave smo analizirali in predstavili v evalvacijski tabeli. Izvedli smo sintezo identificiranih raziskav, kritično oceno, razvrstitev po hierarhiji dokazov in tematsko analizo.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 12 raziskav. Kenguru metoda ima pomemben fiziološki učinek, saj vpliva na rast in razvoj ter povezavo med materjo in otrokom. Prav tako ima pozitiven učinek na potek zdravljenja, s čimer se skrajša ležalna doba in preprečijo zapleti pri nedonošenčku. Med ključne naloge medicinske sestre spada zdravstvena vzgoja s starši, saj jih poučuje, ozavešča in spodbuja ter jim pomaga pri izvajanju kenguru metode.
Razprava in zaključek: Kenguru metoda ima številne pozitivne učinke na rast, razvoj in preživetje nedonošenčkov. Medicinske sestre imajo pri tem zelo pomembno vlogo, saj z zdravstveno vzgojo pripomorejo k bolj kakovostni zdravstveni negi in oskrbi nedonošenčkov. Ključne besede: učinek, kengurujčkanje, nedonošen otrok, razvijanje, vloga medicinske sestre Objavljeno v DKUM: 03.09.2024; Ogledov: 44; Prenosov: 31 Celotno besedilo (2,11 MB) |
2. Sodobne prehranske motnje in njihovo poznavanje med študenti zdravstvene negeMelani Horvat, 2023, diplomsko delo Opis: Motnje hranjenja so dlje trajajoče motnje prehranjevalnega vedenja ali vedenja, namenjenega uravnavanju telesne teže. Prehranske motnje imajo resne posledice za posameznika, njegovo zdravstveno stanje in družbeno okolje. Zaradi globalizacije in idealov zahodne kulture narašča število novonastalih sodobnih prehranskih motenj. Tako klasifikacija ne opisuje več samo anoreksije nervoze, bulimije nervoze in kompulzivnega prenajedanja, ampak tudi sodobne prehranske motnje, kot sta ortoreksija nervoza in bigoreksija nervoza. Ključne besede: prehranske motnje, ortoreksija nervoza, bigoreksija nervoza, vloga
medicinske sestre Objavljeno v DKUM: 06.12.2023; Ogledov: 411; Prenosov: 38 Celotno besedilo (1,26 MB) |
3. Vloga medicinske sestre pri preventivi alkoholizma pri odraslih osebahMonika Krivec, 2022, diplomsko delo Opis: Uvod: Alkohol je eden izmed vodilnih vzrokov bolezni, ki ga je možno preprečiti s preventivo. Pri preventivi so vključeni različni zdravstveni profili, eni izmed teh so tudi medicinske sestre. Prav medicinske sestre imajo pomembno vlogo zaradi tesnega stika in rednega stika z bolnikom. Namen zaključnega dela je raziskati preventivo alkoholizma in vlogo medicinske sestre pri odraslih.
Metode: Pridobljene podatke smo sistematično preučili in jih analizirali. Iskali smo jih v mednarodnih podatkovnih bazah: CHINAL, PubMed in MEDLINE. Z Boolovimi operaterji smo poiskali niz ključnih besed. Vse zadetke smo pregledali in jih predstavili s pomočjo PRISMA-diagrama (Moher, et al., 2009). Za kritično oceno člankov smo uporabili orodje Joanna Briggs Institute (JBI).
Rezultati: Uporabili smo 7 člankov, ki so ustrezali naši temi. Velik pomen imajo preventiva, uporaba presejalnih orodij in ustrezno izobraženo medicinsko osebje, kjer imajo posebno vlogo medicinske sestre. Pomembno je, da se izobražujejo v komunikacijskih tehnikah. Kot učinkovita tehnika se je izkazala metoda z računalniškim preverjanjem uporabe alkohola in s kratko intervencijo kot tudi skupinske kratke intervencije z medicinskimi sestrami.
Razprava in sklep: Alkoholizem je vse pogostejši, zato je pomembno, da se izvaja preventiva za zgodnje odkrivanje alkoholizma. Medicinske sestre igrajo pomembno vlogo pri odkrivanju, presejanjih in kratkih intervencijah. Ključne besede: alkoholizem, preventiva, odrasli, vloga medicinske sestre Objavljeno v DKUM: 19.08.2022; Ogledov: 898; Prenosov: 192 Celotno besedilo (1,17 MB) |
4. Dolgotrajna kakovost življenja žensk obolelih za rakom dojkeDoroteja Povše, 2022, diplomsko delo Opis: Uvod: V Sloveniji se je petletno preživetje obolelih za rakom dojke povečalo za 3 %, zato je rehabilitacija obolelih usmerjena v izboljšanje kakovosti življenja in ne le podaljšanje življenja. Namen diplomskega dela je ugotoviti, kako pacientke z rakom dojke 5 let ali več po postavitvi diagnoze ocenjujejo kakovost svojega življenja.
Metode: Uporabljena je bila kvantitativna metodologija raziskovanja. Podatke smo pridobili s pomočjo spletnega anketnega vprašalnika. Namenski vzorec je zajemal 22 žensk, članic skupine za samopomoč obolelih za rakom dojke. Pridobljene podatke smo analizirali s pomočjo opisne statistike.
Rezultati: Ugotovili smo, da 72 % žensk 5 let ali več po postavitvi diagnoze rak dojke ocenjuje kakovost svojega življenja boljše kot pred postavitvijo diagnoze. Zaznanih je bilo nekaj negativnih posledic. 54 % jih zelo skrbi, ko zbolijo, 46 % jih spolnost ne zanima preveč, težave s hojo po stopnicah in negotovostjo ima 41 % žensk, 23 % jih ima težave s spominom. Zaznani pa so bili tudi pozitivni rezultati. 82 % jih je mnenja, da odkar so premagale raka dojke, so močne osebe, prav tako jih 82 % navaja, da se lahko zanesejo na svoje bližnje. Samo 9 % jih ima težave s samopodobo.
Razprava in sklep: Kljub temu, da v večini ženske po prebolelem raku dojke ocenjujejo kakovost svojega življenja kot dobro, so zaznane težave na posameznih področjih življenja. Potrebno je zavedanje medicinske sestre o pomenu kakovosti življenja za posameznico in vrednotenje kakovosti življenja ter sledenje in celostna rehabilitacija obolelih žensk. Ključne besede: rak dojke, zdravljenje, preživeli, vloga medicinske sestre, društva za samopomoč Objavljeno v DKUM: 17.06.2022; Ogledov: 973; Prenosov: 141 Celotno besedilo (1,27 MB) |
5. Doživljanje smrti pacientov v procesu hospic obravnave: vidik medicinske sestreGloria Sapač, 2021, diplomsko delo Opis: Umiranje vsak človek doživlja drugače. V prvi vrsti to zelo težko sprejemajo svojci, ki so neposredno ob osebi, s katero so medsebojno povezani. Druga skupina so medicinske sestre, ki nudijo zdravstveno nego in oskrbo ob koncu človekovega življenja. Namen zaključnega dela je raziskati, kako medicinske sestre doživljajo smrt pacientov v hospic obravnavi. Ključne besede: čustveni odziv na smrt, občutki ob umirajočem, doživljanje umiranja, vloga medicinske sestre ob umirajočem Objavljeno v DKUM: 17.09.2021; Ogledov: 1020; Prenosov: 165 Celotno besedilo (1,08 MB) |
6. Osveščenost mladih o cerebralni paraliziLaura Fižolnik, 2021, diplomsko delo Opis: Cerebralna paraliza je najpogostejša permanentna oblika invalidnosti med otroki. Osebe z invalidnostjo so velikokrat tarča predsodkov, zato se srečujejo tako z zdravstvenimi izzivi, ki jih prinaša ta oblika invalidnosti, kot s tem, kako jih družba obravnava. Nepoznavanje cerebralne paralize in različni stereotipi povzročajo, da se osebe s cerebralno paralizo izključuje iz družbe, kar pa pri njih povzroča nižanje samozavesti in emocionalne težave.
Uporabili smo kvantitativno metodologijo raziskovanja in deskriptivno metodo dela. Raziskavo smo izvedli s pomočjo strukturiranega anketnega vprašalnika. Raziskava je potekala od septembra do decembra. Vprašalnik je izpolnilo 545 anketirancev, starih med 18 in 24 let. Rezultate smo analizirali s pomočjo opisne statistike.
Ugotovili smo, da je večina mladih že slišala za cerebralno paralizo, vendar še vedno niso dovolj osveščeni o tej motnji v duševnem razvoju (89 % vprašanih). Rezultati so pokazali, da je mnenje mladih o osebah s cerebralno paralizo razdeljeno in predsodki še prisotni, saj delež mladih še vedno verjame, da bi morali onemogočiti druženje otrok s cerebralno paralizo z vrstniki, ki je nimajo.
Potrebna je boljša osveščenost mladih o cerebralni paralizi, saj opažamo napačna prepričanja med njimi. Zdravstveni delavci bomo morali bolje izvajati zdravstveno vzgojo v celotni družbi. Ljudje morajo biti osveščeni s strokovnimi informacijami o otrocih s cerebralno paralizo, saj mladi večino laičnih informacij izvedo drugod. Ključne besede: percepcija javnosti, odnos družbe, vloga diplomirane medicinske sestre, Zveza Sonček Objavljeno v DKUM: 17.08.2021; Ogledov: 1102; Prenosov: 75 Celotno besedilo (816,15 KB) |
7. Kakovost življenja bolnika z ahalazijo požiralnika po peroralni endoskopski miotomijiLuka Ulbin, 2020, diplomsko delo Opis: Uvod: Ahalazija požiralnika je resna redka motorična motnja požiralnika, ki bolniku bistveno poslabša kvaliteto življenja. Bolezni, z do sedaj poznanimi postopki, ne moremo popolnoma ozdraviti, lahko pa zdravimo oz. lajšamo njene simptome. Peroralna endoskopska miotomija je novejši kirurški poseg za zdravljenje ahalazije požiralnika, ki lahko bistveno izboljša kakovost življenja bolnika. V diplomskem delu želimo predstaviti kakovost življenja pacienta z ahalazijo požiralnika po peroralni endoskopski miotomiji.
Metode: V zaključnem delu smo uporabili kvalitativno metodologijo raziskovanja. Izvedli smo intervju in izdelali študijo primera bolnika z ahalazijo požiralnika, pri katerem se je kot metoda zdravljenja uporabila peroralna endoskopska miotomija.
Rezultati: Iz rezultatov je razvidno, da se je bolnikova kakovost življenja po peroralni endoskopski miotomiji bistveno izboljšala. Popolnoma se je izboljšala zmožnost prehranjevanja, posledično so se izboljšali tudi vitalnost, socialno življenje, čustveno in duševno stanje bolnika. Bolnik ni imel več večjih težav z gastroezofagealnim refluksom. Ugotavljamo pa, da kronična oblika bolezni pušča nekatere probleme, ki jih sam poseg ne reši.
Razprava in sklep: Peroralna endoskopska miotomija zmanjša oz. ozdravi simptome ahalazije požiralnika, s čimer izboljša kakovost življenja bolnika, vendar ne pozdravi izvora bolezni, zato je pomembno nadaljnje pridobivanje znanja na tem področju. Pomembno je, da so zdravstveni delavci seznanjeni s problematiko ahalazije požiralnika, saj lahko tako bolnik pride do čim hitrejše diagnoze in zdravljenja. Ključne besede: Disfagija, zdravljenje ahalazije, vloga medicinske sestre, študija primera, negovalni problemi. Objavljeno v DKUM: 23.03.2021; Ogledov: 1938; Prenosov: 272 Celotno besedilo (490,33 KB) |
8. Osveščenost dijakinj o samopregledovanju dojkTina Kavkler, 2020, diplomsko delo Opis: Samopregledovanje dojk je aktivnost, ki bi jo dijakinje morale izvajati redno od zgodnje mladosti naprej, saj se le tako lahko hitro prepoznajo morebitne spremembe, ki vodijo v bolezen. Pomembno je, da si dijakinje v zvezi s tem pridobijo ustrezno znanje, informacije, spretnosti in da se zavedajo pomena samopregledovanja dojk.
Raziskava je temeljila na kvantitativni metodologiji. Podatke smo pridobili s
pomočjo spletne ankete. Raziskovalni vzorec je zajemal 75 naključno izbranih dijakinj
različnih srednjih šol po Sloveniji. Pri analizi podatkov smo uporabili metode opisne in sklepne statistike ter rezultate prikazali v obliki tabel in grafov.
Ugotovili smo, da je osveščenost dijakinj o samopregledovanju dojk slabo,
prav tako tudi njegovo izvajanje. Dijakinje so enotnega mnenja, da bi se jih moralo
bolje informirati, kot se jih sedaj. Največ dijakinj je sicer informacije pridobilo s strani
zdravstvenih delavcev.
Znanje dijakinj o samopregledovanju dojk ni zadovoljivo. Zdravstveni delavci bi morali opraviti več aktivnosti, da bi se povečala osveščenost, ki
bi pripomogla tudi k večjemu izvajanju samopregleda. K temu je dijakinje potrebno motivirati. Ključne besede: Samopregled, sistematski pregled, vloga medicinske sestre, zdravstvena vzgoja dijakinj. Objavljeno v DKUM: 30.10.2020; Ogledov: 1389; Prenosov: 236 Celotno besedilo (1018,12 KB) |
9. Učinkovitost vedenjsko-kognitivne terapije pri obravnavi otrok in mladostnikov s hiperkinetično motnjoAdriana Kojić, 2020, diplomsko delo Opis: V zaključnem delu smo predstavili kako učinkovita je vedenjsko-kognitivna terapija pri otrocih in mladostnikih s hiperkinetično motnjo ter vlogo medicinske sestre. Uporabili smo sistematičen pregled literature. Izvedli smo pregled, analizo in sintezo strokovne domače in tuje literature ter interpretacijo znanstvenih virov s področja vedenjsko-kognitivne terapije ter hiperkinetične motnje pri otrocih/mladostnikih. Uporabili smo deskriptivno raziskovalno metodo dela. Podatke smo obdelali s kvalitativno vsebinsko analizo. Ugotovili smo, da je uporaba vedenjsko-kognitivne terapije učinkovita, saj pomaga otrokom in mladostnikom s hiperkinetično motnjo na način, da zmanjšuje njihove nezaželene simptome in znake ter izboljša njihovo celostno funkcioniranje. Pomembna je tudi vloga medicinskih sester ter znanje nekaterih tehnik vedenjsko-kognitivne terapije, ki se jih lahko vključi v zdravstveno obravnavo otrok/mladostnikov. Hiperkinetična motnja je postala vedno bolj razširjena med otroci in mladostniki, zato je pomembno vključevanje raznih terapij in tehnik zdravljenja. Vedenjsko-kognitivna terapija je ena izmed metod, ki bi se lahko še dodatno raziskala in pomagala pri obravnavi otrok/mladostnikov s hiperkinetično motnjo. V tujini, za razliko od Slovenije, medicinske sestre delujejo tudi na področju preventive z namenom zgodnjega odkrivanja preučevane motnje. Ključne besede: motnja pozornosti, impulzivnost, adolescenca, psihoterapija, zdravstvena nega, vloga medicinske sestre Objavljeno v DKUM: 24.07.2020; Ogledov: 1609; Prenosov: 179 Celotno besedilo (862,05 KB) |
10. Ozaveščenost laične populacije o arterijski hipertenzijiAnja Munda, 2020, diplomsko delo Opis: Izhodišča: Arterijska hipertenzija spada med srčno – žilne bolezni, ki povzročijo tretjino smrti na svetu. S spremembami življenjskega stila, kot so zadostna telesna aktivnost, zmanjšanje telesne teže, zmanjšanje uživanja soli, uživanje alkohola v dopustnih mejah, prenehanjem kajenja ter izogibanjem stresnim situacijam, lahko krvni tlak vzdržujemo v mejah normale, preprečujemo, da bi prišlo do njegovega povišanja oziroma preprečujemo posledice arterijske hipertenzije. Namen zaključnega dela je predstaviti arterijsko hipertenzijo ter ugotoviti ozaveščenost laične populacije o arterijski hipertenziji.
Raziskovalne metode: Uporabljeni sta bili kvantitativna raziskovalna metodologija in deskriptivna metoda dela. Kot raziskovalni instrument je bil uporabljen vprašalnik, ki je vseboval 28 vprašanj zaprtega tipa. Anketiranih je bilo 300 ljudi laične populacije, ki so bili razdeljeni v tri starostne skupine. Za obdelavo podatkov smo v programu SPSS IBM izvedli statistične teste (test korelacije, Mann - Whitney U test in neparametrično ANOVO - Kruskal - Wallis test), s katerimi smo testirali hipoteze.
Rezultati: Na podlagi raziskave smo ugotovili, da ni razlike v ozaveščenosti laične populacije o arterijski hipertenziji glede na starost (r(300) = -0,033, p = 0,571) in izobrazbo (p = 0,125), ugotovili pa smo razliko v ozaveščenosti glede na spol (U = 7640,50, p = 0,002). O arterijski hipertenziji so bolje ozaveščene ženske kot moški. Na splošno so ljudje dobro ozaveščeni o arterijski hipertenziji, saj so v veliki večini označevali pravilne trditve.
Diskusija in zaključek: Pomembno je, da ljudje upoštevajo dejavnike tveganja, ki vplivajo na nastanek arterijske hipertenzije in jih odpravijo. Pomembno vlogo pri ozaveščanju o dejavnikih tveganja imajo tudi medicinske sestre. Ključne besede: povišan krvni tlak, dejavniki tveganja, poznavanje, zdrav življenjski slog, vloga medicinske sestre Objavljeno v DKUM: 03.03.2020; Ogledov: 1708; Prenosov: 316 Celotno besedilo (562,66 KB) |