| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Splošna navodila za varno delo v laboratorijih FKKT
Zorka Novak-Pintarič, Irena Ban, Muzafera Paljevac, 2013, druge monografije in druga zaključena dela

Ključne besede: varnost procesov, varnost pri delu, laboratoriji
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1324; Prenosov: 78
URL Povezava na celotno besedilo

2.
SIMULACIJE RAZBREMENITEV TLAKA V KEMIJSKIH PROCESIH
Saša Rešeta, 2014, diplomsko delo

Opis: Namen diplomske naloge je prikazati različne pristope za dimenzioniranje tlačno razbremenilnih naprav, ki se uporabljajo za zaščito procesov, v katerih obstaja nevarnost porasta tlaka. Prikazane so računske metode ter uporaba računalniškega programa Aspen Hysys. V prvem delu je prikazano računsko dimenzioniranje razbremenilnih ventilov in prelomnih diskov za razbremenitev cisterne z benzenom, ki je izpostavljena toplotnemu viru, ter za razbremenitev črpalke in reaktorja z dušikom. V drugem delu smo s programom Aspen Hysys izvedli dinamično simulacijo razbremenitve v tlačnem procesu ter dimenzioniranje ventila za cisterno z benzenom v primeru parnega in tekočega izpusta. Rezultat dinamične simulacije je časovni potek vrednosti pretoka, tlaka in temperature med razbremenitvijo. Ugotovili smo, da se maksimalni pretok iztekajoče snovi povečuje s povečevanjem premera odprtine, tlaka in temperature. S simulacijo smo dobili dimenzije varnostnega ventila cisterne in jih primerjali z rezultati računskih metod. Ugotovili smo, da je v primeru parne razbremenitve premer razbremenilnega ventila, dobljen z računalniškim programom, zelo blizu izračunani vrednosti. V primeru tekočinske razbremenitve je prišlo do določenih odstopanj, vendar so dobljene vrednosti znotraj istega reda velikosti.
Ključne besede: tlačna razbremenitev, varnost procesov, dinamična simulacija, Aspen Hysys, dimenzioniranje
Objavljeno v DKUM: 22.09.2014; Ogledov: 1732; Prenosov: 181
.pdf Celotno besedilo (1,59 MB)

3.
MODEL VAROVANJA INFORMACIJSKEGA SISTEMA SCADA
Matej Krstov, 2012, diplomsko delo

Opis: Povzetek Predmet diplomske naloge je model varovanja informacijskega sistema SCADA. Kot izhodišče smo izbrali preučitev razpoložljive literature za vpogled v trenutno stanje na področju informacijske varnosti in predstavili različne poglede. Nato smo obravnavali informatizacijo poslovnih procesov s poudarkom na vlogo sistemov za spremljanje in kontrolo procesov in njihovo ranljivost zaradi vse bolj višje stopnje integriranosti s poslovnimi aplikacijami temelječih na internetni tehnologiji. Na podlagi pridobljenega znanja o uveljavljenih teoretičnih konceptih s področja informacijske varnosti in že razvitih referenčnih modelih s področja varovanja informacijskih resursov, smo razvili in predstavili model varovanja sistema SCADA. Pri tem smo, kot podlago, za oblikovanje modela uporabili splošni referenčni model za področje informacijske varnosti, funkcijski model za proizvodne procese in logični model. Model zagotavlja hierarhična uveljavitev strategije varovanja obramba v globino, kar je glede na stopnjo tehnološkega razvoja sistemov informacijske tehnologije in organizacijskih varnostnih politik ter družbenih odnosov, optimalna rešitev.
Ključne besede: informacijska varnost, varnostna politika, ranljivost, razpoložljivost, mehanizmi napadanja, obramba v globino, informatizacija poslovnih procesov, proizvodni in kontrolni sistemi, sistemi SCADA, model varovanja sistema SCADA
Objavljeno v DKUM: 29.10.2012; Ogledov: 1968; Prenosov: 234
.pdf Celotno besedilo (7,40 MB)

4.
5.
6.
VPLIVI SISTEMOV ZA SPREMLJANJE DOKUMENTOV NA BANČNO POSLOVANJE NA PRIMERU KREDITIRANJA GOSPODRSKIH DRUŽB
Snežana Higl, 2011, magistrsko delo

Opis: V sodobnem poslovnem svetu se podjetja vedno bolj zavedajo pomembnosti upravljanja s poslovnimi procesi (Business Process Management). Upravljanje s poslovnimi procesi je tako postala ključna aktivnost s katero podjetja sledijo zahtevam strank, pritisku konkurence in globalizaciji trga. Samo podjetja z natančno dodelanimi poslovnimi procesi lahko uspešno sledijo spremembam na trgu. Rast količine informacij v sodobnem poslovnem svetu neprestano narašča in se kaže v nastanku vse večje količine dokumentov in zapisov. Upravljanje teh dokumentov tako postaja vse zahtevnejše in podjetjem povzroča nemalo preglavic. Ker predstavljajo dokumenti pomembno premoženje podjetja, morajo imeti podjetja nadzor nad njimi. Ena izmed rešitev teh težav so dokumentarni oziroma informacijski sistemi, katerih glavna naloga je zagotavljanje sledljivosti, varnosti in zanesljivosti. Dodatno omogočajo dokumentarni sistemi boljši nadzor nad poslovnimi procesi. Magistrsko delo preučuje prenovo poslovanja v banki z rešitvijo DMS sistema. V teoretičnem delu so opisani poslovni procesi, dokumenti in dokumentarni sistemi. Podrobneje je predstavljen dokumentarni sistem DMS, ki ga uporabljamo v banki. Opis DMS sistema je osnova za raziskavo magistrskega dela. Raziskava zajema spremembe poslovnih procesov v banki (natančneje v oddelku administracije poslovanja) z rešitvijo DMS. Sama priprava na tak projekt je potekala precej časa. Po dejanski uvedbi DMS sistema, smo spoznali, da uvajanje novitet ne prinaša samo uspeha in le pozitivnih učinkov. Pojavijo se tudi negativne plati, ki pa jih z veliko angažiranostjo vseh zaposlenih uspešno premagujemo. Zanimiva tematika in želja po analizi dejanske situacije sta bili osnova za izbor teme magistrskega dela. Poznavanje poslovnih procesov in nasploh poznavanje samega DMS sistema, mi pa je delo bistveno olajšalo.
Ključne besede: poslovni proces, prenova poslovnih procesov, dokumenti, dokumentarni sistem, varnost informacijskih sistemov, DMS sistem
Objavljeno v DKUM: 12.01.2012; Ogledov: 2338; Prenosov: 248
.pdf Celotno besedilo (864,36 KB)

Iskanje izvedeno v 19.65 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici