| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 50
First pagePrevious page12345Next pageLast page
1.
Sistem za podporo postopka tuširanja orodij za globoki vlek : doktorska disertacija
Lucijano Berus, 2022, doctoral dissertation

Abstract: Doktorska disertacija se ukvarja z digitalizacijo postopka tuširanja orodij za globoki vlek. Tuširanje orodja in analiza tuširne slike sta integralni del postopka izdelave orodij, ki služita za določanje prileganja orodja in preoblikovanca. Rezultat analize tuširne slike je pokazatelj tehnološke kakovosti orodja. Zaradi odsotnosti znanstvene obravnave postopka tuširanja doktorska disertacija opisuje postopek in ga umesti v proces izdelave orodij. V nadaljevanju je zaradi digitalizacije postopka tuširanja predstavljen sistem za analizo tuširne slike, ki je sestavljen iz 3D digitalno optičnega zajemanja barvnih in geometrijskih informacij tuširanih preoblikovancev, predhodne obdelave zajetih podatkov z decimacijo, segmentacijo po metodi k-voditeljev, določanja stopnje svetlosti, mreženja (2D in 3D) in prikaza področij z informacijo o kakovosti naleganja na CAD modelu. Ob tem je predstavljena tudi integracija analize tuširne slike z rezultati simulacije preoblikovanja za ocenjevanje naleganja orodij. Razviti so bili kazalniki, za prikaz stopnje pokritosti oblakov točk in stopnje homogenosti. Za delovanje sistema je treba s predobdelavo zajete 3D tuširne slike ločiti barvne točke spodnje in zgornje površine preoblikovanca. Učinkovitost segmentacije je empirično validirana na podlagi Davies-Bouldinovega indeksa. Rezultati sistema so tudi primerjani s strokovnjakovo sposobnostjo analize tuširne slike za določitev naleganja orodja.
Keywords: izdelava preoblikovalnih orodij, tuširanje, 3D skeniranje, tuširna slika, analiza slik, segmentacija
Published in DKUM: 22.08.2022; Views: 243; Downloads: 0

2.
Brezizgubno in skoraj brezizgubno stiskanje rastrskih slik, temelječe na filtrih PNG : diplomsko delo
David Kovač, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu predstavimo algoritem brezizgubnega in skoraj brezizgubnega stiskanja rastrskih slik. Algoritem najprej napove vrednosti z uporabo filtrov PNG nad celotno sliko in s pomočjo hevristične funkcije izbere najprimernejšega. Nato uporabimo transformaciji BWT in MTF, ki nam podatke pripravita v obliko, ki je bolj stisljiva. Na koncu pridobljene podatke stisnemo še z uporabo Huffmanovega kodiranja. Velikost izhodnih datotek na koncu primerjamo s formatoma PNG in GIF.
Keywords: stiskanje podatkov, rastrska slika, transformacija MTF, transformacija BWT, Huffmanovo kodiranje
Published in DKUM: 18.10.2021; Views: 341; Downloads: 41
.pdf Full text (1,23 MB)

3.
Množice točk in vozlišč v splošni legi
Barbara Gašparič, 2019, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava klasični problem “no-three-in-line” in dve njegovi pospološitvi. Klasični problem “no-three-in-line” je, poiskati največje možno število točk, ki jih lahko postavimo na n × n mrežo tako, da nobene tri med njimi ne bodo ležale v ravni črti. Posplošitvi, ki ju bomo obravnavali, sta problem “no-three-in-line” v 3D in problem splošne lege v teoriji grafov. Problem “no-three-in-line” v 3D je, poiskati največje možno število točk, ki jih lahko postavimo na n × n × n mrežo tako, da nobene tri med njimi ne bodo ležale v ravni črti. Problem splošne lege v teoriji grafov pa je, poiskati največjo množico vozlišč, za katero bo veljalo, da nobena tri vozlišča iz te množice ne ležijo na skupni najkrajši poti. V prvem poglavju je navedenih nekaj definicij in pomembnih rezultatov iz področja diskretne matematike in teorije števil, ki jih bomo potrebovali v nadaljnjih poglavjih. V drugem poglavju predstavimo klasični problem “no-three-in-line”, pokažemo koliko je pričakovana zgornja meja za število nekolinearnih točk na n × n mreži pri velikih n in vidimo, da lahko na n × n mrežo zmeraj postavimo n nekolinearnih točk. V tretjem poglavju predstavimo problem “no-three-in-line” v 3D, pokažemo, kako je ta problem povezan s 3D-sliko grafa Kn in povemo, kakšno je pričakovano število nekolinearnih točk na n × n × n mreži. V zadnjem poglavju predstavimo problem splošne lege v teoriji grafov ter njegove zgornje in spodnje meje. Zgornje meje so podane na podlagi različnih izometričnih pokritij grafov, spodnje pa dobimo tako, da množice v splošni legi povežemo s premerom grafa in njegovim pakiranjem.
Keywords: problem “no-three-in-line”, splošna lega, celoštevilska mreža, 3D-slika grafa, izometrično pokritje, izometrični podgraf
Published in DKUM: 15.03.2019; Views: 766; Downloads: 93
.pdf Full text (1,06 MB)

4.
Vključitev multimedijskih komponent v aplikacijo za sporočanje
Anja Hauptman, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga se ukvarja s prikazom načina implementacije multimedijskih komponent, kot so zvok, slika in video, v aplikacijo za sporočanje z uporabo programskega jezika Swift. Osnova je aplikacija, kjer si lahko uporabniki med seboj pošiljajo sporočila v obliki besedila, slik, videov, zvočnih posnetkov ter drugih datotek. Prejeto ali poslano si lahko v aplikaciji tudi ogledajo ali predvajajo. Te datoteke si lahko tudi shranijo na svojo napravo (v tej aplikaciji je pokrit iPhone) in jih delijo v obliki sporočil (SMS in MMS) ali preko ostalih aplikacij, ki jih imajo na napravi in podpirajo tip izbrane datoteke.
Keywords: slika, video, zvok, programiranje, Swift
Published in DKUM: 24.10.2017; Views: 901; Downloads: 41
.pdf Full text (17,23 MB)

5.
Shematske vizualne reprezentacije potence
Darja Antolin Drešar, Urška Lipovec, 2015, original scientific article

Abstract: Vizualizacija matematičnih konceptov je učinkovita učna in poučevalna strategija. Znotraj pouka matematike je najbolj prisotna v t. i. slikovnem nivoju pouka, pri katerem je koncept predstavljen z grafično reprezentacijo. V prispevku preverjamo prisotnost shematske vizualne upodobitve potence 2³ pri gimnazijcih ter pri študentih, bodočih učiteljih matematike in bodočih učiteljih razrednega pouka (N = 483). Ugotovimo, da je ta vrsta reprezentacije prisotna le v malo več kot tretjini slik. Dodatno zaznamo, da so udeleženci mnogo bolj orientirani na podajanje rezultata kot na prikazovanje koncepta. Ob koncu predlagamo metodične napotke za vpeljevanje koncepta potence skozi strukturo ugnezdene cepitve, ki vodi k bolj konceptualnemu poznavanju tega sicer elementarnega matematičnega pojma.
Keywords: pouk matematike, reprezentacije, potenca, konceptualna slika
Published in DKUM: 26.09.2017; Views: 763; Downloads: 101
.pdf Full text (871,55 KB)
This document has many files! More...

6.
Fraktalno stiskanje slik z zveznimi barvnimi toni
Andrej Zagorc, 2017, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu predstavimo fraktalno stiskanje slik z zveznimi barvnimi toni, ki spada med izgubne metode stiskanja in omogoča visoko razmerje stiskanja. Slike z zveznimi barvnimi toni vsebujejo samopodobne vzorce. Ideja fraktalnega stiskanja je, da te vzorce učinkovito shrani. Sliko razdelimo na bloke ter s pomočjo delnega iteracijskega sistema (PIFS) poiščemo preslikave med bloki območja in domenskimi bloki. Iskanje preslikav je časovno zelo potratno, zato se metoda v praksi ne uporablja. V nalogi implementiramo in predstavimo adaptivni algoritem, ki delovanje bistveno pohitri.
Keywords: stiskanje, slika, fraktal, IFS, izgubna metoda
Published in DKUM: 26.05.2017; Views: 1248; Downloads: 90
.pdf Full text (1,70 MB)

7.
Vgrajen sistem za multispektralno zajemanje slik
Miha Aplinc, 2016, diploma project paper

Abstract: Projektno delo obsega vgrajen sistem za multispektralno zajemanje slik. Na začetku je predstavljena tema o multispektralnih slikah, nato se osredotočimo na vgrajen sistem, predvsem na Raspberry Pi, kasneje pa so prikazani rezultati projekta samega. Predstavljeno je delovanje sistema in njegovih posameznih komponent. Projekt vsebuje znanje več programskih jezikov, narejen je grafični uporabniški vmesnik za lažji prikaz slik oziroma rezultatov.
Keywords: multispektralna slika, vgrajen sistem, Raspberry Pi
Published in DKUM: 21.03.2017; Views: 949; Downloads: 112
.pdf Full text (2,60 MB)

8.
NEMŠČINA IN SLOVENŠČINA V MARIBORU V PRVI POLOVICI 20. STOLETJA
Katja Blažič, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V prvi polovici 20. Stoletja, je bil slovenski prostor del Avstro - ogrske Monarhije. Mesto Maribor je bilo del večnacionalne države, v kateri so imeli nemški prebivalci velik vpliv na vsakdanje življenje. S propadom monarhije leta 1918, je prišlo do velikih sprememb v samem mestu. Kljub temu, pa je Maribor ostal še naprej nemški jezikovni otok. Vpliv nemškega prebivalstva v Mariboru se je kazal tako v vsakdanjih stvareh, kot tudi v kulturni sliki mesta in v šolstvu. Nemški jezik je bil vsakodnevni, pomemben del življenja v mestu Maribor. Zaradi vzajemnega odnosa med slovenskim in nemškim jezikom, se je razvila t. i . mariborska nemščina. Danes v Mariboru ne najdemo več prebivalca, ki bi še znal govoriti staro mariborsko nemščino. Zaradi zgodovinskega ozadja mesta in močne germanizacije na tem območju, je v mariborskem pogovornem jeziku še danes opaziti zelo veliko germanizmov. V praktičnem delu diplomske naloge, je na podlagi analiz starih šolskih kronik prikazano, kako se je spreminjala nacionalna struktura šolarjev na različnih šolah v Mariboru.
Keywords: 20. Stoletje, Jezikovni stik, Jezikovni otok, Kulturna slika, mariborska nemščina, germanizmi, šolstvo, nacionalna struktura šolarjev.
Published in DKUM: 21.09.2016; Views: 1229; Downloads: 115
.pdf Full text (967,36 KB)

9.
SINTEZA ZVOKA IN PODOBE
Peter Valtl, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Idejo za izdelavo diplomskega dela sem dobil v času svojega poučevanja, saj se v poklicu vsakodnevno srečujem s prepletanjem glasbe in likovne umetnosti. Začelo me je zanimati, kaj imata ti dve umetnosti skupnega ter kaj ju povezuje oziroma na kakšen način sta povezani. Predvsem sem želel raziskati obdobje konec 19. stoletja ter v začetku 20. stoletja, saj sem ob prebiranju različne literature ugotovil, da se je v tem obdobju začelo razvijati vedno več novih smeri v glasbi in slikarstvu. Vse to me je pripeljalo k razmišljanju o omenjenih umetniških smereh ter tudi k diplomskemu delu z naslovom Sinteza zvoka in podobe. Za boljše razumevanje prepletanja različnih umetniških zvrsti sem v prvem delu diplomske naloge najprej pojasnil delovanje različnih človeških čutov – vizualni in slušni sistem, ki omogočajo, da lahko glasbo slišimo ter umetniška dela vidimo. Vsi ti čuti nam omogočajo, da dobimo informacije iz okolja neovirano. Opisal sem tudi sinestezije, soobčutje, ki je vplivalo na razvoj glasbe in slikarstva oziroma na prepletanje obeh umetnostnih zvrsti. Za boljše razumevanje celotnega fenomena sem v teoretičnem delu pojasnil in raziskal obdobja, v katerih so se te zvrsti umetnosti prepletale. Tako spoznamo obdobje ekspresionizma in impresionizma, v katerem ustvarjata Vasilij Kandinski in Aleksander Skrjabin. V diplomskem delu je poudarek predvsem na Vasiliju Kandinskem ter Aleksandru Skrjabinu, zato je obravnavana njuna glasbena ter slikarska pot in pogled na ustvarjanje. Dodani so različni prikazi ter interpretacije, ki so pomembno izhodišče praktičnega dela. V tem času je nastalo prvo abstraktno delu Vasilija Kandinskega. Povezava med glasbo in slikarstvom mu je prinesla nov način razmišljanja ter ustvarjanja. Ni samo glasba vplivala na likovne umetnike, temveč so tudi glasbeniki našli izziv oziroma navdih v likovnih delih. Likovna umetnost in glasba se prepletata že skozi celotno človeško zgodovino. Likovne umetnike glasba navdušuje, z njo živijo, jo čutijo ali pa jo enostavno vidijo. Pri vsem tem pa tudi glasbeniki znajo brati različna likovna dela. Tako so posamezne slike interpretirane s parametri, kot da bi se izvajala določena glasba – vpliv zvoka in podobe. V praktičnem poglavju je osrednji cilj oziroma del naloge predstavitev nekaterih umetniških del Kandinskega. Zanimal me je predvsem njegov pristop k ustvarjanju določenih umetniških del. Kot je bilo omenjeno že prej, so tudi glasbeniki našli izziv oziroma navdih v likovnih delih. Eden izmed bolj znanih je bil Aleksander Skrjabin ter njegovo delo z naslovom Prometej – Pesnitev ognja. S tem delom se je poslužil novih barvnih, instrumentalnih in sinestetičnih efektov. Kot slovenski skladatelj je omenjen Ivo Petrić ter Groharjeve impresije II. Sledi podrobno raziskovanje življenja in dela dveh umetnikov, katerih umetnosti se v njunih delih prepletajo. Iz pridobljenih virov, od koder izhajata Vasilij Kandinski ter Aleksander Skrjabin, sem podrobneje raziskal njuno življenje, delovanje ter medsebojni vpliv obeh umetnikov. Z diplomskim delom sem želel dokazati vpliv glasbe in slikarstva na posameznika ter prepletanje obeh umetnostnih zvrsti.
Keywords: glasba, slikarstvo, slušni sistem, vizualni sistem, abstraktno slikarstvo, sinestezija, glasbeni elementi, likovni elementi, podoba, zvok, slika
Published in DKUM: 20.09.2016; Views: 1699; Downloads: 215
.pdf Full text (1,45 MB)

10.
Specifičnosti konstrukcijske priprave proizvodnje za oblačila po meri
Marta Černoša, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomskega dela je proučiti specifičnosti konstrukcijske priprave za oblačila po meri in oblikovati predlog koncepta delovnega naloga za proizvodnjo za standardne oblačilne velikosti in modificirane oblačilne velikosti. Podjetje Co. Andraž iz Celja je priznano proizvodno podjetje, ki po meri izdeluje oblačila za šport in prosti čas. Za ta namen se za vsakega naročnika izvedejo antropometrična merjenja. Naročnik lahko izbrani model tudi pomeri v ustrezni oblačilni velikosti. Na ta način se določijo vse zahteve modificirane velikosti za znanega naročnika. Izdela se skica v želeni barvni kombinaciji z vsemi detajli. Kljub sorazmerno enostavni rešitvi problema modifikacije oblačilne velikosti nastopijo težave pri serijski proizvodnji. Glede na to so v okviru diplomskega dela proučene specifičnosti konstrukcijske priprave proizvodnje za oblačila po meri. Namen diplomskega dela je predstaviti specifičnosti priprave krojnih slik in poteka krojenja za standardne velikosti oblačil in priprave krojnih slik glede na modificirane velikosti, ki so dobljene na podlagi antropometričnih meritev naročnika. Cilj tako zasnovanega dela je opredeliti sistemsko rešitev za serijsko izdelavo modificiranih krojev oblačil in oblačil po meri ter zagotoviti minimizacijo stroškov materiala in dela.
Keywords: Oblačila po meri, krojna slika, krojni del, plan krojenja.
Published in DKUM: 14.09.2016; Views: 827; Downloads: 68
.pdf Full text (3,91 MB)

Search done in 0.15 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica