| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 71
Na začetekNa prejšnjo stran12345678Na naslednjo stranNa konec
1.
Integracija konceptov delitvene ekonomije v logistiki in oskrbovalnih verigah : prednosti in izzivi
Maja Lakić, 2025, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga se osredotoča na integracijo konceptov delitvene ekonomije v logistiko in oskrbovalne verige ter raziskuje prednosti in izzive, ki jih ta poslovni model prinaša. Delitvena ekonomija temelji na souporabi virov, kar omogoča optimizacijo poslovnih procesov, zmanjšanje stroškov in povečanje fleksibilnosti v logistiki. Povezovanje različnih akterjev na digitalnih platformah omogoča učinkovito izrabo virov in povečanje dostopnosti storitev. Vendar pa ta model ni brez izzivov, kot so nestabilnost prihodkov za ponudnike storitev, pomanjkljiva zaščita delavcev in vprašanja varnosti osebnih podatkov uporabnikov. Kljub tem izzivom so primeri uspešnih integracij delitvene ekonomije v logistične sisteme dokazali njen potencial za izboljšanje učinkovitosti in trajnosti poslovanja v oskrbovalnih verigah. Raziskava se osredotoča na različne poslovne modele, ki temeljijo na delitveni ekonomiji, ter analizira vpliv teh modelov na optimizacijo logističnih procesov, kar omogoča povečanje konkurenčnosti podjetij na trgu. V zaključku diplomsko delo izpostavlja potrebo po ustreznih regulativah in inovacijah za reševanje izzivov, ki se pojavljajo pri integraciji tega koncepta v logistiko in oskrbovalne verige, hkrati pa opozarja na možnosti, ki jih ta model ponuja za trajnostno poslovanje in večjo učinkovitost.
Ključne besede: Delitvena ekonomija, logistika, oskrbovalne verige, poslovni modeli, trajnost in učinkovitost
Objavljeno v DKUM: 15.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 16
.pdf Celotno besedilo (960,48 KB)

2.
Trajnostna transformacija v SNG Drama Ljubljana s prenovo lučne opreme : diplomsko delo
Alain Frank, 2025, diplomsko delo

Opis: V sklopu zaključnega dela smo se osredotočili na prenovo lučne opreme v Slovenskem narodnem gledališču Drama Ljubljana (v nadaljevanju: SNG Drama Ljubljana), kjer smo izvedli analizo trenutnega stanja in poiskali rešitve za zmanjšanje visoke porabe energije in stroškov. Trenutna osvetlitev temelji na zastareli tehnologiji, ki je energetsko neučinkovita, zahteva veliko vzdrževanja in prispeva k visokemu ogljičnemu odtisu. Najprej smo izvedli analizo porabo energije z različnimi meritvami in analizirali delovanje trenutne lučne opreme. Nato smo zbrali ponudbe za zamenjavo lučne opreme za svetleče diode (ang. Light-Emitting Diode; v nadaljevanju: LED) žaromete v dveh glavnih dvoranah treh podjetij in primerjali njihove predloge za prehod na LED razsvetljavo. Sami smo preučili tehnične lastnosti opreme, kot so življenjska doba, energetska učinkovitost in možnosti prilagoditve osvetlitve. Po izbiri najprimernejše rešitve smo izdelali načrt zamenjave opreme in ocenili prihranke pri porabi energije ter zmanjšanje stroškov vzdrževanja. Planirana prenova lučne opreme ne pomeni le tehničnih izboljšav, ampak tudi pomemben korak k bolj trajnostnemu delovanju gledališča. Projekt smo obravnavali kot priložnost za uvajanje trajnostnih praks, ki jih lahko SNG Drama Ljubljana predstavi kot zgled drugim kulturnim ustanovam.
Ključne besede: LED razsvetljava, analiza porabe, trajnost, energetska učinkovitost, prenova
Objavljeno v DKUM: 13.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (1,49 MB)

3.
Vključitev agrovelneške ponudbe kot dopolnilne dejavnosti na izbranih turističnih kmetijah Vzhodne kohezijske regije : diplomsko delo
Nika Gosak, 2025, diplomsko delo

Opis: Agrovelneške dobrine predstavljajo inovativno povezavo med agroturizmom in velnesom. Na podeželju predstavljajo novo ponudbo, ki zadovoljuje naraščajoče potrebe po miru, tišini, naravi in splošnem dobrem počutju. Hiter tempo življenja vodi vse več ljudi k iskanju tihega kotička za sprostitev, kar predstavlja novo tržno nišo za podeželje in prispeva k njegovemu nadaljnjemu razvoju. Teoretični del diplomskega dela vključuje osnovne pojme, kot so velnes, turizem na podeželju, duševni velnes, športne aktivnosti na podeželju, turistične kmetije in gastronomija na turističnih kmetijah. Empirični del naloge pa predstavlja popis trenutne ponudbe na turističnih kmetijah v Vzhodni kohezijski regiji. Podatke smo pridobili s pomočjo kvalitativne raziskave, ki je vključevala uporabo opazovalnega lista. Ugotovili smo, da turistične kmetije že zdaj ponujajo široko paleto agrovelneških storitev, kar predstavlja novo možnost za trženje podeželja kot turistične destinacije.
Ključne besede: agrovelnes, velnes, trajnost, turizem na kmetiji, dopolnilna dejavnost
Objavljeno v DKUM: 01.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (578,56 KB)

4.
Trajnost in učinkovitost poslovnih procesov spletnih platform : primerjalna analiza treh različnih platform
Jelena Drinić, 2024, diplomsko delo

Opis: Tema "Trajnostnost in učinkovitost poslovnih procesov spletnih platform: primerjalna analiza treh različnih platform" raziskuje dinamične pristope, ki jih vodilne e-trgovine, kot so eBay, Amazon in AliExpress, uporabljajo za zagotavljanje trajnosti in učinkovitosti svojih poslovnih procesov. Osredotočajoč se na integracijo naprednih tehnologij, raziskava razkriva, kako umetna inteligenca in avtomatizacija preoblikujeta načine upravljanja zalog ter izboljšujeta uporabniško izkušnjo, kar omogoča hitrejše in bolj personalizirane storitve. Poleg tehnoloških vidikov diplomsko delo poudarja pomen trajnostnih praks, ki jih izvajajo te platforme. Analiza ekoloških embalažnih materialov, strategij recikliranja in zmanjšanja emisij toplogrednih plinov prikazuje, kako te iniciative ne le zmanjšujejo ekološki odtis, ampak tudi povečujejo zaupanje in zadovoljstvo uporabnikov, kar pozitivno vpliva na prodajne rezultate. Poleg tega raziskava kaže na potrebo po prilagoditvi lokalnim tržnim razmeram, pri čemer poudarja, kako lahko platforme optimizirajo svoje ponudbe v skladu s specifičnimi potrebami potrošnikov in zakonodajnimi okviri različnih regij. Ta primerjalna analiza ne le obogati razumevanje poslovnih procesov v kontekstu e-trgovine, temveč tudi ponuja smernice za prihodnje raziskave in razvoj strategij, ki bodo omogočile nadaljnje izboljšanje trajnosti in učinkovitosti poslovanja. Na ta način diplomsko delo prispeva k razumevanju delovanja platform na trgu ter zagotavlja njihov dolgoročni uspeh v dinamičnem okolju.
Ključne besede: trajnost, učinkovitost, spletne platforme, e-trgovina, umetna inteligenca
Objavljeno v DKUM: 14.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (1,93 MB)

5.
Vloga naprednih tehnologij v inženiringu poslovnih sistemov
2025

Opis: Poslovni sistemi se konstantno soočajo z neprestano potrebo po organizacijskih spremembah, da bi v spreminjajočem poslovnem okolju ostali še naprej učinkoviti, uspešni in konkurenčni. Ena od možnih poti je uporaba naprednih tehnologij, razvitih z namenom uporabe velike količine dostopnih podatkov, da bi olajšali delo in izboljšali poslovanje poslovnih sistemov. V ta namen avtorji v svojih poglavjih predstavljajo osnove različnih naprednih tehnologij. Na podlagi pregledov literature in izvedenih raziskav bralcem približajo možnosti praktične uporabe naprednih tehnologij v različnih poslovnih sistemih. V svojih poglavjih avtorji razpravljajo o potencialih in trenutnih izzivih uporabe napredne tehnologije. Med ključne dejavnike uspeha napredne tehnologije uvrščajo vodenje, celovito strategijo, organizacijsko strukturo in kulturo, sodelovanje vseh deležnikov ter pripravljenost na učenje in upoštevanje dobrih praks. Samo z dobrim razumevanjem potenciala naprednih tehnologij in ob natančnem upoštevanju smernic za uporabo lahko pričakujemo, da bo napredna tehnologija uspela izboljšati poslovne sisteme.
Ključne besede: organizacija, poslovni procesi, razvoj, trajnost, napredne tehnologije, umetna inteligenca, digitalni dvojčki, pametna tovarna, ključni dejavniki
Objavljeno v DKUM: 21.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (10,66 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
Kako s konceptom pametnega mesta izboljšati kvaliteto življenja v mestu Banja Luka : diplomsko delo
Jovana Jeličić, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na koncept pametnega mesta in njegovo potencialno vlogo pri izboljšanju kakovosti življenja v Banja Luki. Pametna mesta so urbanistični koncepti, ki izkoriščajo informacijsko-tehnološke inovacije za optimizacijo javnih storitev, prometa, okolja in infrastrukture, kar vodi k učinkovitejšemu, trajnostnemu in prijaznejšemu mestnemu okolju za prebivalce. V raziskovalnem delu se analizira, kako bi vpeljava koncepta pametnega mesta lahko reševala ključne izzive Banja Luke, kot so prometna preobremenjenost, onesnaženje okolja, učinkovita poraba energije in javnih virov ter krepitev gospodarskega razvoja. Cilj raziskave je predlagati konkretne ukrepe in strategije za implementacijo koncepta pametnega mesta v Banja Luki. Rezultati raziskovalnega dela ponujajo vpogled v potencialne koristi in izzive vpeljave pametnih rešitev v Banja Luki ter nudijo smernice za nadaljnje ukrepanje v smeri izboljšanja kakovosti življenja in razvoja mesta.
Ključne besede: pametno mesto, pametna mesta in prihodnost, pametna mesta in trajnost, trajnostna mesta, IoT in pametno mesto
Objavljeno v DKUM: 27.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (651,42 KB)

7.
Analiza načina potovanja dijakov v šolo : magistrsko delo
Petra Serdinšek, 2024, magistrsko delo

Opis: Promet predstavlja ključni del gospodarstva, velik del prometa pa zajema prav prihod v šolo in domov. Namen magistrskega dela je bil ugotoviti, kako dijaki Srednje prometne šole Maribor trenutno najpogosteje prihajajo v šolo, kateri dejavniki vplivajo na njihove odločitve, kakšno je njihovo dojemanje umestitve kolesarjev v promet in pod kakšnimi pogoji bi bili pripravljeni v šolo prihajati s kolesom. Analizirali smo tudi dejavnike, ki vplivajo na izbiro avtomobila kot primarno modaliteto za prihod v šolo, in dejavnike, ki vplivajo na možnost menjave avtomobila za drugo modaliteto. V analizo je bilo vključenih 310 dijakov od prvega do četrtega letnika.
Ključne besede: dijaki, mobilnost, trajnost, prihod v šolo
Objavljeno v DKUM: 27.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (3,08 MB)

8.
Trajnostni razvoj podjetja SŽ-ŽIP storitve, d.o.o. : diplomsko delo
Sabina Radič, 2024, diplomsko delo

Opis: Podjetje Slovenske železnice – železniško invalidsko podjetje d.o.o. (v nadaljevanju: SŽ – ŽIP) storitve d. o. o. je eno od hčerinskih podjetij družbe Slovenske železnice d. o. o. Podjetje se ukvarja čiščenjem poslovnih prostorov ter železniških vozil, urejanjem okolice, invalidskimi delavnicami, cestnimi prevozi in servisi vozil, gradbeno obrtniškimi storitvami ter prodajnimi avtomati. Podjetje SŽ – ŽIP d. o. o. se zaradi svojih dejavnosti zaveda velikega vpliva, ki ga ima na okolje. Prav tako se zaveda, koliko lahko vpliva na trajnostno delovanje zaposlenih ter na sam razvoj trajnostnega razvoja. Trajnostni razvoj podjetij je vedno bolj pomemben, prav tako pa tudi sledenje trendom. Podjetja veliko raje sodelujejo s podjetji, ki imajo certifikate s področja trajnostnega razvoja ter k temu tudi težijo.
Ključne besede: trajnost, SŽ – ŽIP d. o. o., trajnostno poslovanje
Objavljeno v DKUM: 26.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 16
.pdf Celotno besedilo (1,23 MB)

9.
Pregled stanja certificirane in necertificirane kave v Sloveniji s poudarkom na trajnostni oskrbovalni verigi : magistrsko delo
Miloš Miljković, 2024, magistrsko delo

Opis: Kava je najbolj cenjeno blago na svetu in sodi med kmetijsko blago, s katerim se na svetu največ trguje. V magistrskem delu smo se osredotočili na sektor kave in si za vzorec izbrali 50 različnih vrst kave, ki so prisotne v Sloveniji. Nato smo jih medsebojno primerjali in analizirali dobavno verigo kave ter preučili, koliko je kav, ki imajo znano poreklo in koliko tistih, ki porekla ne prikazujejo. Ugotovili smo, da predpisi in direktive nenehno usmerjajo podjetja k bolj zelenemu, trajnostnemu, kakovostnejšemu in produktivnejšemu poslovanju. Ključna ugotovitev raziskave je, da več kot 64 % vzorcev kave, vključenih v raziskavo, v Sloveniji nima certifikata za trajnostno pridelano kavo. Obstaja priložnost za sektor kave, da teorijo pretvori v dejanja in bistveno napreduje v smeri trajnostne ter pravične prihodnosti. Certifikati za kavo so pravzaprav eno od gonil za prehod iz konvencionalne dobavne verige kave v trajnostno dobavno verigo kave. Nakup pravično trgovinskih in trajnostnih izdelkov pomeni odločitev za izdelke, ki so bili izdelani oziroma pridelani na načine, ki pozitivno vplivajo na človeka ter njegovo družbeno in naravno okolje. Magistrsko delo prispeva k pridobivanju znanja o kavi, ki bi lahko v prihodnosti koristilo novim raziskovalcem kot tranzicija na bolj trajnostno dobavno verigo kave.
Ključne besede: dobavna veriga, dobavna veriga kave, trajnost, kavni certifikati, Sankeyjev diagram
Objavljeno v DKUM: 20.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (2,80 MB)

10.
Primerjava modelov trajnostnega poslovanja na izbranih podjetjih v industriji hitre mode
Lia Molan King, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu bomo opredelili in definirali pojem trajnostnega razvoja, kakšen je njegov vpliv in povezava z modno industrijo. Opredelili bomo ključne koncepte trajnostnega poslovanja. Ugotovili bomo stanje modne industrije danes in delovanje podjetij v hitri modi. Dotaknili se bomo glavnih proizvodnih držav ter stanja delovnih pogojev ter okoljskega vpliva in posledic hitre mode. Opredelili bomo mnoge negativne plati le-te in problematiko trajnostnega poslovanja v industriji hitre mode. Dejstva bomo raziskali na primeru podjetij Zara in Primark. S predstavitvijo podjetij bomo dobili vpogled v njihovo poslovanje ter vrednote. Oblikovali bomo kanvas poslovnega modela obeh podjetij ter bolj podrobno raziskali njihove trajnostne prakse. Te bomo na koncu primerjali in dobili realno sliko njihovega delovanja v hitri modi. Trajnostno poslovanje v modni industriji je vse bolj in bolj pomembno ter ključno, predvsem zaradi strogih pravil in pričakovanj v industriji. Brez upoštevanja le-teh bo v prihodnosti težko poslovati. Treba pa se je zavedati našega vpliva s hitrim potrošniškim življenjem, zaradi katerega največ posledic nosi okolje in ljudje, vpleteni v proces.
Ključne besede: trajnost, poslovni modeli, modna industrija, hitra moda, Zara, Primark
Objavljeno v DKUM: 20.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 32
.pdf Celotno besedilo (1,56 MB)

Iskanje izvedeno v 0.11 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici