| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 9 / 9
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Mehanska karakterizacija in metalografska analiza lotnih spojev za toplotne izmenjevalce : magistrsko delo
Erik Rihter, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo ugotovili lastnosti toplotnih izmenjevalcev iz nerjavnega jekla in bakrene folije s pomočjo mehanskih preizkusov, metalografske in fraktografske analize ter meritvami mikrotrdote. Za rezultate dinamičnih testov smo izračunali koeficient in eksponent trdnosti pri utrujanju. Metalografsko analizo smo naredili na vzorcu osnovnega materiala, nepretrganega spoja in pretrganih preizkušancev mehanskih preizkusov. Na vzorcih dinamičnih preizkušancev smo izvedli tudi fraktografsko analizo. Meritve mikrotrdote HV0,1 smo opravili na nerjavnem jeklu, v okolici spoja in na utrujanih vzorcih. Z mikrostrukturnimi analizami in meritvami mikrotrdote smo ugotovili, da pride do utrjevanja materiala glede na amplitudo obremenjevanja.
Ključne besede: toplotni izmenjevalec, lotni spoj, eksperimentalne raziskave, metalografska analiza, fraktografska analiza, mikrotrdota
Objavljeno v DKUM: 11.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (6,19 MB)

2.
Preračun toplotnih parametrov v kotlu na biomaso STADLER TVT in prenos toplote v toplotnem izmenjevalcu : diplomsko delo
Žiga Novak, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljeno in preračunano zgorevanje biomase v kurišču ter prenos toplote v toplotnem izmenjevalcu kotla na biomaso STADLER TVT. Najprej je opisano teoretično ozadje, za tem pa sledi še predstavitev izdelanega uporabniškega vmesnika v Microsoft Office Excelu.
Ključne besede: energetika, prenos toplote, zgorevanje, biomasa, toplotni izmenjevalec
Objavljeno v DKUM: 09.10.2023; Ogledov: 392; Prenosov: 0

3.
Trdnostna analiza toplotnega izmenjevalca : magistrsko delo
Blaž Hanželič, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen postopek trdnostne analize ploščnega tipa toplotnega izmenjevalca. Da lahko izvedemo numerični preračun po metodi končnih elementov (MKE), je potrebno pridobiti 3D model toplotnega izmenjevalca. Model ploščnega tipa toplotnega izmenjevalca je bil pridobljen s pomočjo skeniranja oz. 3D računalniške tomografije. Na podlagi pridobljene geometrije s skeniranjem je bilo potrebno le-to ustrezno popraviti, da smo jo lahko nato uporabili za numerični preračun (numerični 3D model). Geometrija je bila parameterizirana, kar nam je omogočilo izvedbo parametričnih simulacij (spremljanje različnih odzivov glede na vhodno geometrijo). V numeričnem preračunu smo se ukvarjali z obremenitvenimi primeri prelotanih in neprelotanih mest v toplotnem izmenjevalcu ter posledično z različnimi napetostno deformacijskimi stanji in njihovim vplivom na pričakovano življenjsko dobo toplotnega izmenjevalca. Numerični preračuni (MKE) so bili izvedeni v programskem paketu Ansys Workbench, pri čemer smo pridobljene rezultate analizirali ter ustrezno karakterizirali odzive glede na predhodno določene obremenitvene primere.
Ključne besede: toplotni izmenjevalec, modeliranje, trdnostna analiza, numerična simulacija, MKE
Objavljeno v DKUM: 24.08.2023; Ogledov: 589; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (5,21 MB)

4.
Mehanska karakterizacija lotnih spojev toplotnega izmenjevalca : magistrsko delo
Jernej Kralj, 2023, magistrsko delo

Opis: V tem delu smo določili vrednosti materialnih parametrov lotnih spojev toplotnega izmenjevalca, ki so namenjeni definiranju materialnih lastnosti pri numeričnih simulacijah z metodo končnih elementov. Na podlagi rezultatov statičnih nateznih testov smo določili vrednost modula elastičnosti, meje tečenja in natezne trdnosti preizkušancev lotnih spojev, prav tako pa smo podali tudi nekaj parametrov, ki opišejo plastični del krivulje σ – ε. Poleg statičnih smo izvajali tudi dinamične teste pri vedno enakem obremenitvenem razmerju in s pomočjo le – teh določili vrednosti koeficienta in eksponenta trdnosti pri utrujanju, ki sta veljavna v območju, ko delovne napetosti ne presegajo vrednosti meje tečenja. Vse pridobljene rezultate smo naknadno tudi potrdili z uporabo numeričnih analiz po metodi končnih elementov v programu Ansys, kjer smo pokazali, da se rezultati ujemajo.
Ključne besede: toplotni izmenjevalec, lotni spoj, utrujanje, eksperimentalne raziskave, numerične analize.
Objavljeno v DKUM: 24.08.2023; Ogledov: 571; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (3,07 MB)

5.
Razvoj decentralizirane prezračevalne naprave z vračanjem toplote
Tadej Srpčič, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen razvoj decentralizirane prezračevalne naprave z vračanjem toplote. Pri razvoju in sestavi prezračevalne naprave so bile uporabljene že standardne komponente in 3D-tiskane komponente, ki smo jih razvili sami z orodjem CAD. Analitično, numerično in eksperimentalno smo dokazali, da naprava deluje v skladu s pričakovanji ter zadosti zastavljenim ciljem. Kratka stroškovna analiza in ustrezni rezultati delovanja naprave so dobra popotnica za nadaljnje delo in razvoj.
Ključne besede: prezračevanje, rekuperacija, decentralizirana, toplotni izmenjevalec, razvoj
Objavljeno v DKUM: 17.12.2021; Ogledov: 1484; Prenosov: 122
.pdf Celotno besedilo (7,89 MB)

6.
Uporaba odpadne toplote kompresorske postaje za sušenje lesnih sekancev : diplomsko delo
Aljaž Beras, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen sistem za uporabo odpadne toplote kompresorske postaje za sušenje lesnih sekancev v podjetju Aluminium Kety Emmi, d. o. o. V uvodu so predstavljeni zastavljen problem in omejitve naloge. V nadaljevanju so predstavljeni matematični modeli razvodnega sistema in prenosnika toplote ter model lesnega sekanca. Z določenimi robnimi pogoji so rešeni matematični modeli in predstavljena smiselnost takega sistema. Rezultati diplomske naloge kažejo na to, da bi bil tak sistem sušenja izvedljiv, vendar bi bilo za natančnejše rezultate treba dopolniti poznavanje obnašanja lesnih sekancev med sušenjem z dogretim zrakom.
Ključne besede: kompresorska postaja, toplotni izmenjevalec, toplotni razvod, sušenje lesnih sekancev
Objavljeno v DKUM: 24.09.2021; Ogledov: 1024; Prenosov: 77
.pdf Celotno besedilo (2,24 MB)

7.
Eksperimentalna primerjava dveh uparjalnikov glede na učinkovitost sanitarne toplotne črpalke zrak-voda
Tjaša Kišek, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo primerjali uparjalnik proizvajalca Sest z uparjalnikom proizvajalca Luvata. Na prototipu smo naredili dve meritvi po standardu SIST EN 16147. Izračunali smo energijsko učinkovitost (v nadaljevanju COP), merilno negotovost COP ter energijski razred sanitarne toplotne črpalke. COP sanitarne toplotne črpalke z uparjalnikom Luvata je 3,33, z uparjalnikom Sest pa 3,52. Z obema uparjalnikoma je dosežen energijski razred A+. Ugotovili smo, da je uparjalnik Sest ustrezna alternativa obstoječemu uparjalniku Luvata, saj smo z njim dosegli celo višjo energijsko učinkovitost. Razširjena merilna negotovost COP U(k=2)=±0,0548, kar pomeni 95,45 % verjetnost, da se prava vrednost nahaja znotraj podanega intervala.
Ključne besede: Toplotna črpalka, toplotni izmenjevalec, uparjalnik, grelno število, merilna negotovost, pregretje, podhladitev, uparjanje, kondenzacija.
Objavljeno v DKUM: 27.10.2015; Ogledov: 2015; Prenosov: 95
.pdf Celotno besedilo (4,55 MB)

8.
ZAMENJAVA VIRA OGREVANJA NA LOKACIJI JAVORNIK - ACRONI D.O.O.
Matej Lužnik, 2014, magistrsko delo

Opis: Od vodstva podjetja oziroma od večinskih lastnikov podjetja Acroni d.o.o. smo dobili jasno nalogo, da zmanjšamo stroške za ogrevanje oziroma, da poiščemo lastne vire za potrebe ogrevanja v podjetju. Sedaj smo odvisni od zunanjega ponudnika, ki nam distribuira potrebno toploto po vročevodnem cevovodu. V magistrskem delu bom predstavil možne rešitve za samostojno ogrevanje na lokaciji Javornik. Te so: - izkoriščanje toplote dimnih plinov, - izkoriščanje akumulirane toplote v industrijskih bazenih, - izkoriščanje pridobljene toplote iz toplotnih črpalk zrak/voda v kombinaciji z električnim ali plinskim dogrevanjem, - električno ogrevanje, - plinsko ogrevanje, - soproizvodnja toplote in elektrike.
Ključne besede: ogrevanje, toplotni izmenjevalec, izkoriščanje toplote
Objavljeno v DKUM: 10.07.2014; Ogledov: 2001; Prenosov: 185
.pdf Celotno besedilo (13,08 MB)

9.
TEHNOLOŠKA REŠITEV KONTROLNIH POSTOPKOV PRI PROIZVODNJI TOPLOTNIH ČRPALK
Niko Vivod, 2011, magistrsko delo/naloga

Opis: Toplotna črpalka pretvori energijo iz nižjega temperaturnega nivoja v energijo višjega toplotnega nivoja. Pretvorba je možna zaradi krožnega hladilnega procesa. Hladilna tekočina izpareva pri nizki temperaturi in porabi večji del energije iz okolja (zrak, voda, zemlja), ko prehaja iz tekočega v plinsko stanje. Kompresor stisne hladilni plin in ga s tem dvigne na višji temperaturni nivo. Vroči plin se nato utekočini, pri čemer odda svojo toploto ogrevalnemu sistemu. Posebno področje, znotraj razvoja toplotnih črpalk, predstavljajo metode in postopki za zagotavljanje želene kakovosti izdelkov. V procesu razvoja in izdelave toplotne črpalke so vključeni kontrolni procesi, ki zagotavljajo pravilno delovanje toplotne črpalke v celotnem življenjskem ciklu. Največji poudarek pri razvoju toplotnih črpalk je na izkoristku hladilnega kroga in posledično na grelnem številu toplotne črpalke. Sodobni laboratorij in dolgoletne izkušnje Gorenja na področju hladilne tehnike so garancija za uspešen razvoj lastne produkcije toplotnih črpalk.
Ključne besede: toplotna črpalka, hladilni krog, grelno število, kontrolni postopki, Mollierov diagram, toplotni izmenjevalec
Objavljeno v DKUM: 04.05.2011; Ogledov: 3864; Prenosov: 507
.pdf Celotno besedilo (3,97 MB)

Iskanje izvedeno v 0.16 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici