2.
Ciljno iskanje iskanih oseb : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloLovro Ponikvar, 2022, diplomsko delo
Opis: Ciljno iskanje iskanih oseb je kljub starosti države po mnenju drugih avtorjev ostalo dokaj nedotaknjeno in ostaja novost v sistemu dela policije v Republiki Sloveniji (RS) (Volmajer, 2016).
V diplomski nalogi smo opredelili razliko med pogrešanimi osebami in ciljnim iskanjem oseb, saj gre za pogosto zamešana termina, ki vključujeta drugačne akterje in drugačno naravo dela, in se nato podrobneje posvetiti ciljnemu iskanju iskanih oseb. Ciljno iskanje iskanih oseb ostaja skrito in se meša s preiskovanjem kaznivih dejanj, kjer pa nastane problem v tem, da gre za drugačni obliki dela, ki imata drugačne cilje in iz drugačnih razlogov posegata v človekove pravice in svoboščine. Za razpis tiralice je pristojen Sektor kriminalistične policije Policijske uprave (SKP PU) na lokalnem in regionalnem nivoju. Po razpisu tiralice pa način dela, metodika, taktika ciljnega iskanja ostajajo prekriti in je po oceni drugih avtorjev skupek izkušenj, volje in želje kriminalista, ki dela na tem področju (Volmajer, 2016).
Ugotovili smo, da je zakonodaja, ki se veže na ciljno iskanje iskanih oseb, zelo razpršena med različnimi zakoni, kar prispeva k pomankanju konkretnih smernic, policija se tudi ne poslužuje določenih pristopov k ozaveščanju in iskanju pomoči v javnosti, čeprav imajo za to zakonsko podlago.
Slovenska policija bi lahko uporabljala in izkoristila vse dane možnosti za stik z javnostjo na področju ciljnega iskanja iskanih oseb, kot so npr. socialna omrežja, javno sporočanje s pomočjo plakatov in s tem izkoristila pomoč družbe.
Ključne besede: diplomske naloge, ciljno iskanje iskanih oseb, iskane osebe, policija, tiralica, mednarodno sodelovanje, pogrešane osebe
Objavljeno v DKUM: 03.02.2022; Ogledov: 1334; Prenosov: 157
Celotno besedilo (707,16 KB)